Kultura
To ostatnia niedziela. Zespoły z różnych stron świata pożegnały Nowy Sącz
Mszą świętą na placu przy Bazylice św. Małgorzaty rozpoczął się ostatni dzień 23. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”. Po eucharystii wszystkie zespoły przeszły pod sądecki Ratusz, gdzie pamiątkowym zdjęciem pożegnały miasto Nowy Sącz. Wydarzenie zakończy się o godz. 19:00 finałowym koncertem w hali sportowej MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej.
Ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Parafii św. Małgorzaty, witając wszystkie dzieci z Polski i różnych stron świata, podziękował organizatorom za to, że Festiwal rozpoczął się i kończy właśnie na sądeckiej górze Tabor. Mszę świętą celebrowal i wygłosił homilię ks. dr Józef Kowalik, kapelan Festiwalu „Święto Dzieci Gór”.
Zwyczajem każdego roku kierownicy grup i organizatorzy Festiwalu spotkali się w SOKOLE, by podsumować siedem wspólnie spędzonych dni. Dyrektor Antoni Malczak oświadczył, że organizatorzy zrobili wszystko, co w ich mocy, by zapewnić dobre warunki. – Niestety są sytuacje, które przekraczają nasze możliwości. Taką sytuacją był brak kamratów dla naszych symbolicznych gospodarzy, Piątkowioków. Grupa z Albanii powiadomiła nas, że nie dotrze na Festiwal. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe. Wykonaliśmy kilkaset telefonów do krajów, które dawały szansę przysłania zespołu. Nie udało nam się zaprosić żadnej grupy ze Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy ani Rumunii.
Sytuację uratowała przebywająca w Żegiestowie grupa ukraińska, realizująca dwutygodniowy program na który otrzymała środki, więc nie mogła przebywać w Nowym Sączu przez cały czas. Niemniej pan dyrektor gorąco podziękował za obecność zespły Hreczni Frajirky, kiedy tylko ta obecność była możliwa.
Odbyły się wszystkie zaplanowane koncerty. Nawet w bardzo burzliwą sobotę, zostały skrócone przez deszcz, ale nie odwołane.
Antoni Malczak podziękował uczestnikom za trud trwania mimo bardzo dokuczliwych upałów, wyraził nadzieję, że Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie spełniły oczekiwania ich uczestników, podziękował Radzie Artystycznej za jej pracę, a tym samym poprosił o odczytanie protokołu. Uczyniła to pani Aleksandra Szurmiak-Bogucka, przewodnicząca.
Obyczajem lat poprzednich pani Ola dodała na koniec od siebie kilka słów. Pogratulowała wszystkim instruktorom ich ciężkiej, czasem niewdzięcznej pracy, kiedy trzeba wymagać od tak wrażliwego człowieka, jakim zazwyczaj jest dziecko. Prosiła również o przekazanie podopiecznym gratulacji od Rady za piękną zabawę na scenie. Były po prostu sobą.
fot. Piotr Droździk
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Służby przygotowane do zimy
20 000 zł wsparcia dla Gminy Stary Sącz na „Podróże z Klasą” od Ministra Edukacji”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm