Kultura, Z ostatniej chwili

Jubileusz na scenie!

Opublikowano: 24 września, 2017 o 8:44 am   /   przez   /   komentarze (0)

Owacjami na stojąco sądecka publiczność nagrodziła grę aktorów Teatru Robotniczego, którzy dzisiaj, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili w 356. premierowym spektaklu „Per prokura”. A wszystko z okazji jubileuszu 95-lecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Aktorom gratulował m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczając Złote i Srebrne Jabłko Sądeckie.

– To zacny jubileusz i cieszę się, że możemy go razem świętować – mówił starosta Marek Pławiak. – Z wielką przyjemnością obejrzałem spektakl i podziwiałem grę aktorską. Gratuluję sukcesu, ale przede wszystkim gratuluję jubileuszu! Z tej okazji przyznałem Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie – najwyższe honorowe odznaczenie starosty nowosądeckiego. Wręczam je w podziękowaniu za talent i pasję w działaniach na rzecz rozwoju teatru oraz popularyzację sztuki teatralnej na Sądecczyźnie. Dodatkowo, przekazuję też promesę w wysokości trzech tysięcy złotych dla Teatru Robotniczego.

Złote Jabłka Sądeckie otrzymali: Marta Jakubowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, Janusz Michalik – kierownik artystyczny MOK i aktor Teatru Robotniczego, a także Beata Szczypuła i Dorota Kaczmarczyk.

Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Katarzyna Luksa i Monika Dominik.

Dyplom Starosty Nowosądeckiego otrzymali: Marcin Król, Jakub Bulzak, Kamil Jakubowski i Marcin Iwański.

Impreza rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej „Teatr Robotniczy w obiektywie Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa” i premierą komedii Neila Simona „Per Procura” w przekładzie Małgorzaty Semil i reżyserii Janusza Michalika. Po niej były już tylko gratulacje, wręczanie medali i świętowanie tak dostojnego jubileuszu. Nie zabrakło władz miasta z zastępcą prezydenta Wojciechem Piechem i przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor, starosty nowosądekciego Marka Pławiaka oraz wręczającego odznaczenia przyznane przez ministra kultury – Wiesława Janczyka – wiceministra finansów i Leszka Zegzdy – członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Na widowni byli oczywiście aktorzy, którzy przez wiele lat występowali na deskach Teatru Robotniczego oraz sympatycy teatru.

Warto wiedzieć: Teatr Robotniczy został założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 roku i pod ich patronatem działał do 1996 r. Od 1997 roku, prowadzenie  Teatru przejęło Stowarzyszenie Animatorów Kultury, a od 2004 r. Teatr działa w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury  w Nowym Sączu. W świecie amatorskich teatrów w Polsce jest swoistym fenomen, gdyż od 95 lat zaznacza swoją obecność na mapie kulturowej, kolejnymi premierami spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedyną przerwę jaką Teatr miał w swojej działalności, to lata okupacji hitlerowskiej.

Do wybuchu II wojny światowej Teatr wystawił 132 premiery i dał prawie 400 przedstawień. Po wyzwoleniu – już w grudniu 1945 roku wystawił pierwszą premierę którą był „Ordynans w zalotach” w reżyserii Heleny Palczewskiej, rozpoczynając swoją działalność powojenną. W 1957 roku Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora z Nowego Sącza.

Do chwili obecnej, czyli do dzisiejszej premiery Teatr przygotował i wystawił 356 premier. Wśród nich są takie sztuki jak:  „Balladyna” J. Słowackiego, „Antygona” H. Kajzara, „Medea, moja sympatia” J. Przybory,  „Mąż żona”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta” A. Fredry,  „Grzegorz Dyndała” Moliera, „Mały książę” A. de Saint-Exupery’ego, „Ożenek” M. Gogola, „Igraszki z diabłem” J. Drdy, „Przyjaciel wesołego diabła” K. Makuszyńskiego, „Kopciuszek” J. Brzechwy, „Pułkownik-Ptak” Ch. Bojczewa, „Damy i huzary” A. Fredry, czy „Chory z urojenia” Moliera, „Dziadów” A. Mickiewicza, „Niemcy” L. Kruczkowskiego oraz „Przygodami rozbójnika Rumcajs” Ernesta Brylla i Katarzyny Gertner, „Klub Kawalerów” Michała Bałuckiego. Teatr przy przygotowywaniu swoich premier współpracuje z zawodowymi polskimi  reżyserami, aktorami, kompozytorami i scenarzystami. 75-lecie Teatru było inspiracją do zorganizowania przez Miejski Ośrodek Kultury po raz  pierwszy Jesiennego Festiwalu Teatralnego, który obecnie, po 20 edycjach, jest jedną z najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce.

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe NS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"