Kultura
Finał projektu „Lachowski most międzypokoleniowy 2016” Stowarzyszenia ADSUM z Brzeznej
Otwarciem wystawy zdjęć pt. „Historia jednego zdjęcia” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu podsumowaliśmy 17 października projekt „Lachowski most międzypokoleniowy 2016”. Projekt realizowany od 15 kwietnia do 17 października 2016 przez Stowarzyszenie ADSUM z Brzeznej ze środków programu FIO Małopolska Lokalnie oraz Województwa Małopolskiego. Głównym celem projektu było wzmacnianie integracji międzypokoleniowej, kultywowanie lokalności, rozwój świadomości kulturowej oraz aktywizacja mieszkańców poprzez wspólny udział dzieci i seniorów w przygotowanej ofercie kulturalnej.
W ramach projektu uczestnicy zapoznali się życiem, działalnością i artystycznym dorobkiem Wojciecha Migacza, fotografa z Gostwicy, ujętym w niezwykłym filmie Joanny Hołdy i Jacka Kurzei oraz wzięli udział w warsztacie „Fotografia z dawnych lat”, prowadzonym przez Piotra Droździka. Wielkim zainteresowaniem wśród seniorów i dzieci cieszyły się wykłady „Dzień z życia dziecka na lachowskiej wsi” i prowadzone przez Joannę Hołdę oraz warsztaty zabawkarskie prowadzone przez Daniela Lachora. W podegrodzkiej Kubalówce spotkaliśmy się, aby wspólnie układać bukiety na święto Matki Boskiej Zielnej i wysłuchać wykładu „Zwyczaje i obrzędowość doroczna na podegrodzkiej wsi” Joanny Hołdy. Z kolei film „Niemcy galicyjscy na Sądecczyźnie” Joanny Hołdy i Jacka Kurzei zawierający relacje z dzieciństwa Niemców zamieszkujących teren naszej gminy przed II. wojną światową wprowadził nas w nastrój wspomnień. Prezentowane przez uczestników projektu zdjęcia z archiwów rodzinnych były okazją do pokazania najmłodszym dzieciństwa i młodości ich dziadków.
W ankiecie ewaluacyjnej uczestnicy projektu wyrazili bardzo pozytywne opinie o projekcie – oraz zadeklarowali chęć uczestnictwa w podobnych wydarzeniach. „Jako uczestniczka projektu Lachowski most międzypokoleniowy 2016 pragnę wyrazić swoje uznanie dla członkiń Stowarzyszenia ADSUM z Brzeznej za przemyślane i sprawne koordynowanie działań w ramach projektu, mówi Pani Irena Kurowska z Brzeznej. Pomysł łączenia pokoleń wokół wartości, które tkwią w lokalnym środowisku, to właśnie najlepszy sposób do nawiązania łączności międzypokoleniowej, a także wspólne odkrywanie i utrwalanie tego, co było wczoraj i przenoszenie zwyczajów i obrzędowości lachowskiej w teraźniejszość i przyszłość. Projekt był świetnie przygotowany pod względem organizacyjnym i merytoryczny. Prowadzący zajęcia byli niezwykle kreatywni i profesjonalni – udział w wykładach i praca pod Państwa przewodnictwem to uczta dla umysłu i serca! Tematyka zajęć dostosowana została do potrzeb i oczekiwań uczestników; ciekawa pod względem historycznym i rzeczowym, a równocześnie pogłębiająca wiedzę o ludzkich pasjach (Wojciech Migacz – fotograf z Gostwicy), przeszłości miejscowości Stadła, Podrzecze, Gołkowice i osadnictwu niemieckiemu w tych wsiach, kształcąca u młodych i nieco starszych uczestników praktyczne umiejętności i budząca szacunek dla tradycji, zwyczajów i dziedzictwa Lachów Sądeckich.” Pani Krystyna Gwiżdż z Brzeznej: „Brałam udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu Lachowski most międzypokoleniowy. Wszystkie były bardzo interesujące i ciekawe. Pochodzę z tych stron i tradycja lachowska nie jest mi obca, ale z przyjemnością w nich uczestniczyłam. Z opowieści moich dziadków i rodziców o kultywowanych tradycjach odnalazłam w tematyce zaproponowanych zajęć wspomnienia z dawnych lat. Najbardziej zachwyciły mnie te, które dotyczyły Wojciecha Migacza i jego fotografii oraz obyczajów związanych z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi – chrzciny, ślub, a także tradycjami, które łączyły się z obchodzonymi świętami. Warsztaty na nowo odkryły to, co było moim udziałem w latach młodości.”
Dziękujemy uczestnikom projektu i naszym partnerom – Dyrektorowi Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu, Panu Robertowi Ślusarkowi, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu i właścicielowi zagrody Kubalówka, Panu Krzysztofowi Bodzionemu oraz dyrektor Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, Pani Marii Szewczyk. Serdeczne podziękowania kierujemy do Netrium Design za wsparcie organizacji wystawy oraz FIO Małopolska Lokalnie i Województwu Małopolskiemu za finansowanie projektu.
Stowarzyszenie ADSUM zostało założone w roku 2015. W bieżącym roku zrealizowało następujące projekty – ze środków Gminy Podegrodzie: „Gminny Konkurs Języka Angielskiego – Welcome to Australia dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Podegrodzie” oraz „Gminny Konkurs Matematyczny Matematyka jest wśród nas dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Podegrodzie”, ze środków FIO Małopolska Lokalnie oraz Województwa Małopolskiego: „Lachowski most międzypokoleniowy 2016”. W chwili obecnej trwa realizacja projektu „Laboratoria Młodych Inżynierów” dla uczniów trzech szkól podstawowych z gminy Podegrodzie, finansowany przez Województwo Małopolskie w ramach zadania „Każde dziecko ma talent”.
Urszula Potoniec-Mędoń
Prezes Stowarzyszenia ADSUM
Akademia Ciupaga zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek
Porozumienia z leśnikami podpisane
Ćwierć wieku działalności na rzecz turystyki
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm