Kultura
Kulturalny piątek w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
HISTORIA ROJA
premiera w Kinie SOKÓŁ z udziałem SHR
Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu serdecznie zaprasza 4 marca o godz. 17:50 na premierę filmu „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego z udziałem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
Po pokazie filmu nastąpi spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz prezentacja dziedzictwa historycznego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Obraz został objęty Honorowym Patronatem przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę.
Historia Roja, to awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oddział Roja walczył do 1951 roku, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych, historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia.
* HISTORIA ROJA
Polska 2016, 140, dramat, historyczny, od 15 lat
seanse: 4 – 8 marca g. 17:50, 10 marca g. 20:15
cena biletu na seans: 13 zł i 16 zł
KTOŚ MÓWIĆ MUSI
spotkanie autorskie z Przemysławem Dakowiczem
Również 4 marca o godz. 18.00 w sali im. R. Sichrawy odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Przemysławem Dakowiczem – poetą, eseistą, krytykiem literackim, historykiem literatury.
Przemysław Dakowicz – ur. w 1977 r. w Nowym Sączu; poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury; doktor nauk humanistycznych; adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego; współpracownik dwumiesięcznika literackiego Topos. Wydał siedem tomów poetyckich.
Jego twórczość poetycka i eseistyczna koncentruje się wokół dwóch kręgów zagadnień portretuje cywilizację europejską w epoce nowoczesności schizofrenicznej oraz pyta o kształt polskiej świadomości historycznej i kulturowej po komunizmie. Jako literaturoznawca zajmuje się związkami między współczesnością i romantyzmem, wpływem ideologii komunistycznej na kształt literatury oraz pograniczem poezjareligia.
Oprawa artystyczna spotkania: Barbara i Aleksander Porzuckowie oraz przyjaciele z I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza w Nowym Sączu.
Prowadzenie: Jakub M. Bulzak.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Autora.
Wstęp wolny.
International Cooking Day – czyli wspólne gotowanie dla Darii Biel
Małopolska pomoże przedsiębiorstwom
Biegonicka Wioska Betlejem znów będzie zachwycać
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm