Kultura, Z ostatniej chwili
Ferie z odrobiną wiedzy i zabawy twórczej
Już 17 stycznia dzieci i młodzież z całej Małopolski rozpoczynają przerwę zimową w nauce. Sprawdź, jaką ofertę przygotowały na ten okres instytucje kultury województwa małopolskiego.
Ferie zimowe są znakomitą okazją do korzystania nie tylko z uroków zimy, ale też bogatej oferty zajęć edukacyjno-artystycznych. Instytucje kultury województwa małopolskiego zapraszają do siebie młodych Małopolan.
Gorąco zachęcam wszystkich rodziców do skorzystania z możliwości, jakie dają zajęcia przygotowane przez nasze muzea, centra kultury oraz instytucje artystyczne. Dzięki nim pociechy mogą urozmaicić czas zimowych ferii odrobiną wiedzy i twórczej zabawy. To także niezapomniane chwile w wyjątkowych miejscach, związanych z dziedzictwem kulturowym Małopolski. Czas spędzony wśród niezwykłych eksponatów i obiektów kultury na pewno pozostanie wartościowym przeżyciem
podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.
Poniżej przedstawiamy aktualną ofertę zajęć na ferie zimowe w instytucjach kultury województwa małopolskiego:
Centrum Sztuki Mościce zaprasza dzieci od 6 roku życia na specjalne zimowe warsztaty edukacyjno – artystyczne. Ich tematem przewodnim będzie postać Wandy Rutkiewicz – słynnej alpinistki, która 16 października 1978 roku jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest. Sejm RP ustanowił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz.
Oprócz tematu głównego na uczestników czekają inne atrakcje:
poniedziałek – warsztaty wprowadzające w tematykę – prezentacja Wandy Rutkiewicz oraz pokaz sprzętu alpinistycznego (liny, raki, czekany, nauka wiązania węzłów),
wtorek – warsztaty plastyczne – prezent dla Babci i Dziadzia z okazji ich świąt,
środa – warsztaty z robotyki i programowania,
czwartek – seans filmowy w Kinie Millennium,
piątek – zabawa karnawałowa
Zajęcia trwają od 8:00 do 15:00, Centrum zapewnia opiekę od 7:00 do 16:00 (w tym ciepły posiłek)
Zapisy:
tel. 535 550 070 lub e-mail a.banach@csm.tarnow.pl
Filharmonia Krakowska zaprasza na pierwszą edycję Ferii w Filharmonii – warsztatów prowadzonych przez artystów Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej. Są one przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 13 do 19 lat, grającej na instrumentach orkiestrowych oraz dla wokalistów. Każdy uczestnik weźmie udział w pięciu 45 minutowych konsultacjach indywidualnych z artystami Orkiestry i Chóru. W ramach Warsztatów uczestnicy będą pracować nad dowolnie wybranym repertuarem solowym lub orkiestrowym.
Warsztaty odbywają się od 17 do 21 stycznia oraz od 24 do 28 stycznia w siedzibie Filharmonii przy ulicy Zwierzynieckiej 1.
W celu rejestracji, prosimy o uzupełnienie i wysłanie formularza zgłoszenia:
Termin nadsyłania zgłoszeń: 12 stycznia 2022 r.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie z okazji ferii zimowych organizuje serię warsztatów, która potrwa aż do końca lutego. Zajęcia dotyczą: tajników zawodu archeologa, zwierząt żyjących w epoce kamienia na terenie Małopolski, dziejów pisma, pracy metalurga w epoce brązu oraz słowiańskich mitów i obrzędów.
Terminy warsztatów:
– dla grup zorganizowanych poniedziałek-piątek w godz. 9.00-18.00
– dla widzów indywidualnych zajęcia poniedziałek-piątek o godz. 12.00-13.30
Rezerwacje pod adresem mailowym rezerwacja.archeolog@gmail.com lub pod numerem tel. (12) 422 71 00 wew. 3
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie organizuje AKtywne Ferie. We wtorki 18.01 i 25.01 dzieci w wieku 6-9 lat wezmą udział w warsztatach „Czworonożni żołnierze”, poświęconym niezwykłym historiom zwierząt walczących w różnych armiach świata.
