Kultura, Z ostatniej chwili
Imieniny Nowego Sącza z Lisowską, Pectus i Jeżowską
To będzie najważniejsze i niepowtarzalne wydarzenie artystyczne, które zostało stworzone na miarę 725. rocznicy lokacji miasta Nowego Sącza. 9 lipca na sądeckim Rynku wystawiony zostanie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. „Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Jednak imieninowo-urodzinowe niespodzianki rozpoczną się już 5 lipca od fety Sandecji z okazji awansu do Lotto Ekstraklasy. Następnego dnia odbędzie się finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Nie zabraknie też koncertów znanych gwiazd i imprez towarzyszących.
Feta Sandecji na dobry początek
Pierwszym wydarzeniem na sądeckim Rynku, które wpisuje się w 725-lecie miasta Nowego Sącza będzie feta z okazji awansu Sandecji do Lotto Ekstraklasy. Impreza odbędzie się 5 lipca o godz. 19:00, a w programie między innymi gratulacje i puchar od Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, podsumowanie sezonu 2016/2017 i prezentacja drużyny, która powalczy o punkty w Ekstraklasie w rozpoczynającym się sezonie 2017/2018. Wydarzenie zakończy się koncertem zespołu „Electric Girls” oraz pokazem sztucznych ogni.
W czwartek 6 lipca oficjalnie zostaną zainaugurowane tegoroczne imieniny Nowego Sącza, wpisujące się 725. rocznicę lokacji naszego miasta. Wydarzeniem otwierającym uroczyste obchody będzie finał XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”, którego organizatorami są: Urząd Miasta Nowego Sącza, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Na scenie przed ratuszem zobaczymy nie tylko sądecki zespół „Promyczki Dobra”, ale również wszystkich laureatów tego ogólnopolskiego wydarzenia. Rozpoczęcie koncertu o godz. 19:00.
Promocja XLV Rocznika Sądeckiego
Przed rozpoczęciem czwartkowego koncertu (godz. 16:30) w sali reprezentacyjnej ratusza odbędzie się promocja XLV Rocznika Sądeckiego, poświęconego dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi „Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90., a także dr Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Wraz z wydawnictwem, w ramach cyklu Biblioteka Rocznika Sądeckiego, ukażą się również dwie książeczki. Pierwsza z nich autorstwa Andrzeja Górszczyka, Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały pt. „Sto scen z historii Nowego Sącza 1292-2017”. Natomiast autorem drugiej książeczki jest prof. Tadeusz Aleksander, a jej tytuł to „Z dziejów rodu Aleksandrów”.
Kontynuacją artystycznych wydarzeń będzie wspólny koncert – w dniu 7 lipca (piątek), godz. 20:00 – Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z zaprzyjaźnioną Orkiestrą Straży Granicznej Królestwa Holandii. To będzie niezwykle widowiskowy akcent muzyczny i potwierdzenie, że nowosądeccy pogranicznicy stanowią część historii naszego miasta i są jego ambasadorem, i symbolem, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Koncert zapowiada się tym bardziej znakomicie, gdyż obie orkiestry miały okazję wielokrotnie wspólnie koncertować podczas zagranicznych wyjazdów i festiwali, w tym między innymi w 2016 roku w Oslo czy rok wcześniej w Rotterdamie.
Imieninowe koncerty – Pectus gwiazdą wieczoru
Sobota (8 lipca) to już prawdziwa muzyczna uczta, podczas której nie zabraknie popowych, ale również rockowych przebojów. Na scenie przed ratuszem wystąpią zespoły Black Light, Violka, a także Tomasz Wolak Rock Band. Nie może też zabraknąć znanych z największych polskich wydarzeń muzycznych artystów. Wśród nich zobaczymy Ewelinę Lisowską, a gwiazdą wieczoru – zespół Pectus. Cykl urodzinowych koncertów rozpocznie się o godzinie 16:00.
„Galeria Sandecjana” Romana Kołakowskiego na finał
W niedzielę (9 lipca) na sądeckim Rynku o godz. 18:45 odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej, a głównym wydarzeniem wieczoru (godz. 20:00) będzie spektakl historyczny Romana Kołakowskiego pt. „Galeria Sandecjana”, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców.. Całość zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni!
Jak podkreśla sam twórca spektaklu Roman Kołakowski, to będzie zupełnie odmienny projekt artystyczny. – „Galeria Sandecjana” to poetycko; muzyczny spektakl, odwołujący się do współczesności miasta i jego mieszkańców. Na multimedialnej scenie na Rynku wystąpią aktorzy, wokaliści i muzycy wywodzący się z Nowego Sącza, tutaj rozpoczynający karierę artystyczną lub mieszkający w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie – wyjaśnia Roman Kołakowski.
Wśród artystów na scenie przed ratuszem wystąpią między innymi aktorki: Katarzyna Ucherska, Katarzyna Zielińska i Angelika Kurowska; wokalistki – Natalia Zabrzeska, Małgorzata Sarata i Majka Jeżowska, a także aktorzy: Piotr Piksa i Jerzy Schejbal. Całość wydarzenia poprowadzi legendarny Leszek Mazan, a organizatorzy zadbali również o multimedialne niespodzianki z udziałem innych sławnych sądeckich postaci.
Elementem wyróżniającym spektakl „Galeria Sandecjana” jest to, że każdy z wykonawców, w specjalnie napisanych przez Romana Kołakowskiego tekstach, opowie o sądeckich dziejach swoich rodzin i o swojej „prywatnej historii ludzkości”.
– Wszystkie piosenki są oparte o autentyczne opowieści Sądeczan. Spotkałem się z każdym z Wykonawców i rozmawialiśmy o ich dzieciństwie, latach szkolnych, ulubionych miejscach, bliższych i dalszych dziejach rodzin, sądeckich adresach, kolegach i przyjaciołach. Piosenki będą bardzo osobiste, prawdziwe, przywołujące rzeczywiste postaci, imiona, nazwiska – mówi Roman Kołakowski i dodaje: – Zaprosiłem do współpracy przy tworzeniu widowiska artystyczne zespoły z Nowego Sącza, a nawet kibiców Sandecji. Kiedy przyjechałem do Nowego Sącza, by zaprezentować Organizatorom pierwszą wersję scenariusza, dowiedziałem się, że całe miasto świętuje wejście Sandecji do Ekstraklasy. Nie mogłem pominąć tego faktu i powstał specjalny utwór. Mam nadzieję, że refren zabrzmi nie tylko na Rynku, ale zadomowi się także na stadionie piłkarskim.
Najaważniejsze jest bezpieczeństwo
Jak informuje sądecka Policja, impreza w dniu 5 lipca, podobnie jak zaplanowane na 8 lipca (w godzinach 16.00-22.00) imieninowe koncerty oraz widowisko artystyczne w dniu 9 lipca (w godzinach 19.00-22.00), będą traktowane jako impreza masowa.
Jak podkreślają stróżowie prawa, na imprezę masową nie wolno wnosić broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych przedmiotów, pod karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na imprezę masową nie można również wnosić, jak i posiadać na niej napojów alkoholowych, pod karą grzywny nie niższej niż 2 tys. złotych lub ograniczenia wolności, co reguluje Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.
Głównym celem działania Policji w związku z zabezpieczeniem powyższych imprez będzie ochrona życia i zdrowia oraz mienia bawiących się na nich osób, jak również zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
nowysacz.pl
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm