Kultura, Z ostatniej chwili
Małopolska – czas na ekoturystykę
Ekoturystyka to pojęcie stosunkowo nowe, ale zielone podróżowanie znane jest od lat. To piesze wędrówki, kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc i ludzi, ich kultury, tradycji oraz zabytków. Myślę, że to aktualnie dobry kierunek na pobudzanie przedsiębiorczości lokalnej.
– mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W rytmie eko
To co wyróżnia podróżowanie w stylu eko, to szacunek i wrażliwość na przyrodę i krajobraz, a także na potrzeby ludzi, którzy mieszkają w zakątkach, które odwiedzamy. Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej nich i natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym światem. Dla początkujących proponujemy gotowe ekopakiety – propozycje tras pieszych i rowerowych po całej Małopolsce lub oferty wycieczek po parkach krajobrazowych regionu.
W zieleni pól i łąk
Otulone zapachami siana i kwitnących sadów, z dala od zgiełku miast, i spragnionych wrażeń tłumów, czekają na gości małopolskie gospodarstwa agroturystyczne. Wśród nich oferty kierowane do rodzin z dziećmi, seniorów, dla miłośników tradycji, jeździectwa czy nawet… wielbicieli ziół i ziołolecznictwa! Małopolska to też jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. Założono tu już ponad 100 winnic, a 40 z nich tworzy Małopolski Szlak Winny. Główną ideą Szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrycia dziedzictwa oraz obcowanie z przyrodą regionu.
Tam, gdzie czas płynie wolniej…
W Małopolsce jest wiele takich miejsc, w których czas „płynie wolniej”. Świetnym tego przykładem jest Lanckorona – miasteczko z urokliwym pochyłym rynkiem i drewnianą zabudową, wtulone w stok Góry Zamkowej. Czekają tam spacerowe alejki, ruiny średniowiecznego zamku, drewniane chaty, klimatyczne kawiarenki, stare wille i pensjonaty. Tędy przebiega znany od lat Szlak Architektury Drewnianej.
To właśnie w takich mniejszych ośrodkach można zasmakować prawdziwej małopolskiej kuchni – jej największa siła tkwi w używanych w niej składnikach. Karczmy regionalne i bacówki to miejsca, które pozwolą w pełni docenić różnorodność małopolskich produktów regionalnych oraz ich walory smakowe i odżywcze
To tylko przykłady bogactwa możliwości zwiedzania Małopolski w rytmie eko i slow. Więcej propozycji można znaleźć w serwisie turystycznym regionu visitmalopolska.pl.
#OdkryjMałopolskęNaNowo
OPS w Starym Sączu zaprasza na konferencję „Pokolenie lęku”
Chciały zarobić inwestując w akcje i kryptowaluty. Zamiast zyskać, straciły swoje pieniądze
Konwent Marszałków RP: Małopolska przejmuje stery!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm