Kultura, Z ostatniej chwili
„O ogrodach” w sądeckim Sokole
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Janiny Kraupe i Marty Kuli pt.: „O ogrodach”, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 18.00 w Galerii SOKÓŁ.
„.Poezji ogrodu nie przetłumaczy się łatwo na obraz – chyba, że intuicja tak szczęśliwie poprowadzi autora, że odnajdzie analogiczny blask i urok w materii malarskiej. Marta Kula w serii obrazów, które są wyraźnie związane z jej pracą nad projektem ogrodu, powoli zbliża się do swego ideału – odszukania „mikro-raju” już nie tylko w ogrodzie, a w obrazie.”
J.Kraupe-Świderska
O Artystkach:
Janina Kraupe-Świderska urodziła się 27 stycznia 1921 roku w Sosnowcu, zmarła 3 marca 2016 roku w Krakowie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęła w 1938 roku pod okiem doc. Pawła Dadleza. Po wybuchu II wojny światowej przez rok była uczennicą Fryderyka Pautscha w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. W 1942 roku brała udział w działalności konspiracyjnego teatru prowadzonego przez Tadeusza Kantora. Po zakończeniu wojny powróciła na studia w krakowskiej ASP. Malarstwa sztalugowego uczył ją Eugeniusz Eibisch, a monumentalnego Wacław Taranczewski. Równocześnie studiowała na wydziale graficznym, gdzie jej wykładowcami byli Andrzej Jurkiewicz i Konrad Srzednicki. W 1947 ukończyła Wydział Malarstwa, a rok później studia graficzne. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę dydaktyczna na ASP w Krakowie, gdzie w 1980 roku nadano jej tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 roku profesora zwyczajnego. Należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1957 roku związana była z Grupą Krakowską. Należała także do działające w Katowicach Grupy Oneiron.
Była laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. w 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Profesor Janina Kraupe-Świderska uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. W jej twórczości zauważalny jest silny wpływ kultur Dalekiego Wschodu oraz zasad filozoficznych Zen. Artystka poza malarstwem sztalugowym i ściennym zajmowała się także grafiką. Większość jej prac zawiera sceny surrealistyczne i abstrakcyjne z elementami astrologii i magii.
Marta Kula-Ulatowska, urodzona w Krakowie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Dyplom uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 1981 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów OSTO. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów.
Wynikiem tych dwóch pasji są obrazy malowane w technice pastelu i akrylu, których inspiracją jest natura i przestrzeń aranżowanego ogrodu, oraz bogate w zestawienia kolorów
i faktur ogrody.
Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, charytatywnych, indywidualnych w Polsce, Europie i USA.
Akademia Ciupaga zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek
Porozumienia z leśnikami podpisane
Ćwierć wieku działalności na rzecz turystyki
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm