Na sygnale
Bezpieczne Ferie na Sądecczyźnie
Sądeccy policjanci podczas ferii zimowych prowadzą wiele działań, których celem jest zapewnienie spokojnego wypoczynku sądeczanom i turystom odwiedzającym nasz region. Tak jak w latach poprzednich policjanci dbają o bezpieczną podróż oraz wypoczynek pozostających na Sądecczyźnie, jak i tych przyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek.
WYSYŁAJĄC DZIECKO NA FERIE…
Okres ferii wiąże się ze zwiększoną liczbą zbiorowych wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy, kolonie i inne formy wypoczynku. Co zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?
- sprawdź komu powierzasz swoje dziecko, kto organizuje pobyt oraz czy posiada odpowiednie licencje oraz doświadczoną kadrę wychowawców,
- przed wyjazdem skorzystaj z kontroli autokaru – policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu sprawdzą stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz wszelkie niezbędne dokumenty,
- przypomnij dziecku, by w czasie podróży nie pozostawiało bagażu bez opieki,
- zwróć uwagę, by zawsze trzymało się grupy i miało opiekuna w zasięgu wzroku,
- szczególnie ostrzegaj dziecko przed kontaktami z nowo poznanymi osobami,
- uświadamiaj też i ostrzegaj o niebezpieczeństwie jakie niosą ze sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
- przekaż też dziecku kartkę z adresem domowym oraz numerami telefonów do domu i pracy rodziców, jak również numerem do policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
FERIE W DOMU
Gdy dziecko spędza ferie w domu, należy:
- umożliwić mu korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach czy domach kultury,
- jeżeli nie jest to możliwe, należy zadbać, by pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby,
- przypominajmy dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna,
- zwróćmy uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu, nie opowiadało o wyposażeniu domu czy mieszkania, nie przyjmowało od obcych słodyczy, prezentów i kategorycznie odmawiało propozycji podwiezienia czy wizyty w mieszkaniu osoby nieznajomej,
- nauczmy dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania,
- jeśli już musi samo zostać w domu zostawmy numery telefonów do siebie, dziadków czy innych zaufanych osób, a także numery alarmowe policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
- podczas zabawy na świeżym powietrzu przypomnijmy dziecku, że dla własnego bezpieczeństwa nie może zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi i zbiorników wodnych. Na łyżwach powinno jeździć tylko w wyznaczonych miejscach i absolutnie nie ślizgać się po lodzie na rzece lub stawie. Gdy rzuca śnieżkami niech nie łączy je z kawałkami lodu czy kamieni i nie celuje w twarz drugiej osoby, ponieważ zabawa może zakończyć się tragedią.
DNI OTWARTE
Kolejny raz Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu zaprasza na dni otwarte, organizowane w ramach bezpiecznych ferii.
W dniach 18 i 25 lutego 2015 roku dzieci będą miały okazję odwiedzić tutejszą jednostkę Policji, zapoznać się z metodami pracy funkcjonariuszy czy przypomnieć sobie zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu.
Takie dni to dla dzieci ogromna frajda. Nasi mali goście mają okazję zobaczyć miejsca, do których nikt z poza Policji nie ma na co dzień dostępu oraz zapoznać się z metodami pracy funkcjonariuszy.
Każde dziecko może z bliska przyjrzeć się w jaki sposób zbierane są ślady na miejscu zdarzenia przez technika kryminalistyki i wysłuchać na czym polega jego praca, jak również odbić swoje linie papilarne na specjalnie przygotowanym dyplomie, który zabierze ze sobą.
Ponadto policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego przypominają najmłodszym zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz omawiają zagrożenia, na które mogą być narażeni podczas ferii. Przypominają też zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni i zachowania się w jej pobliżu.
Nasi goście mają również okazję poznać sprzęt jakim w służbie posługują się sądeccy policjanci
oraz uczestniczyć w konkursach z zakresu bezpieczeństwa. Każdy uczestnik dni otwartych dostaje też od policjantów drobny prezent!
Na zgłoszenia uczestnictwa dzieci czekamy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30,
pod numerem telefonu: (18) 442 43 28.
POLICJANCI SĄDECKIEJ DROGÓWKI SPRAWDZAJĄ AUTOKARY
Sądeccy policjanci dbając o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających autokarem na ferie, przed wyjazdem sprawdzają jego stan techniczny oraz trzeźwość kierowcy.
Zgłoszenia kontroli całodobowo przyjmuje oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu: (18) 442 46 30.
Zgłoszenia powinny być przekazywane co najmniej 48 godzin przed planowanym wyjazdem. Należy podać dokładną datę i godzinę wyjazdu, nazwę przewoźnika, numer rejestracyjny autokaru oraz dane osoby zgłaszającej i kontaktowy numer telefonu.
Punkt kontrolny to zatoczka przy Bulwarach Narwiku w Nowym Sączu i tam należy podjechać autokarem na ustalony z policjantami dzień i godzinę.
By podczas ferii nie dochodziło do zdarzeń drogowych, sądeccy policjanci prowadzą liczne kontrole pojazdów, lokalnych przewoźników i autokarów. Przez cały okres ferii w wielu punktach miasta
i powiatu policjanci kontrolują trzeźwość kierowców, szczególnie busów i autobusów przewożących dzieci, jak również stan techniczny tych pojazdów. Policjanci sprawdzają też czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób, a kierowca i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa.
Zadaniem sądeckich funkcjonariuszy jest również ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i usuwanie utrudnień. Policjanci podejmują stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy nieprawidłowo wyprzedzają, przekraczają dopuszczalną prędkość, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy też są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z przeprowadzonych analiz, są to główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych na Sądecczyźnie.
PRZED PODRÓŻĄ
Okres ferii wiąże się często z długotrwałą podróżą. Dla swojego bezpieczeństwa,
jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie.
Każdy kierowca przed podróżą powinien sprawdzić dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej
i termin badań technicznych pojazdu. Należy również sprawdzić aktualny stan techniczny
i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność hamulców, instalacji elektrycznej i działanie wszystkich świateł. W samochodzie powinna się też znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz zapasowe koło.
Przede wszystkim kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak każdy pasażer, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach.
W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym.
Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować tragicznymi konsekwencjami.
Podczas dłuższej podróży nie zapominajmy o odpoczynku – co jakiś czas przerwijmy jazdę i choćby
na kilka minut odpocznijmy.
Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami dróg – stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i zdejmijmy nogę z gazu – lepiej dojechać później, ale bezpiecznie.
Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania – lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy
czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. do bagażnika.
WYJEŻDŻAJĄC NA FERIE ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM
Okres wzmożonych wyjazdów na zimowy wypoczynek wiąże się z pozostawieniem domu
lub mieszkania bez opieki. Trzeba pamiętać, że włamywacze nie odpoczywają, a opuszczone
na okres ferii mieszkanie to dla nich doskonała okazja do kradzieży. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum:
- przed wyjazdem należy dokładnie pozamykać okna, sprawdzić zamknięcie drzwi,
- cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy zdeponować w banku,
- dobrze poprosić zaufaną osobę czy bliskiego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod naszych drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzystał z mieszkania.
BEZPIECZEŃSTWO NA STOKU
Na głównych stokach narciarskich Sądecczyzny, nad bezpieczeństwem amatorów zimowego szaleństwa czuwają policyjni narciarze.
Aby urlop w górach upłynął spokojnie i pozostawił miłe wspomnienia, policjanci wyczulają narciarzy na niewłaściwe zachowania na stoku i udzielają praktycznych porad:
- pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, a chwila nieuwagi, może kosztować nas utratę cennego sprzętu narciarskiego. Dlatego należy pamiętać by w momencie schodzenia ze stoku
np. by zjeść posiłek czy skorzystać z toalety w lokalu gastronomicznym nie pozostawiać nart bez opieki. Umieszczajmy sprzęt w miejscu do tego przeznaczonym lub poprośmy zaufaną osobę o jego przypilnowanie, - bezwzględnie pamiętajmy, o zachowaniu trzeźwości na stoku. Jazda na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest karana, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku,
- przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, regulaminu stoku i zasad kultury,
- zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników stoku i pamiętajmy o obowiązku korzystania z kasku ochronnego przez osoby które nie ukończyły 16-go roku życia.
W przypadku wszelkiego rodzaju przypadków łamania prawa czy wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego, należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na nr tel. 997 lub z ratownikami GOPR pod nr tel. 985.
Dzięki zastosowaniu się do wymienionych rad sądeckich policjantów,
możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zimowego wypoczynku.
Pozostaje nam zatem życzyć radosnych i bezpiecznych ferii spędzonych na Sądecczyźnie.
źródło: KMP Nowy Sącz
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Służby przygotowane do zimy
20 000 zł wsparcia dla Gminy Stary Sącz na „Podróże z Klasą” od Ministra Edukacji”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm