Kultura
Lachowskie pasy i buty dla Zespołu Pieśni i Tańca „Świniarsko”
O nowe elementy stroju regionalnego wzbogacili się młodzi członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Świniarsko”. Ich zakup był możliwy dzięki projektowi, który otrzymał wsparcie w konkursie „Małopolska. Nasz region – Nasza szansa”. Nowy nabytek młodym artystom wręczył członek zarządu Leszek Zegzda.
Mimo wakacji młodzi członkowie ZPiT „Świniarsko” wraz z rodzicami licznie przybyli do Zespołu Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na symboliczną uroczystość przekazania butów i lachowskich pasów. Dzięki staraniom działającego na terenie Gminy Chełmiec Stowarzyszenia Razem dla Kultury zespół wzbogacił się o cztery pary butów lachowskich damskich, 2 pary butów lachowskich męskich oraz pięć pasów lachowskich.
– Cechą Małopolski jest regionalizm kultury lokalnej. Jesteśmy najsilniejszym regionem pod względem aktywności obywatelskiej. Świadczą o tym liczne zespoły regionalne, orkiestry dęte, koła gospodyń wiejskich, czy chóry kościelne. To nasz wielki potencjał, duma i chwała. Życie społeczno-kulturalne w Małopolsce jest naprawdę imponujące – zaznaczył członek Zarządu Leszek Zegzda, podkreślając znaczenie aktywności organizacji pozarządowych we wspieraniu inicjatyw lokalnych.
Doposażenie zespołu w elementy stroju lachowskiego było częścią projektu „Śpiewamy i tańczymy – tradycji uczymy”, realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert na realizacje zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2015 r. „Małopolska. Nasz region – Nasza szansa”. Wkład własny niezbędny do realizacji przedsięwzięcia pochodził ze składek rodziców dzieci będących członkami zespołu.
Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko” działa od kwietnia 2006 roku, a pierwszy występ publiczny miał miejsce na zakończenie roku szkolnego w 2007 roku. Powstał z inicjatywy Zbigniewa Mordarskiego, pełniącego obecnie funkcję społecznego kierownika zespołu. Na repertuar zespołu składają się różne rodzaje tańców ludowych: polka i jej odmiany: polka cięta, polka z nogi, polka suwana, walc, sztajer, chodzony i krakowiak oraz piosenki i przyśpiewki. Na zajęcia grupy młodszej (dzieci od 5 – 10 lat) uczęszcza około 40 osób, natomiast grupy starszej (11 – 16 lat) około 30. Oprócz lekcji tańca i śpiewu, dzieci korzystają z nauki gry na instrumentach tj.: akordeon, keyboard, pianino, skrzypce, gitara i klarnet. Zespół występuje na licznych imprezach okolicznościowych na terenie gminy Chełmiec, Sądecczyzny i nie tylko. Największe sukcesy zespołu związane są z udziałem w festiwalach m.in. w 2010 r. Corlu (Czorlu) Turcja oraz w 2011 r. Hanioti Grecja.
UMWM
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Służby przygotowane do zimy
20 000 zł wsparcia dla Gminy Stary Sącz na „Podróże z Klasą” od Ministra Edukacji”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm