Kultura
„Kresowe Portrety” w Galerii Sztuki SOKÓŁ w Nowym Sączu
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Jana Skłodowskiego, który odbędzie się 16 marca (środa) 2016 o godz. 18.00 w Galerii SOKÓŁ. Wystawa potrwa do 17 kwietnia 2016. Wstęp wolny.
Podczas wernisażu Autor opowie o swoich podróżach po dawnych Kresach Rzeczypospolitej i spotkaniach z portretowanymi ludźmi.
Kresy to nie tylko szerokie, nostalgiczne krajobrazy i ślady przeszłości, to także ich mieszkańcy.
Ich twarze są kroniką szczególną – bo nie tylko ich życia, ale również przodków, ba, całych pokoleń.
Tam, gdzie łacińskie krzyże i alfabet od wieków koegzystują z baniami cerkwi i cyrylicą, gdzie granica między Zachodem a Orientem ma szerokość setek kilometrów, tam ludzkie oblicze bardzo wyraźnie wyraża, poprzez jakby genetykę przekazu historycznego, tamtejsze – inne – troski i przeżycia, nadzieje i beznadzieje….
Bo na Kresach od wieków radości i smutki miały zawsze swój jedyny, im tylko właściwy wymiar i ciężar…
Twarze kresowe to oblicza niby z minionej epoki, częściej pogodne niż chmurne, nierzadko sterane życiem niekoniecznie długim, ale zawsze wyrozumiałe dla swego losu, i choć niekiedy dumne, to mimo wszystko pochylone w pokorze przed jego nieodwołalnością i pogodzone z nią…
To oblicza autentyczne – oblicza ludzi, którzy są sobą, bo nie starają się być kimś.
Oblicza, z których wyczytać można wiele.
Jan Tadeusz Skłodowski
(ur. 1950 w Warszawie) – polski historyk, dr n. hum. Uniwersytetu Warszawskiego, fotografik, pisarz, podróżnik, badacz Kresów. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Karpackiego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Instytutem Sztuki i Instytutem Historii PAN oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbył ponad 50 podróży badawczo-inwentaryzacyjnych na tereny Litwy, Łotwy, Słowacji i Ukrainy. Uczestnik i autor referatów na międzynarodowe kongresy „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” (2009, 2012, 2015) oraz „Dialogi Dwóch Kultur w Krzemieńcu, Ukraina” (2011, 2012, 2013, 2014, 2015).
Jest autorem ponad 100 artykułów (m.in. w periodykach: Bunt Młodych Duchem, Cenne, Bezcenne/Utracone, Lwowskie Spotkania, Nasza Rota, Płaj-Almanach Karpacki, Semper Fidelis, Spotkania z Zabytkami, Twórczość) oraz licznych wystaw fotograficznych w kraju (m.in. w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”) i za granicą (m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, Uniwersytecie w Nantes, Instytucie Polskim w Wilnie, Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu) poświęconych ziemiom oraz dziedzictwu kulturowemu terenów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Przewodniczący, powołanego w Towarzystwie Karpackim, Komitetu Obchodów Jubileuszu 100-lecia walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich 1914-2014. W 2009 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Książki i albumy:
. Zakopane i Tatry na starych pocztówkach (1992),
. Tatry i Podhale w drzeworycie (1993),
. Huculszczyzna w grafice polskiej (2005),
. Krzemieniec – Ateny Wołyńskie (2006),
. Rzeczpospolita Rafajłowska. Na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach (2009),
. Huculszczyzna (współautor z Krzysztofem Hejke i Jackiem Wnukiem, 2010),
. Cmentarze na Żmudzi. Polskie ślady przeszłości Obojga Narodów (2013).
International Cooking Day – czyli wspólne gotowanie dla Darii Biel
Małopolska pomoże przedsiębiorstwom
Biegonicka Wioska Betlejem znów będzie zachwycać
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm