Kultura
Wielki finał Małopolskiego Festiwalu w Krynicy-Zdroju
Finał szesnastej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku zbliża się wielkimi krokami. Tym razem, po Starym Sączu, Tuchowie, Wygiełzowie i Miechowie, najsmaczniejszy małopolski festiwal zagości w Krynicy – Zdroju.
Już w piątek, 3 września od godziny 10:00 na krynickim deptaku rozpocznie się zaskakujący weekend pełen niesamowitych dźwięków, zniewalających zapachów i fascynujących smaków. Moc kulinarnych doznań zapewni doskonały szef kuchni i ambasador wydarzenia – Andrzej Polan, który z właściwym sobie wdziękiem, po raz kolejny wyczaruje niebanalne przysmaki. Kunszt i fantazję mistrza ogranicza tylko jedno – we wszystkich przygotowanych daniach główną rolę odgrywają małopolskie produkty regionalne i tradycyjne. Złocisty miód w cieście drożdżowym z jeżynami i orzechową kruszonką, śliwki w towarzystwie smażonej dyni i sera dojrzewającego, kremowe jabłka z musztardą i burakiem, oscypki z chrupiącymi grzankami i rydze… to tylko niektóre z propozycji, jakie będzie można skosztować pierwszego dnia festiwalu.
Drugi dzień to tzw. top of the top tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Nasz ambasador wraz ze swoimi współpracownikami: Anią, Michałem, Rafałem i Markiem przypomną najlepsze dania, którymi delektowali się mieszkańcy oraz goście odwiedzający Stary Sącz, Tuchów, Wygiełzów i Miechów. Będzie zatem mizeria małopolska ze schabem w cebulowej, gulasz kartoflany z pieczenią kasztelańską, kasza krakowska z grzybami, szczawiem i ziołami, gołąbki z metra z kaszą, grochem i sosem chrzanowo – pomidorowym. Ucztę zakończymy ciastem drożdżowym z makiem, prażonymi jabłkami i żurawiną.
Bardziej tradycyjne dania będą czekały na stoiskach lokalnych kół gospodyń wiejskich, które dla gości festiwalu przygotują poczęstunek wykorzystując tajemne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Członkowie kół gospodyń wiejskich okazują się być również niezmierzoną kopalnią wiedzy dotyczącej małopolskich i lokalnych zwyczajów i tradycji, którą chętnie dzielą się z mieszkańcami zarówno Małopolski, jak i z turystami z kraju i z zagranicy.
Każdy, kto oprócz kosztowania małopolskich rarytasów będzie chciał zaopatrzyć swoją spiżarnię w te wyjątkowe produkty będzie mógł to zrobić na stoiskach małopolskich producentów. Na smakoszy i wszystkich tych, którzy lubią próbować swoich sił we własnej kuchni będą czekać wędliny, miody, sery, soki, produkty z lawendy, z róży, pieczywo, ciasta, pierogi, i wiele, wiele innych.
Małopolski Festiwal Smaku to nie tylko kulinarne doznania, jak zawsze towarzyszyć im będzie mnóstwo innych atrakcji, na krynickim deptaku wybrane jednostki kultury Województwa Małopolskiego przygotują fascynujące pokazy, wystawy i niespodzianki dla najmłodszych. Lista przedstawia się niezwykle interesująco:
Muzeum Tatrzańskie poprowadzi warsztaty:
- Faktury z natury – warsztaty o gatunkach drzew, które można spotkać na Podhalu.
Wykonanie odbitek liści lub kory techniką frotażu i malowanie ich w formie pamiątki, - Styl zakopiański w miniaturze – wykonywanie magnesów inspirowanych stylem
witkiewiczowskim, - Podhalańskie redykołki – odciskanie z gliny samoutwardzalnej zwierzątek i małych oscypków, a następnie pomalowanie ich.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przeprowadzi pokazy rzemiosł tradycyjnych:
- rzeźba w drewnie,
- wyrób kwiatów z bibuły
Muzeum Archeologiczne zaprezentuje kopie eksponatów oraz poprowadzi warsztaty
malowania wzorów egipskich na torbach
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon udostępni namiot doświadczeń.
Park Rozrywki Energylandia zaprezentuje liczne występy artystyczne i cyrkowe, w tym koło fortuny, buble show, iluzje, pokazy szczudlarzy.
Niespodzianki czekać będą również na dorosłych… replikę dzwonu Zygmunta pokaże Małopolska Organizacja Turystyczna, Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej przygotuje widowisko artystyczne pod nazwą „Panna Wandzia z przyjaciółkami w Krynicy”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaoferuje możliwość wypożyczenia książki w swojej
„lotnej czytelni” a Szpital św. Łukasza w Tarnowie umożliwi konsultacje medyczne.
Będą również konkursy z nagrodami, quiz wiedzy o Małopolsce, konkurs na najsmaczniejszy produkt a wieczorami koncerty. Liczba mnoga jest w tym wypadku nieprzypadkowa, ponieważ finał cyklu odbywać się będzie przez cały weekend. W piątek
i sobotę zapraszamy od godz. 10:00 do 20:00, natomiast w niedzielę w godz. 10:00 – 18:00 czynna będzie strefa wystawców.
Na uroczystości zaprasza Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Witold Kozłowski wspólnie z Burmistrzem Gminy Krynica – Zdrój Panem Piotrem Rybą, który zapewnia, że będzie wyjątkowo, kolorowo i smacznie…
Program MFS- KRYNICA-ZDRÓJ; 3-5 WRZEŚNIA 2021R.
PIĄTEK, 3 WRZEŚNIA
od 10:00 Otwarcie stoisk
11:15 -12:15 I pokaz gotowania – Andrzej Polan
12:15 – 12:45 Prezentacja Wystawców
12:45 – 13:15 Quiz wiedzy o Małopolsce
13:15 – 14:00 II pokaz gotowania – Andrzej Polan
14:00 – 14:30 Oficjalne otwarcie MFS
14:30 – 15:00 Prezentacja kgw
15:00 -15:30 Prezentacja i zaproszenie do Jednostek lub na wystawy
15:30 -16:30 III pokaz gotowania – Andrzej Polan
17:40 – 18:00 Quiz
20:15 – 21:15 Występ zespołu Buskers Band
SOBOTA, 4 WRZEŚNIA
od 10:00 Otwarcie stoisk
10:00 – 10:30 Występ zespołu regionalnego z Piwnicznej
10:30 -11:30 I pokaz gotowania – Andrzej Polan
12:00 -12:15 Konkurs na najsmaczniejszy produkt MFS, przejście komisji przez stoiska
12:15 -13:30 II pokaz gotowania – Andrzej Polan
15:30 – 16:00 Oficjalne wręczenie nagród za udział w konkursie na najsmaczniejszy produkt MFS
16:00 – 17:00 III pokaz gotowania – Andrzej Polan
17:00 – 17:30 Quiz widzy o Małopolsce
19:00 – 19:45 IV pokaz gotowania – Andrzej Polan
20:00 Występ zespołu – orkiestry dętej z Zatora
NIEDZIELA, 5 WRZEŚNIA
od 10:00 Otwarcie stoisk
12:00 – 12:30 Quiz wiedzy o Małopolsce
ok. 18:00 Zamknięcie stoisk
Zmarł Janusz Szkaradek, właściciel firmy GLOBET. Miał 50 lat.
Stary Sącz pomoże Tele-Aniołowi w dotarciu do potrzebujących
Sądeczanin odpowie za kradzież roweru i posiadanie amfetaminy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm