Na sygnale
15-latek z czteropakiem piwa. Konsekwencje sprzedaży alkoholu nieletnim
Policjanci z Komisariatu Policji w Krynicy- Zdroju wyjaśniają okoliczności sprzedaży alkoholu 15-latkowi. Młody chłopak został zauważony przez funkcjonariuszy, gdy wychodził ze sklepu z czteropakiem piwa. Za sprzedaż alkoholu małoletniemu grozi kara grzywny, a także utrata zezwolenia.
18 października w jednej z miejscowości na terenie gminy Krynica-Zdrój , policjanci zauważyli młodego mężczyznę, który wychodził ze sklepu z czteropakiem piwa. Po sprawdzeniu danych osobowych okazało się, że chłopak ma 15 lat. Z ustaleń krynickich funkcjonariuszy wynika, że alkohol sprzedała mu 36 -letnia ekspedientka. Jeśli dotychczasowe ustalenia funkcjonariuszy potwierdzą się, w myśl Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi kobiecie grozi kara grzywny. Właściciel sklepu może natomiast utracić koncesję na alkohol.
W związku z zaistniała sytuacją policja ostrzega przed sprzedażą alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia ! Tego rodzaju czyny są nie tylko zagrożeniem dla zdrowia i życia młodego człowieka, ale i wyczerpują znamiona przestępstwa.
Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi formułuje przepisy karne dotyczące obrotu napojami alkoholowymi, które wyraźnie zabraniają sprzedaży alkoholu osobom do 18 roku życia. W przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości nabywcy, sprzedawca może żądać okazania dokumentu stwierdzającego jego wiek. Ustawa przewiduje dwie sankcje w przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat: karę grzywny za sprzedaż osobie nieletniej i sankcję polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napoi alkoholowych właścicielowi obiektu handlowego.
Niepokojącym jest fakt, iż po alkohol sięgają osoby nieletnie. Od początku roku na terenie powiatu sądeckiego ujawniono 26 nieletnich pod wpływem alkoholu.
Zgodnie z treścią art. 4 § 1 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia jest jedną z okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, dlatego w tym przypadku zebrane w sprawie materiały zostaną przesłane do sądu rodzinnego. Policjanci zajmujący się problematyką nieletnich zgodnie z procedurami obejmują nadzorem takie osoby, analizują ich sytuację opiekuńczo – wychowawczą i stale współpracują z wydziałami rodzinnymi i nieletnich Sądów Rejonowych.
W celu ograniczenia zjawiska alkoholizmu funkcjonariusze podejmują wzmożone działania. W ramach współpracy z różnymi instytucjami policjanci realizują wspólne działania zmierzające głównie do ograniczenia skali spożywania alkoholu przez dzieci i młodzież. Także w ramach stałej współpracy z nauczycielami i pedagogami szkolnymi policjanci biorą czynny udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, w trakcie których uświadamiają nastolatkom jakie zagrożenia niesie za sobą picie alkoholu w młodym wieku.
KMP Nowy Sącz
Śp Maria Czech, wieloletnia nauczycielka
Dzień Misia w Gaboniu Praczce
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm