Kultura, Z ostatniej chwili
Stary Sącz w sercu Europy! Rusza 39. Festiwal Muzyki Dawnej
Każdy koncert będzie wydarzeniem niezwykłym. Pierwszym – często od wielu stuleci – wykonaniem danego dzieła. Niezwykłe instrumenty, historie starych rękopisów, mistrzowskie wykonania – Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej zaprasza po raz 39. Tegoroczne hasło festiwalu to „W Sercu Europy”.
-Gdzie bije serce Europy? Niełatwo obiektywnie odpowiedzieć na tak wieloznaczne pytanie. Z pewnością bije ono wyraziście tam, gdzie wywodząca się z wielowiekowej tradycji kultura wciąż jest siłą witalną kształtującą współczesność -mówi prof Marcin Szelest, dyrektor artystyczny SFMD –Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej stara się otwierać niewyczerpany skarbiec dóbr kultury minionych stuleci, aby czynić tradycję źródłem i podstawą ciągłości naszego europejskiego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami i za które jesteśmy, może jak nigdy dotąd, odpowiedzialni. W tym sensie serce Europy bije w Starym Sączu, mieście położonym na środkowoeuropejskim szlaku wielowiekowej tradycji.
W tym roku Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej sięga do środkowoeuropejskiej tradycji muzycznej, prezentując bogate zbiory z Podolińca, Kromieryża, Pragi, Krakowa i Wiednia. Muzyka sześciu stuleci zabrzmi (5-9 lipca) w urokliwych starosądeckich świątyniach: kościele Trójcy Świętej (zwanym też kościołem sióstr klarysek) oraz kościele św. Elżbiety.
Posłuchaj prof Marcina Szelesta, dyrektora artystycznego Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej
Już dzisiaj (5 lipca) w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu o godzinie 19:30 odbędzie się inauguracyjny koncert: Muzyka osiemnastowiecznej Pragi; Musica Florea (Czechy), kier. art. Marek Štryncl
Wielowątkowe życie muzyczne osiemnastowiecznej Pragi – wystawne utwory kościelne, wczesna symfonika rozbrzmiewająca podczas publicznych koncertów, a nawet coraz popularniejsza w tym czasie opera – zasługiwałoby na odrębny cykl koncertów. Żywa recepcja twórczości europejskiej splata się tu z zyskującą wyraźną indywidualność tradycją narodową, tworząc barwny obraz kultury tętniącej życiem stolicy. Muzyka tworzona w Czechach była szeroko znana w całej Europie środkowej, czego dowodem są choćby licznie zachowane pozycje tego repertuaru w polskich archiwach. Wybór dzieł praskich kompozytorów z pierwszej połowy XVIII stulecia wprowadzi nas w barwny, ale wciąż mało znany świat muzyczny naszej części kontynentu.
–Dzięki mecenasom festiwalu w koncertach można uczestniczyć za naprawdę symboliczną opłatą, praktycznie za darmo -mówi Wojciech Knapik, dyrektor CKiS w Starym Sączu –Uniwersalnym biletem wstępu na wszystkie koncerty jest program 39. SFMD (w formie książeczki) zawierający szczegółowe opisy koncertów oraz partie wokalne z tłumaczeniami na j. polski, który należy okazać przy wejściu. Do nabycia w cenie 10 zł (za cały festiwal) w biurze festiwalowym St. Sącz, Rynek 5 oraz przed koncertami.
-Gdyby nie mecenat państwa, gminy, samorządu województwa i sponsorów, szacunkowe koszty uczestnictwa w sześciu festiwalowych koncertach wyniosły by ok. 700-850 zł na jednego widza. Przytaczam te szacunkowe obliczenia głównie jako ciekawostkę, ale też żeby zobrazować z jak wyrafinowanym wydarzeniem muzycznym mamy do czynienia i jaką gratkę udostępniamy publiczności tu w Starym Sączu praktycznie za darmo – dodaje Wojciech Knapik Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.
Wszystkie tegoroczne koncerty są transmitowane przez Polskie Radio. Z tego powodu organizatorzy proszą o punktualne przybycie i zajęcie miejsc najpóźniej 10-15 minut przed koncertem.
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm