Kultura

Wystawa akwareli Janusza Motylskiego

Opublikowano: 30 listopada, 2021 o 8:15 am   /   przez   /   komentarze (0)

„NIECH GÓRY RAZEM WOŁAJĄ RADOŚNIE – BESKID SĄDECKI I KARKONOSZE” to tytuł wystawy akwarel Janusza Motylskiego, prezentowanej w Bibliotece w Gołkowicach Górnych we wnętrzach urokliwej Galerii z Widokiem. Wernisaż odbył 05.11.2021 a wystawa potrwa jeszcze do końca roku. Zachęcamy do obejrzenia.

Na początku listopada odbył się w Filii Bibliotecznej w Gołkowicach uroczysty wernisaż, podczas którego licznie przybyłym Gościom zaprezentowano wyjątkowej urody, beskidzkie pejzaże. Towarzyszyły im krajobrazy karkonoskie. Autor połączył przedstawienia otaczających go na co dzień widoków z tymi, które utrwalał podczas swoich pobytów w Beskidzie Sądeckim. Nic więc dziwnego, że nieopodal drewnianej świątyni w Szczawniku, kapliczki Pod Bożą Męką w Starym Sączu czy polnej drogi na Radziejową, znalazły się ujęcia barokowej kaplicy św. Anny w Sosnówce, droga na Śnieżkę, schronisko „Samotnia” nad Małym Stawem i szereg motywów charakterystycznych dla Gór Olbrzymich. Wszystkie prace łączy jeden tytuł i jeden temat: góry. Nie przypadkowo też w tytule wystawy zaistniał fragment tekstu z Księgi Psalmów: „Niech góry razem wołają radośnie” (Ps 98,8), podkreślający niepowtarzalne walory obszarów górskich: ich wielkość, godność, surowe piękno, niebywałą różnorodność, „żywiołowość” czy wreszcie – refleksyjną bliskość Nieba. Specyfika konkretnych i rozpoznawalnych miejsc, obiektów architektonicznych, zespołów urbanistycznych, fragmentów przyrody i efektów pracy rąk ludzkich staje się przestrzenią, w której zaczyna działać swoista metafizyka, bliska wszystkim Ludziom Gór. Może stąd bierze się przekonanie, że każda z kompozycji tworzących wystawę to rodzaj hymnu na cześć Stwórcy; całość – to zestaw malarskich utworów opiewający urodę świata, opisujących relacje pomiędzy duchem a materią, objaśniająca stosunki rzeczy ożywionych i nieożywionych. Wśród tego – zwykły człowiek: tubylec, mieszkaniec, turysta, pielgrzym…

Akwarele Janusza Motylskiego poruszają. Jest w nich światło, kolor, siła i moc. Mimo, że odwołują się do klasycznej techniki akwarelowej, że mają zrozumiałą, realistyczną konwencję i perfekcyjny warsztat, utwierdzają w przeświadczeniu, że jest to sztuka na wskroś współczesna i nowoczesna. Świadczą o tym i odważne układy kompozycyjne, i świadome uproszczenia lub niemal abstrakcyjne traktowanie detalu, zmierzające do oddania istoty świata widzialnego oraz jego struktury „ponad” zwykłym notowaniem rzeczywistości, i poetycka głębia, odnosząca się bezpośrednio do ludzkich uczuć. Lekko kładzione plamy barwne łączą się w naturalny sposób z partiami wymagającymi drobiazgowego wypełniania kreską czy zestawem punktów; przewidywalne zestawy kolorystyczne mieszają się z nieoczekiwanymi dominantami i tonacjami; tradycyjne, „wyważone” ujęcia pejzażu emanują wewnętrzną dynamiką, swobodą interpretacyjną i radością aktu tworzenia.

W akwarelach Janusza Motylskiego odnajdujemy to, co urzeka nas w górach: wzniosłość, konieczność, rozmaitość i w pewien sposób – nieprzewidywalność. Dopatrzyć się tego można w malarskich opisach pór roku, w pejzażach stylizowanych przez nieposkromione żywioły, w klimatycznych ujęciach, w których bezkompromisowym kreatorem jest czas. Wreszcie – w przebogatej warstwie kulturowej, która pozwala widzowi objąć, zrozumieć i przyswoić cudowność egzystencji… Zarówno wtedy, kiedy patrzy się na oszronione, górskie bagniska, na zalane słońcem ścieżki wśród pokrytych mchem głazów jak i na pełne przemodlenia kapliczki, cerkwie i kościoły…

Trudno nie przychylić się do stwierdzenia, że w pracach tego artysty i „góry razem wołają radośnie”. To trzeba zobaczyć i samemu doznać!

Janusz Motylski jest artystą mieszkającym i tworzącym w Karpaczu, w samym sercu najwyższej części Sudetów. Prezentował swoje prace na ponad 60 wystawach indywidualnych i na kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce i w Europie. Jego dzieła można spotkać w galeriach i zbiorach prywatnych w Czechach, Danii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, w Chinach, Japonii, Meksyku czy USA. Za realizacje artystyczne był nagradzany zarówno w kraju oraz za jego granicami. Jest laureatem Nagrody Marszałka Dolnośląskiego „Za Wybitne Osiągnięcia w Kulturze” oraz medalu „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej” za działalność na rzecz kultury i sztuki. Zajmuje się rysunkiem, grafiką użytkową, malarstwem, rzeźbą, tkaniną unikatową, fotografiką. Oprócz klasycznego malarstwa sztalugowego niezmiernie upodobał sobie akwarelę – jako swoisty sposób wypowiedzi artystycznej.

opr.     Irena Potoniec

                                                                      

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"