Kultura, Z ostatniej chwili
Muzyka z Kromieryża w Starym Sączu
Wspaniały dwuczęściowy koncert przeniósł publiczność do XVII-wiecznego Kromieryża. Czeskie miasto w baroku było ważnym ośrodkiem muzycznym w środkowej Europie. W starosądeckim kościele św. Elżbiety w duecie zagrali Hélène Schmitt (skrzypce) i Jörg-Andreas Bötticher (klawesyn).
Tradycyjnie na ponad dwie godziny przed koncertem odbyło się spotkanie z wykonawcami. Tym razem prof. Marcin Szelest, dyrektor artystyczny Festiwalu, i publiczność skupili się na kwestii zapisu utworów i ich interpretacji. Schmitt i Bötticher przybliżyli zainteresowanym tajniki muzycznego warsztatu.
Dlaczego akurat muzykalia z Kromieryża stały się tematem jednego z festiwalowych koncertów?
– Kromieryż szczycił się bogatą muzyczną tradycją, która związana jest z założeniem znanej wówczas kapeli muzycznej przez biskupa Ołomuńca Carla Lichtensteina-Castelcorna, który miał tutaj swoją siedzibę. Zachowany tu repertuar pochodzi głównie z XVII wieku. Jest wielowarstwowy i niesłychanie bogaty, tak że nie sposób go zaprezentować podczas jednego koncertu w sposób kompletny. Znaczną jego część stanowią wirtuozowskie utwory na skrzypce takich kompozytorów jak: Johanna Heinricha Schmelzera, Heinricha Ignaza von Bibera czy Georga Muffata – wymienia prof. Marcin Szelest.
W XVII wieku kapela biskupa Ołomuńca nie miała sobie równych w całych Czechach. Obok twórczości kierującego nią Pavla Vejvanovskyego grano tu repertuar zamawiany z Salzburga, Wiednia i Rzymu. Specjalnością były utwory na skrzypce z towarzyszeniem basso continuo. Wczoraj w interpretacji najwybitniejszych specjalistów zabrzmiał wirtuozowski repertuar skrzypcowy i klawesynowy. Publiczność długo oklaskiwała zarówno grę w duecie Hélène Schmitt i Jörg-Andreasa Böttichera, jak i solowe popisy klawesynisty.
Dziś na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej dzień szczególny, bo czekają nas dwa koncerty: w kościele sióstr klarysek o godz. 19.30 wystąpi Zespół Męski Gregorianum pod dyr. Bereniki Jozajtisis, który wykona repertuar „Z ksiąg Rorantystów wawelskich”, a później w kościele św. Elżbiety o godz. 21.30 z programem „Minnesang średniowiecznej Austrii” wystąpi Ensemble Unicorn (kier. art. Michael Posch).
Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
gdzie jest chłop
No właśnie gdzie??? Jestem zaniepokojony.
Pasie barany