Na sygnale, Z ostatniej chwili
Dopalacze -wypalacze! Nie daj się zabić!
Ponad 200 osób trafiło do szpitali na Śląsku i w Wielkopolsce po zażyciu dopalaczy. Te groźne dla życia substancje wciąż sprzedawane są w zakamuflowany sposób – żądni zysku dilerzy używają mylących nazw oferując na przykład „środki kolekcjonerskie” czy „produkty o magicznej mocy”. Takie mylące rozmywanie odpowiedzialności za wprowadzanie do obrotu środków zabronionych prawem może zwieść nieświadomego zagrożeń człowieka.
– To nie są żadne dopalacze, to są narkotyki. „Mocarz” to syntetyczny kannabinoid AM–2201 o sile działania 800 razy większej niż marihuana – mówił na konferencji prasowej zwołanej z powodu wzrostu liczby zatruć tzw. dopalaczami dr Mariusz Kicka, toksykolog ze Śląska.
Bądźmy rozważni – substancje wchodzące w skład tzw. dopalaczy zostały wpisane do Wykazu środków odurzających i substancji psychotropowych nie bez powodu – to są substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego.
Szkodliwość tych substancji wiąże się m.in. z tym, że uzależniają równie mocno (a niekiedy nawet mocniej ) niż narkotyki, a niejednokrotnie stanowią poważne zagrożenie dla życia z uwagi na nieprzewidywalność składu chemicznego.
Dziś w Komendzie Głównej Policji odbyła się narada na której podsumowane zostały dotychczasowe działania policji podjęte po otrzymaniu informacji o pierwszych osobach zatrutych dopalaczami. Służby i instytucje odpowiedzialne za walkę z tym procederem zapowiedziały dalsze działania wymierzone w handel dopalaczami. Opracowane zostaną także nowe programy profilaktyczne skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży.
Od 1 lipca obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Oznacza to, że wszystkie znane dopalacze stały się narkotykami i ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne. Wiceminister zdrowia zaapelował także do osób, które zażywały dopalacze lub zamierzają to robić – Nie bierzcie tego, bo to śmiertelne zagrożenie. Można bardzo łatwo uczynić sobie trwała szkodę na zdrowiu albo nawet umrzeć. – powiedział Igor Radziewicz-Winnicki.
Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz podkreślił, że dopalacze często są znacznie bardziej toksyczne od zwykłych narkotyków. Często nie ma na nich antidotum –pacjent, który trafi do szpitala poddawany jest leczeniu objawowemu, nie ma substancji, która natychmiast poprawi jego stan zdrowia.
Jak poinformował nadinsp. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji tylko w tym roku zabezpieczono ponad 80 tys. porcji dopalaczy. Komendant przypomniał również, że w policji funkcjonują komórki zajmujące się przestępczością narkotykową – w ich skład wchodzi ok. 1500 funkcjonariuszy. Policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcją Sanitarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe. Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako „dopalacze”.
Akcji o zasięgu ogólnokrajowym lub wojewódzkim jest znacznie więcej. Na początku marca na terenie województwa wielkopolskiego do kontroli potencjalnych miejsc sprzedaży dopalaczy skierowano 455 funkcjonariuszy oraz 54 pracowników innych podmiotów. Policjanci skontrolowali 150 placówek i punktów handlowych, zabezpieczyli 614 substancji zastępczych. Sprawdzenia policyjne mają miejsce praktycznie każdego dnia. Ostatnio policjanci z Płocka przejęli blisko pół tysiąca sztuk dopalaczy, które zabezpieczyli w jednym ze sklepów na terenie miasta.
Uzyskiwane przez policjantów informacje pozwoliły także na likwidacje magazynów, czy też miejsc produkcji takich substancji. Na przykład we Wrocławiu zabezpieczono 30 tysięcy dopalaczy o wartości ponad 2 mln zł. W walce z dopalaczami pomocna jest ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, na mocy której 114 nowych substancji psychoaktywnych – dopalaczy, dopisano do listy środków odurzających. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.
źródło: MSW/ Małopolska Policja
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
Bezpieczna podróż samochodem w okresie świąteczno-noworocznym
Wigilijny stół dla ubogich z gminy Stary Sącz
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm