Kultura, Z ostatniej chwili
Syberia wzdłuż i wszerz na starosądeckiej Bonaweturze
Romuald Koperski to „człowiek-orkiestra”. Podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Opowieści Romualda Koperskiego spokojnie mogłyby wypełnić cały program Festiwalu Bonawentura od piątku do niedzieli i gwarantujemy, że nikt nie wyszedłby znudzony czy rozczarowany. Pokaz „Syberia wzdłuż i wszerz” będzie jednym ze złotych „gwoździ programu” Bonawentury 2016, w niedzielę w bloku N2.
Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, ”Syberia Zimowa Odyseja” (składających się na tzw. „tryptyk syberyjski”), oraz wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Pomysłodawca oraz organizator czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.
Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia. W 1998 roku odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie. Za tę podróż otrzymał tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej wyprawie napisał książkę „Przez Syberię na gapę”. W styczniu 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund uznany przez Kapitułę Księgi Rekordów Guinnessa i potwierdzony Certyfikatem Nowego Rekordu Świata.
Prawie od dwudziestu lat podróżuje po Syberii. Jak mówi – „byłem na północy, południu, spłynąłem gumowym pontonem całą Syberię i pokonałem tysiące kilometrów. Ile razy tam byłem nie policzę, ale bywa, że spędzam tam pół roku i cały czas chcę wracać”. Syberia dla Romualda Koperskiego to piękny i wielokulturowy kraj. „Syberia jest niesamowitą krainą. Jest czymś, czego my nie mamy. Sama nazwa pochodzi z języka starych ludów syberyjskich i oznacza „śpiącą ziemię”. I rzeczywiście jest to taka śpiąca ziemia pełna przepięknych krajobrazów, gór, dolin, rzek. Jednak przede wszystkim są tam wspaniali ludzie.
Syberię zamieszkuje aż sto narodowości, które żyją ze sobą w zgodzie i są niezwykle gościnne”. Opowie nam o jednym z tych ludów, Czukczach, którzy żyją w zgodzie żeby nie powiedzieć w symbiozie z naturą. Wiele emocji wśród słuchaczy zazwyczaj budzą opowieści o ich pożywieniu. Spożywają dużo rzeczy na surowo. Dowiemy się o Wierszynie, wsi na Syberii i jednym z niewielu miejsc poza granicami Polski, w których niemal wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim. W Wierszynie Romuald Koperski corocznie pełni rolę Mikołaja i obdarowuje dzieci i najstarszych mieszkańców wsi prezentami.
Bilety na festiwal kupisz TUTAJ
Stary Sącz wśród liderów ekologii – sukces w rankingu EKO-HERO Małopolski 2024
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
Finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Budynek sądeckiej Policji podświetlony na czerwono
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm