Kultura
Przed wielkim startem. Rusza XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
„Mam nadzieję, że Konkurs stanie się dla was czasem wspaniałym, który będzie owocował w waszej dalszej karierze” – mówił Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, podczas otwarcia XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. „Kochani, jeśli będziecie zestresowani patrzcie na mnie, będę się do was uśmiechać i będę was wspierać” – zwróciła się do uczestników Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury i Dyrektor Artystyczna Konkursu. „Wyśpijcie się i pamiętajcie o oddechu” – doradzała.Witając uczestników Małgorzata Walewska zwróciła także uwagę, że powodzenie Konkurs zawdzięcza przede wszystkim swoim twórcom, wybitnym postaciom kultury: zmarłej w zeszłym roku profesor Helenie Łazarskiej, legendarnej pedagog śpiewu i Antoniemu Malczakowi, byłemu dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. „To dzięki ich wieloletnim staraniom Ada Sari odbywa się do dziś” – podkreślała Małgorzata Walewska, która od 2014 roku pełni funkcję Dyrektor Artystycznej Konkursu.
Nieoficjalne otwarcie Konkursu zgromadziło wielu uczestników, jurorów, dziennikarzy. Czuło się już konkursową atmosferę. Przeprowadzone zostały pierwsze wywiady. Od rana w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, trwała rejestracja uczestników oraz pierwsze próby z akompaniatorami.
Przesłuchania konkursowe wystartują jutro, w niedzielę, 7 maja. Konkurs potrwa do 13 maja i jak zwykle odbędzie się w trzech etapach. Pierwsze dwa oraz Koncert Laureatów rozegrają się w sali widowiskowej SOKOŁA w Nowym Sączu. Natomiast finałowe przesłuchanie będzie można obejrzeć na scenie Opery Krakowskiej. Podczas dwóch ostatnich wydarzeń Konkursu – w Krakowie i w Nowym Sączu – śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.
Trzyetapowy Konkurs Ady Sari należy do bardzo wymagających. Repertuar wykonywany przez uczestników jest ogromny i bardzo wszechstronny: od baroku po kompozycje najnowsze. Po poprzedniej edycji z pandemią w tle, w tym roku Konkurs powraca do swoich zasad – finału z orkiestrą, co jest wyzwaniem dla młodych artystów.
Do tegorocznej 20. edycji jury zakwalifikowało 77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. To raptem połowa zainteresowanych, bo do Konkursu chciało przystąpić 155 kandydatów z 31 państw.
Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe jury, w którym poza Małgorzatą Walewską (przewodnicząca) i Wojciechem Maciejowskim (sekretarz) zasiądą: Marcin Habela – Profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Beata Klatka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik AKADEMII OPEROWEJ Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – Konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – Dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – Dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.
Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 roku. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a współorganizatorem tegorocznej edycji jest Opera Krakowska.
Wszystkie etapy przesłuchań konkursowych otwarte są dla publiczności (w Krakowie na finał oraz w Nowym Sączu na Koncert Laureatów – niezbędne są wejściówki). Ponadto kibicować młodym artystom można też przez internet. Przesłuchania będą transmitowane online na stronie: www.adasari.pl
Zapraszamy!
Agnieszka Malatyńska-Stankiewiczbiuro prasowe Konkursu
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm