Na sygnale

Fałszywe alarmy bombowe na Sądecczyźnie

Opublikowano: 12 stycznia, 2015 o 5:23 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Kilka instytucji na terenie kraju otrzymało dzisiaj e-mailem identycznie brzmiącą informację o podłożeniu na ich terenie ładunku wybuchowego. Na Sądecczyźnie fałszywy alarm dotyczył sześciu instytucji w tym między innymi Urzędu Skarbowego o czym pisaliśmy tutaj: https://www.starosadeckie.info/na-sygnale/alarm-bombowy-w-urzedzie-skarbowym/

Natychmiast po otrzymaniu informacji we wskazane miejsca udali się policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu z psem do wykrywania materiałów wybuchowych oraz grupa dochodzeniowa. Policjanci dokładnie sprawdzili teren budynków i okolice, jednak informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego okazała się fałszywym alarmem.

W trakcie czynności w jednym z obiektów do funkcjonariuszy dołączył patrol rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

W tej chwili trwa ustalanie sprawcy, który zawiadomił o nieistniejącym zdarzeniu. Za wywołanie fałszywego alarmu grozi do 8 lat więzienia.

Podobne przypadki sądecka Policja odnotowała 17 lipca i 26 października ubiegłego roku. W obu sytuacjach policjanci bardzo szybko ustalili sprawców.

  •  17 lipca informacje o bombie zgłoszono w supermarkecie w Muszynie. Policjanci szybko ustalili, że sprawcą fałszywego alarmu bombowego jest 40-letni muszynianin.
  • 26 październik około godziny 2.00 w nocy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z nocnych klubów na terenie Nowego Sącza jest podłożony ładunek wybuchowy, który zostanie zdeponowany o określonej godzinie. Dzięki intensywnej pracy wielu sądeckich policjantów, którzy przez kilkanaście godzin non stop pracowali nad ustaleniem sprawcy, jeszcze tego samego dnia, mężczyzna podejrzewany o ten czyn został zatrzymany. Okazał się nim być 32-letni mieszkaniec Nowego Sącza.

W każdym z opisywanych przypadków na miejscu intensywnie pracowali policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego KMP w Nowym Sączu, której funkcjonariusze wraz z psem służbowym sprawdzali pod kątem wystąpienia ładunków wybuchowych wskazane obiekty i przyległy do nich teren.

Zgodnie z treścią art. 224a kodeksu karnego – kto, wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

źródło: KMP Nowy Sącz

fot. kwp.radom.pl

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"