Ludzie z pasją, Z ostatniej chwili

Andrzej Lis. Rekordzista Polski w oddawaniu krwi

Opublikowano: 3 listopada, 2015 o 9:59 am   /   przez   /   komentarze (39)

Honorowi Krwiodawcy. Kim są? Ile ludzi uratowali? Kilkanaście, kilkadziesiąt? Oddali tyle krwi, że najłatwiej przeliczyć na wiadra. Kim są bohaterowie, którzy często pozostają bezimienni?

Starosądeczanin Andrzej Lis. Rekordzista Polski w oddawaniu pełnej krwi. Oddał jej ponad 80 litrów. Człowiek roku 2013 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Prezes Starosądeckiego Klubu HDK. Jak żyje? Dlaczego to robi i czy kiedykolwiek sprzedał swoją krew?

Posłuchajcie.

Jesteś pierwszym w Polsce honorowym krwiodawcą, który oddał najwięcej krwi-ponad 80 litrów. Zaszczyt?

Spełnienie marzeń.

Poważnie? A jakie masz jeszcze inne marzenia?

Oddanie 100 litrów pełnej krwi. Nikt tego nie dokonał. Nie wiem czy wiek pozwoli.

Co to znaczy pełnej? Jest „niepełna” krew?

Tak. Można oddawać samo osocze. Można je oddawać co dwa tygodnie po 600 ml, dlatego często słyszymy o rekordzistach którzy oddali 120-150 litrów. Trzeba rozróżnić oddanie pełnej krwi a więc z całą zawartością -krwinki czerwone i białe a samo osocze.

Jaka jest procedura oddawania krwi?

Aby oddać krew kandydat lub kandydatka musi spełniać ściśle określone warunki. Po pierwsze, ukończone 18 lat. Po drugie, dobry stan zdrowia i odpowiednia waga ciała -mężczyzna 60 kg a kobieta 55 kg. Jeżeli spełniamy te warunki, udajemy się do punktu krwiodawstwa, tam przeprowadzane są szczegółowe badania krwi. Bada nas lekarz, który kwalifikuje nas lub nie do oddania krwi. Udajemy się do sali pobrań, gdzie w bardzo sterylnych warunkach zostaje pobrana nam krew (450 ml). Po oddaniu krwi otrzymujemy ekwiwalent w postaci słodyczy i soków.

Tatuaże, operacje, palenie papierosów. Czy to dyskwalifikuje?

Można mieć tatuaże i można palić lecz jest to niewskazane. Całkowite przeciwwskazania mają osoby które chorowały na choroby zakaźne i Ci którzy się samo- okaleczają. Po wykonaniu tatuażu, operacji, zabiegu lub jakiejkolwiek ingerencji w nasz organizm jesteśmy „odstawieni” na 6 miesięcy. Nie możemy wtedy oddawać krwi.

Oddałeś ponad 83 litry pełnej krwi. Czy dbasz jakoś specjalnie o swoje zdrowie? Specjalna dieta?

Żyje normalnie. Odżywiam się normalnie i nie stosuje żadnych diet. Oddawanie krwi, tak naprawdę nic nie zmienia w organizmie. Ja nie odczuwam żadnej zmiany, żadnego dyskomfortu.

Jak często oddajesz krew?

Regularnie co 2 miesiące.

Ile miałeś lat gdy pierwszy raz oddałeś krew?

Gdy pierwszy raz oddałem krew miałem 18 lat. Było to 17.08.1974 roku. Jak łatwo policzyć krew oddaje systematycznie ponad 41 lat.

Pamiętasz nawet datę. Jestem pod wrażeniem. Co spowodowało, że poszedłeś do punktu krwiodawstwa i oddałeś krew?

Każdy człowiek, który decyduje się na oddanie krwi po raz pierwszy ma jakiś cel. Ja za namową szwagra poszedłem do punktu w Tarnowie, ponieważ na zakładach azotowych w Tarnowie doszło do poważnego wypadku i ogłoszono komunikaty, że jest potrzebna krew. Tak się zaczęła moja przygoda z krwiodawstwem.

Czy masz jakieś przywileje dzięki honorowemu oddawaniu krwi?

Za oddawanie krwi możemy otrzymać odznaczenia resortowe i państwowe. Dawniej w latach 70 i 80 krwiodawstwo było promowane i może więcej cenione niż obecnie. Teraz krwiodawca po oddaniu 6 litrów krwi otrzymuje odznakę ZHDK, która pozwala mu na korzystanie z różnych przywilejów np. niektóre leki można otrzymać bezpłatnie, możliwość bycia przyjętym bez kolejki w przychodniach oraz aptekach.  Krwiodawcy, którzy mają oddane 12 litrów krwi mogą korzystać z bezpłatnych biletów MPK, które wydaje Rejonowy Zarząd PCK. Osobiście nigdy na to nie zwracałem uwagi.

Jakie odznaczenia masz na swoim koncie?

Przez okres mojego oddawania krwi uzbierało się trochę wyróżnień i odznaczeń. Jednym z najważniejszych, które bardzo sobie cenie jest Order: Zasłużony dla Zdrowia Narodu.  W swojej kolekcji posiadam również: Złoty Krzyż Zasługi, Kryształowe Serce i wiele innych.

Czy oddawanie krwi uzależnia?

Bardzo dobrze, że pytasz. W naszym społeczeństwie panuje fałszywy mit, iż jeśli ktoś odda krew to musi oddawać ją cały czas. Jest to nieprawda. Po bardzo długim okresie oddawania krwi w organizmie krwiodawcy może wystąpić nadmierna produkcja krwi, dlatego taki krwiodawca chcący skończyć oddawanie krwi musi to wydłużyć w czasie. Nie oddaje się regularnie, tylko w większych odstępach czasu. Oddawanie krwi nie prowadzi do uzależnienia.

Jak oddziałuje Twój organizm na długoletnie oddawanie krwi?

W moim przypadku nigdy nie uskarżałem się na wysokie ciśnienie tętnicze, bardzo rzadko choruje. Śmiem twierdzić, że oddawanie krwi przyczynia się do dobrego stanu zdrowia. Nie wiem co to znaczy zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.

Jesteś prezesem Starosądeckiego Klubu Krwiodawstwa w Starym Sączu działającego pod patronatem Burmistrza. Jak propagujecie krwiodawstwo?

Klub powstał z myślą o mieszkańcach Starego Sącza. Każdy mieszkaniec miasta i gminy Stary Sącz zgłaszając się z potrzebą otrzymania krwi dla siebie lub swoich bliskich zawsze ją otrzyma.Nigdy nie odmawiamy.

Każdy krwiodawca jest propagatorem idei czerwonokrzyskiej, a Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi, aby ułatwić oddawanie krwi organizuje dwa razy w roku wyjazdowe pobieranie krwi. Zawsze na Mikołaja i na Dzień Dziecka zostaje pobierana krew na plebanii przy parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu. Akcja ta cieszy się bardzo dużym powodzeniem. W tym roku 6 grudnia będzie organizowana po 10 raz. My, jako Zarząd Starosądeckiego Klubu HDK, ja i mój kolega Robert Jastrzębski często jesteśmy zapraszani do różnych szkół na prelekcje związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. Nie tak dawno przeprowadziliśmy pogadankę w LO w Starym Sączu na temat krwiodawstwa, gdzie bardzo miłym zaskoczeniem była frekwencja i spontaniczne zainteresowanie krwiodawstwem i krwiolecznictwem.

Jak zachęcić osoby do oddawania krwi?

Każdy człowiek, który się waha czy jest sens iść oddać krew powinien sobie zadać podstawowe pytanie: „Co by było gdyby każdy myślał tak jak ja? A w tym momencie krew byłaby potrzebna dla mnie?”. Osobiście uważam, że każdy, kto oddaje krew powinien mieć świadomość i być dumny, że jego krew uratowała komuś zdrowie i życie, bo nie wynaleziono jeszcze takiego leku, który zastąpiłby krew. Dlatego uważam, że państwo polskie powinno więcej zadbać o ludzi, którzy oddają krew.

Byłbym niesprawiedliwy gdybym nie wspomniał o ludziach z pasją, którzy popierają i pomagają w działalności klubu. Dzięki takim ludziom jak Teresa i Adam Stolarscy (Sklep Sam-chem), Jacek Mamala (Auto-Serwis), ks Janusz Ryba, Anna i Grzegorz Baran (Biurowiec) i parę innych osób, nie bylibyśmy w stanie tak owocnie i prężnie działać.

Mówi się ze krew jest najcenniejsza i najdroższa. Z pewnością słyszałeś o handlu krwią? 

Tak. Słyszałem o takim procederze.

Podobno można nieźle zarobić. Sprzedałeś kiedykolwiek swoją krew?

Nie.Nigdy

Takie małe punkty i kluby krwiodawstwa oddają krew do większych koncernów za pieniądze. Co się dzieje z krwią z takich akcji, które organizujecie w Starosądeckim klubie?

Krew zostaje przekazana do Małopolskiego Banku Krwi. Tam zostaje rozdysponowana dla potrzebujących w poszczególnych szpitalach.

Twoja krew ratuje ludziom życie, ale dla Ciebie to chyba za mało. Zdecydowałeś się także oddać szpik.

Miałem to szczęście, że mogłem zostać dawcą. Po badaniach okazało się, że moja krew jest zgodna z potrzebującym biorcą chorującym na białaczkę. Był nim 10-letni chłopiec z Budapesztu. Nigdy go nie widziałem i nie spotkałem.

A chciałbyś?

Nie

Dlaczego?

Mogłaby się wytworzyć emocjonalna więź z którą nie dałabym sobie rady. Człowiek jest tylko człowiekiem. Wiem, że jakaś „moja cząstka” jest w nim. Dlatego moja rola skończyła się w punkcie krwiodawstwa. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy anonimowi i bezimienni.

Bolało? W większości przypadków podobno strach zwycięża i potencjalni dawcy rezygnują.

Trudno określić, bo każdy ma inny próg bólu. Dla kogoś ukłucie się igłą sprawia ból.  Nie można tego jednoznacznie określić. Martwi mnie jednak to że ponad 60 proc ludzi odmawia oddania szpiku. Przechodzą pierwszy etap -badania zgodności krwi. A jak przyjdzie do pobrania szpiku to rezygnują. Dlatego decyzja potencjalnego dawcy powinna być świadoma i odpowiedzialna. Z tego powodu lepiej nie „bawić się w dawcę”. Taka sytuacja, nagła rezygnacja, jest ogromnym dramatem dla biorcy. Nie wiem nawet czy nie większym aniżeli sama choroba.

Oddawanie szpiku jest podobne do oddawania krwi?

Tak, tylko wszystko odbywa się w całkowitej izolacji i sterylności pomieszczenia. Najczęściej powtarzane nieprawdy na temat oddawania szpiku to pogłoska, że pobiera się go igłami z kręgosłupa, co może go trwale uszkodzić. – Jak już , to z talerza kości biodrowej, ale w osiemdziesięciu procentach przypadków odbywa się to przez separator.

Zrobiłbyś to jeszcze raz? Oddałbyś szpik?

Oczywiście, że tak. Bez wahania. W życiu bywa różnie. Może i mnie będzie potrzebna taka pomoc, dlatego pomagam innym. I każdy powinien tak postąpić. Strach jest złym doradca a satysfakcja z uratowania komuś życia jest bezcenna.

Zatem widzimy się na najbliższej grudniowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu?

Tak. Do zobaczenia. I już dzisiaj wszystkich zapraszam.

Jesteśmy na Facebooku: Starosądeckie.info

kontakt@starosadeckie.info

 

(GC)

 

 

Komentarze

Komentarze (39)

  • 3 listopada, 2015 o 11:08 am Fan

    Gratulacje więcej takich ludzi zwracającą uwagę na potrzeby ludzi lepiej by się żyło pozdrawiam.

  • 3 listopada, 2015 o 12:51 pm GS

    Szacunek.

  • 3 listopada, 2015 o 4:13 pm izka

    :Można mieć tatuaże i można PALIĆ lecz jest to niewskazane” .Hmm…:)

  • 3 listopada, 2015 o 4:13 pm mika

    no no brawo panie Andrzeju

  • 3 listopada, 2015 o 4:39 pm Anonim

    wow. gratuluje

  • 3 listopada, 2015 o 4:40 pm janek

    jak dobrze, że piszecie o takich ludziach z pasją. tak trzymac

  • 3 listopada, 2015 o 7:37 pm Anonim

    No nieźle nieźle. Czyli gwiazdor jak się patrzy. A tak poważnie to gratulacje. Już Cię chyba nie dogonię. Tak trzymaj tato tylko nie przesadzaj.

  • 3 listopada, 2015 o 9:41 pm Szwagierka

    Andrzej ,jestem pod wrażeniem ,gratulacje .

  • 4 listopada, 2015 o 12:15 pm Anonim

    Serdeczne gratulacje!!!!!

  • 4 listopada, 2015 o 11:01 pm Agnieszka SZafrańska

    GRATULUJĘ!!!
    PODZIWIAM !!!
    I CIESZĘ SIĘ ZE MIAŁAM OKAZJĘ POZNAĆ OSOBIŚCIE

  • 5 listopada, 2015 o 9:17 am oki

    ok wielki szacun takich krwiodawców szanuję gdyz oddają systematycznie pełną krew ,a nie osocze i biją rekordy trzeba tu sobie powiedzieć że ci co mają oddane po 120-150 litrów krwi to trochę robią krecią robotę bo oddają c 12 dni po pare mililitrów a reszte dostają spowrotem ,tu trzeba brać pod uwagę tych co oddają krew pełną ja też nie chwaląć się mam oddane ponad 57 litró b i tylko krew pełną ,a le do wieku Pana Andrzeja trochę mi brakuje bardzo się cieszę że ma kto opisać w.w osobę takie osoby trzeba szanować.

  • 5 listopada, 2015 o 11:55 am Mirek

    Krew oddaje juz ponad 17 lat i mam ponad 40 litrów. Chciałbym oddać 100 litrów ale 80 jest w moim zasięgu bo mam dopiero 35. Jest szansa że dobieje do 80 jak zdrowie pozwoli. Oby więcej takich ludzi. Pozdrawiam

  • 5 listopada, 2015 o 12:18 pm Ewa

    Jestem pełna uznania i szacunku dla takich ludzi jak Pan. Późno zaczęłam oddawać krew, ale jestem dumna z każdej donacji. Jak to mówią lepiej późno, niż wcale. Teraz oddaję systematycznie i będę oddawać tak długo, jak długo zdrowie pozwoli. Wielki ukłon w Pana stronę i gratulację. Jest Pan Wielki

  • 5 listopada, 2015 o 12:32 pm Taddy

    Gratuluję bardzo. Z tymi moimi 20 litrami czuję się przy Tobie jak młodszy brat . Niestety WZW uniemożliwiło mi poprawienie mojego wyniku. Pozdrawiam

  • 5 listopada, 2015 o 12:59 pm Roberto

    Ja oddaję systematycznie pełną krew od 23 czerwca 1993 roku i oddałem już albo dopiero 50.000ml. Mam nadzieję że zdrowie nie zawiedzie bo ile to istnień mogłem obdarować.

  • 5 listopada, 2015 o 2:48 pm LESTER

    Ja oddałem 45 l pełnej krwi przez 25 lat i nadal oddaję. Tacy ludzie jak Pan Andrzej są wielcy.

  • 5 listopada, 2015 o 7:04 pm 28lat_23litry_oddane

    Co jest zlego w oddawaniu np plytek krwi? Przeciez to te ratuje zycie…

  • 5 listopada, 2015 o 10:12 pm Piotr

    Pełen szacunek… za oddanie 80l pełnej krwi….

  • 7 listopada, 2015 o 12:39 am alex

    Wszystko fajnie. Ale z mojej oceny oddawanie krwi powinno odbywac sie
    w centrum miasta a nie w lokowanej siedzibie.

  • 11 listopada, 2015 o 8:51 pm Swój

    Czy PAN Lis nie ma lepszej fotografii?

  • 12 listopada, 2015 o 1:36 pm Anonim

    Gratulacje!!!

  • 12 listopada, 2015 o 11:14 pm Starosadeczanka...

    Brawo gratulacje !!!

  • 20 listopada, 2015 o 4:29 pm nikodem olchawa syn patrycj lis

    To muj kochany dziadziu

  • 5 grudnia, 2015 o 3:34 pm Anonim

    Nie bardzo rozumiem?

  • 20 stycznia, 2016 o 11:26 am krwiodawca

    Gratuluję ale tak naprawdę to można polemizować czy pan Lis jest rekordzistą (najwięcej w Polsce) znam osobiście osoby które oddają krew i osocze ( przelicznik 1 litr osocza to 0.333 litra krwi) też prawie 40 lat i mają oddane 170 litrów krwi i osocza co po przeliczeniu daje grubo ponad 100 litrów pełnej krwi. A tak naprawdę to nie chodzi o żadne rekordy zarówno ten kto oddał raz czy dwa razy i ten co 50 razy jest tak samo ważne. Ważne żeby obudzić świadomość w tych którzy mogą oddawać krew a jeszcze tego nie zrobili.

  • 3 lutego, 2016 o 8:51 pm gurken

    Szacunek!

  • 3 lutego, 2016 o 10:43 pm :)

    Super! Gromkie brawa za podejście do oddawania krwi i szpiku 🙂

  • 4 lutego, 2016 o 11:31 am Si

    Marzy mi się oddać szpik 🙂

  • 4 lutego, 2016 o 11:32 am Sim

    Marzy mi się oddać szpik 🙂

  • 8 lutego, 2016 o 1:20 am zxc

    Płytki są cenniejsze niż krew pełna z punktu widzenia całego systemu. Przykre i wstydliwe, że nie jest to doceniane i podkreślane.

  • 9 lutego, 2016 o 11:56 pm Anonim

    Jestem pod wrazeniem.Az mnie wzruszylo wszystko to co pan mowil.
    Najwiekszy moj szacunek i wiele lat zycia zycze.I wiecej takich ludzi jak pan día Polski.

  • 20 lutego, 2016 o 12:19 pm Łukasz

    28 lat. 18l oddanych. Może dogonie 😉

  • 20 lutego, 2016 o 12:48 pm ortho

    więcej kłamstw niż prawdy w tym artykule m.in z tym że oddaje regularnie, min waga krwiodawcy, oraz to że nikt nie oddał 100l krwi pełnej, oraz to że oddawanie nie uzależnia…mnie uzależnia i jak nie oddam co miesiąc to czegoś mi brakuje, niestety przecietny człowiek nie dostanie tych odznaczeń nawet jak odda 100l ale pan Lis jest prezesem i wszystko jasne.

  • 20 lutego, 2016 o 1:07 pm robert

    piękna sprawa 🙂 szacunek ! aż się lepiej człowiekowi na sercu robi 🙂

  • 21 lutego, 2016 o 4:07 am Anonim

    tato? czyli tradycja rodzinna!!!!gratuluję,podziwiam i zazdroszczę!!!!zazdrość-czytaj -zdrowa i pozytywna zazdrośc

  • 22 września, 2016 o 11:36 pm nikodem

    to moj dziadek

  • 15 listopada, 2016 o 1:20 am Ł., Wielkopolska

    Szacunek i gratulacje. Ja dziś przebiłem 13 litrów. Gratuluję też odznak.
    Ale na moje, najważniejsze odznaki krwiodawcy to uratowane życia (choć odznakę fajnie mieć).
    Serdeczności!

  • 29 listopada, 2016 o 8:54 pm jak nie wierz to nie pisz

    jakim prezesem to mój dziadek wiem lepiej

  • 16 listopada, 2017 o 7:45 pm Andrzej 55

    DZis otrzymałemlem odznake Zasluzony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia, tez chce otrzymac odznaczenie Zasluzony Dla Zdrowia Narodu. Szczerze Pany gratuluje Panie Andrzeju. Jest Pan wzorem do naśladowania!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"