Kultura, Z ostatniej chwili
„Wokół heksachordu” –Krzysztof Urbaniak zagra na barokowych organach starosądeckiej fary

Rok po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu, zabytkowe organy Jana Głowińskiego z 1679 roku ponownie zabrzmią pełnią swojego historycznego brzmienia. Ich niezwykły dźwięk usłyszymy w sobotę 1 marca 2025 roku o godzinie 19:00 podczas koncertu „Wokół heksachordu”, który wykona prof. Krzysztof Urbaniak – wybitny organista, badacz muzyki dawnej i specjalista w dziedzinie historycznych instrumentów klawiszowych.

Dzieło rekonstrukcji – odtworzone brzmienie XVII-wiecznych organów
Organy w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej, zbudowane przez Jana Głowińskiego w 1679 roku, należą do najcenniejszych historycznych instrumentów w Polsce. Po licznych modyfikacjach i przekształceniach, w latach 2021–2023 zostały zrekonstruowane zgodnie z historycznymi wzorcami, by przywrócić im ich pierwotne brzmienie.
Prace realizował zespół ekspertów pod kierunkiem organmistrza Szymona Januszkiewicza oraz specjalistów z SLJ Budowa Organów z Pruszcza Gdańskiego. Nad jakością dźwięku czuwał Markus Zoitl z OrgelwerkstattWegscheider w Dreźnie, a badania archiwalne prowadził Piotr Matoga. Całą koncepcję rekonstrukcji opracował dr hab. Krzysztof Urbaniak, który sprawował nadzór merytoryczny nad odbudową instrumentu.
Dzięki analizie zachowanych organów z epoki – m.in. w Leżajsku, Krakowie i Orawce – oraz zastosowaniu dawnych technik rzemieślniczych, udało się odtworzyć autentyczne brzmienie XVII-wiecznego instrumentu. W efekcie powstał jeden z najbardziej unikalnych organów w Polsce, który znów pełni swoją liturgiczną i koncertową funkcję.
Po zakończeniu rekonstrukcji, 7 kwietnia 2024 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie organów, które stało się ważnym wydarzeniem dla społeczności lokalnej i miłośników muzyki dawnej.

Mistrzowska interpretacja muzyki baroku
Podczas koncertu Krzysztof Urbaniak, profesor HochschulefürKünste w Bremie oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, zaprezentuje program, który przybliży słuchaczom kontrast między rygorystyczną strukturą heksachordu a swobodą form muzycznych epoki baroku. W repertuarze znajdą się utwory mistrzów takich jak Froberger, Sweelinck, Frescobaldi, Weckmann i Rossi, ukazujące wzajemne oddziaływanie tradycji włoskiej i niderlandzkiej w muzyce XVII wieku.
Niepowtarzalna okazja dla miłośników muzyki dawnej
Koncert „Wokół heksachordu” to wyjątkowa okazja, by nie tylko usłyszeć mistrzowską interpretację dzieł barokowych, ale także doświadczyć pełni brzmienia odtworzonego historycznego instrumentu, który przez stulecia był integralnym elementem muzycznej tożsamości Starego Sącza.
Wstęp na koncert jest wolny. Zapraszamy wszystkich melomanów, miłośników muzyki dawnej i pasjonatów historycznych instrumentów na ten niezwykły wieczór!
Materiał publikowany w ramach partnerstwa na rzecz promocji kultury.