Kultura
XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Podczas drugiego weekendu XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (28 i 29 maja) będzie można zwiedzić m.in. założenie dworskie w Zbyszycach – niewielkiej miejscowości leżącej na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego, której historia jest ściśle związana z Dunajcem.
W pierwszej połowie XV wieku Kępińscy herbu Niesobia ufundowali tu murowany kościół. Jego położenie, masywne ściany, a także zachowane okienka strzelnicze świadczą o obronnym charakterze budowli. O dawnej świetności Zbyszyc może również świadczyć znajdujący się nieopodal kościoła okazały dwór pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku.
Co więc wydarzyło się w Zbyszycach? Jak to możliwe, że zamożna wieś – w której jeszcze na początku XX wieku na rynku odbywały się jarmarki, działały poczta, browar, gorzelnia, funkcjonowały placówki kupieckie i znana w okolicy karczma z zajazdem – po prostu opustoszała? Odpowiedzi poszukamy w spiętrzonych wodach Dunajca, które utworzyły Jezioro Rożnowskie.
W programie zwiedzania m.in.: oprowadzanie z przewodnikiem, wystawa Zbyszyce – zatopiona wieś, kiermasz przysmaków i rękodzieła regionalnego, wykład Zbyszyce na szlaku węgierskim w dawnych wiekach. Woda, gościńce, ludzie oraz spotkanie z fotografem Wojciechem Plewińskim, który przez dziesięciolecia dokumentował okolice Jeziora Rożnowskiego i toczące się wokół niego życie.
Zapraszamy również do pozostałych obiektów XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które tym razem łączy woda. Opowiemy historie z szumem wody w tle – odszukamy miejsca, w których działały młyny wodne, wytropimy plażę o nazwie Krokodyl, zdradzimy tajemnice niezwykłej szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli. A to tylko kropla w morzu opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy…
Uczestnicy otrzymają także bezpłatną publikację – piąty tom serii wydawniczej towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego od 2012 roku.
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dni Dziedzictwa 2016 jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja miejsc.
Więcej informacji na stronie: www.dnidziedzictwa.pl
Wydarzenie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – obiekty
21–22 maja 2016
TRASA KRAKOWSKA
Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie (ul. Lipowa 3, Kraków)
Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie (ul. Księcia Józefa 299, Kraków)
TRASA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA
Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym (kaplica: Ojców; osada: Grodzisko 22, Skała)
Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej (Czerna 79, Krzeszowice)
Zamek w Zatorze (pl. T. Kościuszki 1, Zator)
28–29 maja 2016
TRASA KRAKOWSKA
Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty
w Krakowie (ul. T. Kościuszki 88, Kraków)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków)
TRASA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA
Założenie dworskie w Zbyszycach (kościół: Zbyszyce 29; dwór: Zbyszyce 12, Gródek nad Dunajcem)
Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej (Krużlowa Wyżna 10)
Dwór w Kwiatonowicach (Kwiatonowice 1, Zagórzany)
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm