Na sygnale

Debata społeczna „Bezpieczny senior na drodze”

Opublikowano: 1 października, 2015 o 7:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

Statystyki bezlitośnie wskazują, że bardzo często poszkodowani w wypadkach drogowych to osoby starsze. Podczas  debaty w urzędzie miasta sądeccy policjanci przypomnieli seniorom podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zachęcali do noszenia elementów odblaskowych.

28 września, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu została zainaugurowana debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu seniorów na drodze. Odbyła się  ona w ramach   kampanii „Bądź  bezpieczny bądź widoczny” a jej  inicjatorem i organizatorem  była Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Pani Marta Mordarska oraz Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu –  inspektor Marek Rudnik.

Jako pierwsza głos zabrała p. Marta Mordarska, która podziękowała za tak liczne przybycie zaproszonych gości, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, członków Klubów Seniorów  oraz ich zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa. Następnie  insp. Marek Rudnik- Komendant Miejski Policji w Nowym, wyraził przekonanie , że przedstawione na debacie zagadnienia , przyczynią  się do zwiększenia bezpieczeństwa i spadku zdarzeń  drogowych z udziałem seniorów na terenie miasta Nowego Sącza.

W dalszej  części konferencji  głos zabrali prelegenci. St. asp.  Ryszard Ogurek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP W Nowym Sączu, który omówił przyczyny i skutków zdarzeń drogowych z udziałem seniorów oraz przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie powinni przestrzegać piesi. Zachęcał także wszystkich obecnych do używania elementów odblaskowych, przekonując, że każdy odblask umieszczony na ubiorze u osoby poruszającej się po zmroku może uratować życie.

Swoją wiedzą podzielił się również lekarz medycyny mjr Marcin Wojtyga  Kierownik Służby Zdrowia Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, który przedstawi ł temat  medycznych  aspektów  urazów komunikacyjnych.  Uświadomił osoby starsze, że urazy spowodowane wypadkiem komunikacyjnym u osób w wieku podeszłym  niosą ze sobą ryzyko większych powikłań i nawet nieznaczne obrażenia mogą oznaczać u seniorów poważny uraz.

Następnie mgr Halina Gwiżdż  psycholog transportu  z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, przedstawiła  psychologiczne i techniczne czynniki generujące ryzyko w ruchu drogowym. Przekazał również seniorom podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa i kultury ruchu drogowego .

Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariusze  uczyli  i odpowiadali  na pytania seniorów związane  problemami jakie ich nurtują, a mające bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.  W prelekcji, która była częścią  działań w ramach kampanii ”Bądź widoczny, bądź bezpieczny”  uczestniczyło ponad 100 osób. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali  elementy odblaskowe.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"