Kultura, Z ostatniej chwili

Spektakl „Rabacja” w Miasteczku Galicyjskim

Opublikowano: 6 czerwca, 2018 o 7:09 am   /   przez   /   komentarze (0)

Rabacja w reżyserii Jakuba Roszkowskiego
W całym kraju wrze. Nie da się już stać z boku i tylko patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. W dążeniu do wolności, do suwerenności nikt nie uznaje kompromisów.
Podziały społeczne są tak ogromne, że nie sposób ich już w pokojowy sposób zasypać. Już nie. Skumulowana po wszystkich stronach frustracja, nienawiść i agresja muszą w końcu wybuchnąć. Finałem musi być rozlew krwi. Wojna domowa. Rzeź. Jak to się stało? Co do tego doprowadziło? I czy można było to jakkolwiek zatrzymać? Jest luty 1846 roku. Szlachta organizuje powstanie. Austriacy organizują obronę. Chłopi ostrzą kosy. Za chwilę rozpocznie się rabacja…

Miasteczko Galicyjskie w Nowy Sączu
ul. Lwowska 226

Spektakle:
14 czerwca 2018 r. / godz. 20.00
15 czerwca 2018 r. / godz. 20.00

Bilety:
normalny – 35 zł,
ulgowy – 25 zł
dla grup zorganizowanych powyżej 20 os. istnieje możliwość negocjacji ceny biletu.

Bilety dostępne w:

  • kasie biletowej Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, pl. Św. Ducha 1, tel. 12 424 45 26
  • online na stronie www.teatrwkrakowie.pl
  • kasie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, ul. Lwowska 226, tel.: 18 444 35 70, 18 441 02 10

W dniach od 19 do 21 lutego 1846 roku zabito w Galicji Zachodniej od 1200 do 2000 spieszących do powstania narodowego spiskowców, a także nauczycieli, służby dworskiej, gajowych, kobiet i dzieci, nadto – kilkudziesięciu księży. Blisko 3 tysiące „podejrzanych” odwieziono do cyrkułów. Spalono ok. 460 dworów, splądrowano ponad 50 kościołów – podsumował w artykule do programu spektaklu prof. Franciszek Ziejka.

Rabacja to epizod polskiej historii, którego boimy się lub nie chcemy pamiętać. A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: Źli chłopi mordujący dobrych szlachciców. Głupi chłopi, podburzani przez złych Austriaków, mordujący dobrych szlachciców. Albo, co dzieje się ostatnio, pierwsze społeczne powstanie polskich pańszczyźnianych niewolników przeciw złym panom. Mam poczucie, iż żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie. Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak, aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia i może samodzielnie zastanowił się, do którego obozu sam by dołączył – tłumaczy Jakub Roszkowski, reżyser.

Akcja spektaklu dzieje się tuż przed wybuchem powstania chłopskiego, w czasie tych „pięciu minut” przed tragedią. Roszkowski nie ukrywa referencji do dzisiejszej sytuacji w Polsce, kiedy znowu Polacy skaczą sobie do gardeł, kiedy społeczeństwo się polaryzuje i drobny punkt zapalny może być powodem do wybuchu zamieszek. Dlaczego w 1846 roku doszło do brutalnego ataku chłopów na panów? Odpowiedzi nie otrzymamy, za to będziemy obserwować mechanizmy, które do niego doprowadziły. Przyjrzymy się tamtym czasom z trzech perspektyw – wściekłych, uciskanych chłopów, szykującej powstanie szlachty i panujących Austriaków.

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, jego prapremiera odbyła się 21 września 2017 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Obsada:

PANY

Agnieszka Judycka – Szlachcianka

Grzegorz Łukawski – Szlachcic

Tomasz Międzik – Ksiądz

CHŁOPY

Agnieszka Judycka – Szlachcianka

Jerzy Światłoń – Chłop

OBCY

Agnieszka Kościelniak – Dziewczyna

Sławomir Rokita – Adiutant

Tadeusz Zięba – Starosta

Zdjęcia: archiwum Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"