Na sygnale, Z ostatniej chwili
Kierowcy na podwójnym gazie. Konsekwencje prawne
30 września około godziny 17.20 w Krynicy Zdrój , policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Renault. W wyniku przeprowadzonego badania na trzeźwość ustalono, że 45-letni mężczyzna ma 2.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy a sprawa trafi do sądu.
Natomiast , około godziny 19.20 w Nowym Sączu policjanci udaremnili dalszą jazdę pod wpływem alkoholu 69-letniemu sądeczaninowi. Kierujący został zatrzymany do kontroli, a badanie wykazało, że miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5promila alkoholu. W efekcie sprawa mężczyzny również trafi do sądu.
Sądeccy policjanci przypominają, o rygorach odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości.
Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 86§2 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń.
Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu do 14 dni, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.
Natomiast stan nietrzeźwości w rozumieniu art. 115 § 16 kodeksu karnego zachodzi, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Zwrot „prowadzi do” odnosi się do kierujących, którzy bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdu spożywali alkohol, który nie zdążył jeszcze w całości przeniknąć do krwiobiegu. Słowa „prowadzi do” pozwalają na przyjęcie, że sprawca był w stanie nietrzeźwości, jeśli spożył taką ilość alkoholu, który po pełnej absorpcji spowoduje przekroczenie progu nietrzeźwości.
Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kk.
- 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego(…)albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Należy podkreślić, że odpowiedzialność za ten czyn może ponosić nie tylko osoba kierująca pojazdem, ale również pasażer lub każda inna osoba, która zachęcając lub godząc się na picie alkoholu przez kierowcę a następnie dopuszcza go do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Taka osoba popełnia przestępstwo w formie podżegania lub pomocnictwa do art. 178a. Przestępstwo opisane w § 1 może być popełnione w każdym miejscu, w którym odbywa się ruch pojazdów. Nie musi więc to być droga publiczna.
Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od minimum 3 lat do lat 15. W przypadku popełnienia w okresie próby ponownie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, Sąd bezwarunkowo orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Ponadto jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kwota maksymalna świadczenia pieniężnego wynosi 60 tys. zł.
Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa. Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych.
Prosimy również mieć na uwadze, że Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonają wprawdzie wypłaty odszkodowania poszkodowanemu, ale nie ponoszą odpowiedzialności za jazdę po pijanemu. Co oznacza, że jeśli kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu i zostanie sprawcą wypadku, a jednocześnie posiada ważną polisę OC, ubezpieczyciel zwróci się do niego o zwrot wypłaconego odszkodowania osobom poszkodowanym. Biorąc pod uwagę, że może to być np. renta wypłacana do końca życia, należy liczyć się w takiej sytuacji z ogromnymi kosztami. W przypadku ubezpieczeń AC zawierają one wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa, jeśli szkody są związane z faktem, że ubezpieczony spowodował szkodę lub przyczynił się do niej, będąc pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy kierowca, który brał udział w wypadku nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z dobrowolnego ubezpieczenia AC.. Kierowca poruszający się pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, nie otrzyma żadnego świadczenia.
Orkiestra Dęta OSP Piwniczna-Zdrój zaprasza na Koncert Noworoczny
Barciczanka z nowym trenerem
Podegrodzie kolęduje! Zapraszamy!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm