Kultura, Z ostatniej chwili

Muzyka z Kromieryża w Starym Sączu

Opublikowano: 8 lipca, 2017 o 10:07 am   /   przez   /   komentarze (3)

Wspaniały dwuczęściowy koncert przeniósł publiczność do XVII-wiecznego Kromieryża. Czeskie miasto w baroku było ważnym ośrodkiem muzycznym w środkowej Europie.  W starosądeckim kościele św. Elżbiety w duecie zagrali Hélène Schmitt (skrzypce) i Jörg-Andreas Bötticher (klawesyn).

Tradycyjnie na ponad dwie godziny przed koncertem odbyło się spotkanie z wykonawcami. Tym razem prof. Marcin Szelest, dyrektor artystyczny Festiwalu, i publiczność skupili się na kwestii zapisu utworów i ich interpretacji. Schmitt i Bötticher przybliżyli zainteresowanym tajniki muzycznego warsztatu.

Dlaczego akurat muzykalia z Kromieryża stały się tematem jednego z festiwalowych koncertów?

Kromieryż szczycił się bogatą muzyczną tradycją, która związana jest z założeniem znanej wówczas kapeli muzycznej przez biskupa Ołomuńca Carla Lichtensteina-Castelcorna, który miał tutaj swoją siedzibę. Zachowany tu repertuar pochodzi głównie z XVII wieku. Jest wielowarstwowy  i niesłychanie bogaty, tak że nie sposób go zaprezentować podczas jednego koncertu w sposób kompletny. Znaczną jego część stanowią wirtuozowskie utwory na skrzypce takich kompozytorów jak: Johanna Heinricha Schmelzera, Heinricha Ignaza von Bibera czy Georga Muffata – wymienia prof. Marcin Szelest.

W XVII wieku kapela biskupa Ołomuńca nie miała sobie równych w całych Czechach. Obok twórczości kierującego nią Pavla Vejvanovskyego grano tu repertuar zamawiany z Salzburga, Wiednia i Rzymu. Specjalnością były utwory na skrzypce z towarzyszeniem basso continuo. Wczoraj w interpretacji najwybitniejszych specjalistów zabrzmiał wirtuozowski repertuar skrzypcowy i klawesynowy. Publiczność długo oklaskiwała zarówno grę w duecie Hélène Schmitt i Jörg-Andreasa Böttichera, jak i solowe popisy klawesynisty.

Dziś na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej dzień szczególny, bo czekają nas dwa koncerty: w kościele sióstr klarysek o godz. 19.30 wystąpi Zespół Męski Gregorianum pod dyr. Bereniki Jozajtisis, który wykona repertuar „Z ksiąg Rorantystów wawelskich”, a później w kościele św. Elżbiety o godz. 21.30 z programem „Minnesang średniowiecznej Austrii”  wystąpi Ensemble Unicorn (kier. art. Michael Posch).

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Komentarze

Komentarze (3)

  • 8 lipca, 2017 o 4:32 pm Anonim

    gdzie jest chłop

  • 8 lipca, 2017 o 10:28 pm Ate

    No właśnie gdzie??? Jestem zaniepokojony.

  • 9 lipca, 2017 o 6:02 pm Chłop z ziemią

    Pasie barany

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"