Na sygnale
Dręczona sowa przejęta przez KAS
Funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie (MUCS) oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem (KPP) odebrali mężczyźnie chronioną sowę płomykówkę.
Funkcjonariusze z MUCS przewieźli sowę do badania przez lekarza weterynarii i znaleźli jej bezpieczne schronienie.
Sprawa trafiła do prokuratury, a o losie zwierzęcia zdecyduje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Do zdarzenia doszło w ostatnią środę, w Zakopanem. Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który proponował przechodniom możliwość sfotografowania się z sową płomykówką. Ten gatunek sów jest objęty w Polsce całkowitą ochroną prawną.
Funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przejęli zwierzę i od razu przetransportowali do lekarza weterynarii. Płomykówka, tak jak wiele innych sów, jest gatunkiem chronionym konwencją CITES i polskimi przepisami o ochronie przyrody. Pomijając aspekt prawny, sowy to nocne ptaki drapieżne. Zmuszanie ich do aktywności w dzień jest po prostu znęcaniem się nad nimi – mówi Małgorzata Woźniak-Słota, zastępca naczelnika MUCS i jednocześnie specjalistka z zakresu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.
Sowa została zbadana przez lekarza weterynarii i do czasu zakończenia postępowania będzie czekała w bezpiecznym miejscu i pod troskliwą opieką w lecznicy weterynaryjnej. Oględziny wykazały, że zwierzę jest przemęczone, osowiałe, nienaturalnie kiwa się na boki oraz ma przycięte i powyrywane pióra. W klatce, w której było więzione, nie było drążka, na którym sowa mogłaby stać, tymczasem to konieczne dla komfortu ptaków drapieżnych z pazurami. Każdy, kto chciałby pochwalić się w social mediach zdjęciem z dzikim zwierzęciem powinien mieć z tyłu głowy, że bierze udział w dręczeniu. Nie uczmy tego naszych dzieci! – apeluje funkcjonariuszka z KAS.
Dalsze procedury prowadzą funkcjonariusze KPP w Zakopanem. Sprawa zostanie skierowana do prokuratury, a kiedy sąd orzeknie przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskaże jej nowy dom. Zazwyczaj, jeśli to możliwe, zatrzymane zwierzęta w pierwszej kolejności trafiają do swojego naturalnego środowiska.
Właścicielem chronionego gatunku można być tylko z zezwoleniem wydanym przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska.
Krajowa Administracja Skarbowa stoi na straży przestrzegania Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Przewożenie żywych okazów fauny i flory, a także szczątków zwierząt jest możliwe jedynie po spełnieniu procedur, jak zgłoszenie zamiaru przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawienie odpowiedniego zezwolenia eksportowo-importowego. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu.
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm