Kultura, Z ostatniej chwili
Oblicza (NIE)trwałości. Rzeźby profesora Andrzeja Zwolaka w Galerii IMO
Do 6 października 2024 w Galerii IMO w Starym Sączu można podziwiać rzeźby profesora Andrzeja Zwolaka w których dominuje motyw pielgrzymowania i wędrówki człowieka. Dzisiaj (1 sierpnia) odbył się wernisaż. Wystawa skłania do refleksji i prowokuje do rozmyśleń nad bytem ludzkim, nad energia jaką pozyskujemy od świata i jaką my możemy sami wytworzyć.
Posłuchaj profesora Andrzeja Zwolaka
Wystawa składa się z dwóch odmiennych pod względem formy grup rzeźbiarskich, które jednak łączy wspólny temat. Motyw pielgrzymowania, wędrówki, człowieka, jednostki poszukującej kieruje moją uwagę w stronę nietrwałości, z drugiej zaś strony jest solidna rzeźba wolnostojąca, przestrzenna oraz płaskorzeźba–mówi Ewelina Kochańska, komisarz artystyczny –Fascynuje mnie tworzący się w ten sposób dialog trwałości kamienia, metalu i drewna z kruchością istoty ludzkiej, zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej. Dobitnym przykładem tej gry znaczeń jest kompozycja „Kody AZ”, która przywodzi na myśl obraz Wróblewskiego „Kolejka trwa”. W obydwu przypadkach została doskonale wyeksponowana lekcja życia, trwałości w nietrwałości, przemijania i wewnętrznego bólu jaki każdy z nas w sobie nosi. Uproszczona kolorystyka, sprowadzająca się do bieli i czerni nie rozprasza odbiorcy w kontemplacji. W poczekalni jest czas na rozmówienie się z przeszłością i pytanie o przyszłość. Postawa artystyczna profesora prowadzi go ku wykorzystaniu i przetwarzaniu gotowych już elementów, czyli techniki, którą współcześnie określa się jako upcycling. Pojedyncze przedmioty nie ulegają w ten sposób degradacji, a dzięki ponownemu włączeniu ich w obieg, nadaniu artystycznej formy i treści, my jako odbiorcy sztuki możemy odnajdywać na nowo ich sens i znaczenie.
Słów kilka o autorze:
Urodzony 26 lipca 1957 r. w Baligrodzie. W latach 1972 – 77 uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1979 – 1984 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Profesor zwyczajny ASP. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby. Kierownik Katedry Rysunku w latach 2009 – 2016. Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Krakowa, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, „złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej” oraz srebrnym medalem Gloria Artis. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Twórca pomników i rzeźb w Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szklarach koło Krakowa, w Krakowie, Katowicach, w Osieku koło Tarnobrzegu. Autor wielu okolicznościowych tablic i medali. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. (tekst własny artysty).
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm