Kultura

Stary Sącz gwiazdą kina

Opublikowano: 2 sierpnia, 2023 o 7:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

W ramach rozpoczynającego się 4 sierpnia festiwalu 3. Peryferiada – Beskidzka Kanikuła Filmowa zapraszamy wszystkich Starosądeczan, miłośników regionu i lokalnych patriotów na pokaz dwóch wyjątkowych filmów, które otworzą tegoroczną imprezę.

Stary Sącz, jak wiecie pewnie sami, to miasteczko z niepowtarzalnym klimatem i urokiem, które w polskiej kinematografii zaistniało już ponad 50 lat temu. Dlatego na tegorocznej Peryferiadzie pokażemy dwie produkcje, w których Stary Sącz zagrał pierwszo i drugoplanową rolę.

Jako główny bohater miasteczko pojawia się w filmie „Opowieść” Marka Wortmana z 1972 roku. To historia, która teoretycznie mogła wydarzyć się wszędzie, mogła zostać nakręcona w każdym małym miasteczku. A jednak została zrealizowana i opowiedziana w Starym Sączu. Historia młodego chłopaka Mietka, to niezwykły spacer po mieście Świętej Kingi. Mężczyzna ucieka z wielkiej, industrialnej, głośnej Łodzi i przybywa na peryferie, ukrywając przy tym wiele sekretów. Nie spodziewa się, że to spokojne miasteczko ma również własne, niepokojące tajemnice.

W tym krótkometrażowym obrazie wystąpiła śmietanka klasycznego, przedwojennego aktorstwa – Ryszarda Hanin, Bolesław Płotnicki, Wacław Kowalski. Na pierwszym planie pojawia się zaś młody, dopiero początkujący aktor Lech Łotocki, który wiele lat później zagra w uwielbianym „Winie truskawkowym” Mietka Lewandowskiego.

„Opowieść” to film trochę zapomniany, który warto odkurzyć, przypomnieć sobie jak wyglądał Stary Sącz w latach 70’. Czy i jak bardzo zmieniły się ulice, którymi przechadzamy się na co dzień, zakątki, które lubimy i odwiedzamy od czasu do czasu. Niech będzie to sentymentalna, nostalgiczna podróż w przeszłość, do czasów, gdy rzeczywistość była tak bardzo różna od współczesnej.

Stary Sącz w roli drugoplanowej zaistniał w filmie „Dziura w ziemi” Janusza Kondratiuka z 1970. To fabularny debiut reżysera –  mistrza kina naturalistycznego Andrzeja Kondratiuka, który może pochwalić się bardzo charakterystycznym, autorskim dorobkiem. Film opowiada o grupie geologów, poszukujących ropy naftowej w południowej Polsce, którym przewodzi entuzjastyczny Andrzej Orawiec (wybitny Jan Nowicki). W poszukiwaniu „czarnego złota” panowie ruszają na południe Polski, a determinacja głównego bohatera wyklucza niepowodzenie tej misji – nawet za bardzo wysoką cenę. Zestawienie bardzo odmiennych charakterów i oczekiwań buduje ciekawą dynamikę między bohaterami pracującymi razem przy odwiercie. Biało-czarny obraz pokazuje realia i trudności prostego życia i ciężkiej pracy oraz prawdziwe zachowania, żywe interakcje, dramaty i przyjaźnie ówczesnych trzydziestolatków. Świetna obsada, dobry klimat, który w dużej mierze buduje oprawa muzyczna światowej sławy jazzmana Tomasza Stańko.

Film zrealizowano m.in. w Starym Sączu, Nowym Sączu i nad Jeziorem Rożnowskim.

Pokaz filmów z gwiazdorską rolą Starego Sącza odbędzie się w pierwszym dniu Peryferiady, w najbliższy piątek 4 sierpnia o 20:30 w ogródku filmowym na leżakach pod gołym niebem przy Galerii IMO (Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, ul. Kopernika 1). W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona w przestrzenie Galerii IMO.

Bilety w przedsprzedaży w cenie 20 zł można zakupić klikając w link: Festiwal Pannonica | Buy tickets online – Ekobilet, lub w cenie 22 zł przed samym seansem, przy bramce do podniebnego kina.

„MUST SEE” dla wszystkich, którzy tych filmów jeszcze nie widzieli! Zapraszamy.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"