Zajęcia rozpoczynają się o 10.00 i potrwają około 2 – 3 godzin.
Rezerwacja mailowa prowadzona jest pod adresem internetowym Muzeum Armii Krajowej w Krakowie lub telefoniczna 12 410 07 96.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje wirtualną wyprawę na Syberię. Przez bezmiar tajgi i bezkresne połacie tundry, aż po wybrzeża Oceanu Arktycznego, poprowadzą uczestników zajęć zaskakujące i unikatowe przedmioty z syberyjskiej kolekcji MEK oraz odkrycia, przygody i doświadczenia osób związanych z projektem badawczym Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie. Od poniedziałku do piątku, wraz z członkami grup nieformalnych i zorganizowanych, będzie można podążać szlakiem wędrujących reniferów, zaś w każdą niedzielę – odkrywać potencjał pracy etnografa – zawsze przy ulicy Krakowskiej 46, wśród przedmiotów z dalekiej Północy, w twórczej atmosferze i specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.
Warsztaty pod hasłem „Z natury rzeczy” są skierowane do dzieci od 6 do 9 lat. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 3 stycznia poprzez formularz na stronie pod adresem internetowym Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie szykuje prawdziwie odlotowe ferie! Zawody balonowe, warsztaty modelarskie, gry, eksperymenty lotnicze, hangary, spotkania z pilotami i lotniczą policją, wystawy i przede wszystkim kilkaset statków powietrznych – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na amatorów i amatorki lotnictwa przez pierwszy tydzień ferii zimowych.
Muzeum zaprasza do uczestnictwa w zajęciach dzieci i młodzież w wieku szkolnym z klas 1-6, a młodzież starszą- od klasy 7 wzwyż – do aktywnego włączenia się w muzealny wolontariat – odpowiedzialną pomoc w realizacji lotniczych zajęć, w której oczywiście będzie też mnóstwo zabawy.
Zajęcia dla dzieci będą miały miejsce od wtorku (18.01) do piątku (21.01) w godzinach 9:00-13:30. Odlotowe ferie zwieńczy w sobotę 22.01 lotnicza gra terenowa, będąca osobnym wydarzeniem, na którą Muzeum zaprasza rodziny z dziećmi.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zaprasza dzieci do uczestnictwa w zajęciach warsztatowych:- ,,Malowana skrzynia’’ – uczestnicy dowiedzą się, jak ważnym elementem wyposażenia była skrzynia, do czego służyła i jakie skarby były w niej ukryte. Następnie własnoręcznie wykonają dekorację drewnianej skrzyneczki, która będzie wspaniałą pamiątką z zajęć.- ,,Czerwone korale’’ – uczestnicy dowiedzą się, że prawdziwe korale były marzeniem każdej dziewczyny, stanowiły jej największy skarb i magiczny talizman chroniący przed nieszczęściami. Na warsztatach uczestnicy będą malować drewniane paciorki i komponować korale, które staną się nie tylko pamiątką ale i efektowną ozdobą.- ,,Warsztaty czerpania papieru’’ – uczestnicy zapoznają się ze sztuką wytwarzania papieru i dowiedzą się, kto wymyślił papier. Podczas warsztatów staną się ,,artystami ’’, którzy zatapiają w masie papierniczej zasuszone kwiaty czy zioła tworząc piękne, wielobarwne kompozycje, a także spróbują sił pisania gęsim piórem. Zajęcia odbędą się w dniach 17.01. – 30.01 w godzinach od 10:00 – 14:00. Zapisy pod numerem tel. 32 622 87 49. Więcej informacji na stronie muzeum pod adresem internetowym Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec
Stary Sącz pomoże Tele-Aniołowi w dotarciu do potrzebujących
Sądeczanin odpowie za kradzież roweru i posiadanie amfetaminy
Więcej dorobią renciści i wcześniejsi emeryci
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm