Kultura, Z ostatniej chwili
W niedzielę rusza Święto Dzieci Gór
Znów będzie radośnie, kolorowo i… kamracko. Po raz 25. w Nowym Sączu rusza Święto Dzieci Gór. Jedna z imprez, które najbardziej zakorzeniły się w naszym mieście, odbędzie się w dniach 23 – 30 lipca.
Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma zespołami polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały.
Każda para ma swój „dzień narodowy”, podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Do udziału w tegorocznym Festiwalu organizatorzy zaprosili zespoły z Jakucji, Węgier, Turcji, Indonezji, Meksyku, Indii i Macedonii. Ich kamratami będą Piecuchy (Nawojowa), Małe Oldrzychowice (Zaolzie/Czechy), Orawskie Dzieci (Lipnica Wielka), Mali Łoniowiacy (Łoniowa), Mali Wiyrchowianie (Bukowina Tatrzańska) oraz Mali Szczyrzycanie (Szczyrzyc).
Rynek, MOSiR i okolice
Zespoły występują przed południem na nowosądeckim rynku. Główne koncerty odbędą się w hali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także na estradach plenerowych w okolicznych miejscowościach. Łącznie w Nowym Sączu zaprezentuje się kilkuset małych śpiewaków i tancerzy, a wyobrażenie o atmosferze imprezy może dać galeria zdjęć z ubiegłego roku /pod tekstem/.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę (23 lipca) mszą św. w bazylice św. Małgorzaty. O 19:30 z ulicy Barskiej na rynek ruszy barwny pochód uczestników. Na 20:00 przewidziano koncert na rynku, zakończony pokazem sztucznych ogni. Dni narodowe rozpoczną się w poniedziałek, kiedy to wspólnie wystąpią zespoły Kytalyk z Jakucji (Rosja) i Piecuchy z Nawojowej.
[Program ogólny festiwalu]
Podczas Festiwalu organizowane są już po raz 19. ogólnopolskie warsztaty instruktorskie, a także warsztaty LoveLudowe skierowane do wszystkich, którzy chcą poznać tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych.
Patronat honorowy nad festiwalem obok ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy sprawuje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm