Na sygnale

Każdego roku Policja odnajduje coraz więcej osób zaginionych

Opublikowano: 17 kwietnia, 2015 o 7:03 am   /   przez   /   komentarze (0)

Każdego roku policjanci odnajdują coraz więcej osób zaginionych. Tylko w 2014 roku zgłoszono ponad 20 tysięcy zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. W 364 przypadkach były to zgłoszenia zaginięć sprzed lat. Z roku na rok maleje liczba osób nieodnalezionych – wszystko to są efekty pozytywnych zmian w Policji, która z powodzeniem tworzy ogólnopolski system poszukiwań osób zaginionych. Zmiany te zostały pozytywnie ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli i MSW.

W Polsce, co podkreśla Najwyższa Izba Kontroli  już w pierwszym zdaniu podsumowania wyników kontroli, stworzono system poszukiwań osób zaginionych. Co więcej, zadbano o ustawowe uporządkowanie działań, podejmowanych w przypadku zaginięcia osoby – stworzono bazę danych DNA osób zaginionych i ich rodzin. Umożliwia to funkcjonariuszom identyfikację osób zaginionych z ujawnionymi na terenie całego kraju, jak również za granicą osobami, o nieustalonej tożsamości i nieznanymi zwłokami.

W Policji również wypracowano procedury postępowania w przypadku otrzymywania zawiadomienia o zaginięciu osoby i prowadzenia czynności poszukiwawczych, zwłaszcza w stosunku do dzieci. W tym celu powstał system Child Alert.

Ponadto w Komendzie Głównej Policji zbudowano komórkę odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację poszukiwań – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która nadzoruje w sposób szczególny poszukiwania osób zaginionych, jak również w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio uczestniczy w prowadzonych działaniach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Wykorzystywane w tym celu jest Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań oraz bezzałogowy statek latający.

Równocześnie Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreśliła, że Policja w sposób precyzyjny określiła m. in. właściwość miejscową jednostek organizacyjnych Policji do prowadzenia poszukiwań.

W tym roku Komendant Główny Policji zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami, który wdrożony zostanie w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to pilotażowymi szkoleniami dla ponad 240 policjantów z kraju.

Oczywiście przy tej skali działań Policji mogły pojawić się błędy, które poprzez zbudowanie właściwego systemu muszą być jak najszybciej identyfikowane i korygowane. Po to zbudowano m.in. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Wnioski końcowe Najwyższej Izby Kontroli mówiące o zintensyfikowaniu współpracy z innymi podmiotami, zaangażowanymi w poszukiwania, usprawnienie współpracy z Prokuraturą, zintensyfikowanie szkoleń, czy też usprawnienie obiegu informacji między jednostkami Policji nie są podstawą do kontestowania kompleksowych działań Policji w tym zakresie.

Nie byłoby tak dużej skuteczności działań poszukiwawczych Policji, które dziś prowadzone są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nie byłoby systematycznego zmniejszania liczby osób nieodnalezionych, gdyby system zbudowany w Policji nie działał.

Od lat 60-tych – od kiedy prowadzi się statystykę zaginięć – wg stanu na koniec 2014 roku nie odnaleziono przez lata ponad 3700 osób. Zaledwie rok wcześniej liczba ta wynosiła 4061, zaś dwa lata wcześniej 4282.

 

źródło: KGP

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"