Kultura, Z ostatniej chwili
Opera Trzeciego Wieku zawita do Starego Sącza
Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu, które odbędzie się 26 czerwca o godzinie 11:00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.
Już za kilka dni artyści Fundacji Jutropera spotkają się z mieszkańcami Starego Sącza i okolic, by wspólnie porozmawiać o operze i jej kontekstach historycznych związanych z regionem. Nie zabraknie świetnie znanych i lubianych arii operowych jak i tych mniej znanych kart historii muzyki. Będzie to drugie spotkanie w ramach projektu „Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski”, którego pomysłodawcą jest Michał Znaniecki.
Spotkajmy się w Starym Sączu, aby wspólnie świętować trwający w Małopolsce Rok Seniora i Solidarności Międzypokoleniowej. To wyjątkowa okazja do rozmów, wymiany poglądów i wzajemnej radości z obecności – tak ważnej po niełatwym czasie pandemii. Zapraszam serdecznie do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, już 26 czerwca
– zachęca marszałek Witold Kozłowski.
Skąd pomysł na taki projekt? Rok 2022 został ogłoszony w Małopolsce Rokiem Solidarności Międzypokoleniowej. Specjalnie z tej okazji Fundacja Jutropera we współpracy z Województwem Małopolskim, które jest Partnerem Głównym tego przedsięwzięcia przygotowała cykl wydarzeń, polegający na realizacji działań dla seniorów, dla których punktem wyjścia jest sztuka operowa. To sześć artystycznych spotkań w wybranych miastach: Krynica-Zdrój, Stary Sącz, Myślenice, Miechów, Oświęcim i Tarnów.
Srebrna Małopolska
Efektem projektu, będzie rejestracja dokumentująca spotkania z seniorami, która stanie się kroniką aktywności i zbiorowego portretu pokoleniowego seniorów w Małopolsce. Wybrani uczestnicy spotkań operowych, odpowiednio moderowani przez artystów Fundacji Jutropera będą mieli szansę wypowiedzenia się przed kamerą i podzielenia swoimi odczuciami na temat koncertów operowych, które każdorazowo będą odpowiednio dobrane do grupy odbiorców jak i repertuarowo będą nawiązywały do danej lokalizacji, miasta, powiatu.
Taki rodzaj obcowania ze sztuką, może stać się wzorem dla innych województw. Dzięki internetowi będziemy mogli pokazać go ogólnopolsko, a nawet ogólnoświatowo – jako że tendencja wzrostu aktywności seniorów ma globalny zasięg -tak o projekcie mówi jego pomysłodawca, reżyser Michał Znaniecki.
Z założenia, to właśnie seniorzy prowadzą artystów do miejsc w ich miastach, gdzie mogłyby rozgrywać się dramaty z oper, sceny z operetek czy wielkie finały konfliktów muzycznych. Tak było w Krynicy-Zdroju, w której to mieszkańcy osobiście wybrali kawiarnię „Małopolanka” jako naturalne tło do ulubionej arii wykonanej podczas spotkania operowego. Po zakończonych warsztatach wszyscy wraz z ekipą TV udali się właśnie w to miejsce i nagrali materiał filmowy. Jak będzie w Starym Sączu? Jakie wątki i konteksty pojawią się podczas spotkania i dokąd zaprowadzą artystów i publiczność?
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm