Kultura, Z ostatniej chwili
Fotografie Marka Strzałkowskiego w Galerii pod Piątką. Zapraszamy na wernisaż!
26 stycznia o godz. 17.30 w starosądeckiej Galerii pod Piątką odbędzie się wernisaż fotografii Marka Strzałkowskiego.
Sądzę, że pisanie o fotografii za wiele sensu nie ma. A już nie ma go wcale, gdy autor opisuje swoje zdjęcia. Obrazy mają mówić za siebie. Oczywiście, ewentualna informacja, gdzie i w jakich okolicznościach powstały, jest potrzebna. Fotografie mogą być dobre, złe lub nijakie. Ale i to jest, w dużej mierze, subiektywne.
Dziś wszyscy potrafią pisać. A ile powstaje książek, które robią wrażenie? Dziś prawie wszyscy fotografują. A ile powstaje zdjęć, które można zapamiętać ?
Marek Strzałkowski, fotograf: właściwie nie mam czym się chwalić. Dlaczego? Normalny człowiek, gdy potrafi właściwie ocenić swoje zdolności, powinien być potem konsekwentny. Doskonalić je, przy okazji zarabiając pieniądze. No, może jeszcze jakieś hobby. Od młodości trenowałem. Gdy trenerzy podnoszenia ciężarów widzieli już we mnie przyszłego mistrza, przerzuciłem się na zapasy. Walczyłem z olimpijczykami. Gdy trenerzy…i znowu. Znudzony konwencją, zająłem się ekstremalną walką wręcz. Fotografowałem od wczesnej młodości. Ale tylko to, co mnie fascynowało.
Po ukończeniu studiów, jako lekarz weterynarii, pracowałem w dziewięciu zakątkach Polski. Jednak tylko tam, gdzie było pięknie i fotogenicznie. Zawsze w ciężkim terenie. Jednocześnie podróżowałem, tworzyłem fotoreportaże i albumy. Byłem instruktorem walki wręcz w szkole przetrwania. Od 25 lat, aż do dzisiaj, jestem związany z wojskowymi jednostkami specjalnymi, między innymi z Gromem. Wciąż fotografuję, podróżuję, trenuję i uczę chętnych walki wręcz.
Czy jest to normalne? Gdybym się na czymś skupił, nie rozpraszał…. Ale chyba bym nie umiał. No i dobrze. Nie żałuję.
Marek Strzałkowski jest autorem albumów m.in. : Polska Wschodnia, Pieniny – 2 alb., Rytwiany. Pustelnia Złotego lasu, Podlasie, Momoty mała ojczyzna, Polska – 2 alb, Zwierzyniec, Owocowa Dolina, a także kalendarzy, fotografii do książek i przewodników turystycznych. O swojej pracy w weterynarii napisał książkę „Mamo mamo scypiory psyjechali”. Jego prace były prezentowane w Polsce, Hamburgu i Berlinie.
Akademia Ciupaga zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek
Porozumienia z leśnikami podpisane
Ćwierć wieku działalności na rzecz turystyki
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm