Na sygnale

Nowy Sącz. Płacił (przywłaszczoną) kartą za zakupy i usłyszał 14 zarzutów

Opublikowano: 22 września, 2017 o 7:31 am   /   przez   /   komentarze (1)

Policjanci z sądeckiej komendy postawili 14 zarzutów mężczyźnie, który przywłaszczył sobie cudzą kartę bankomatową i wielokrotnie zapłacił nią za zakupy. Konsekwencje w przypadku zgubienia lub kradzieży karty mogą być dotkliwe, dlatego stróże prawa radzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Kilka dni temu dyżurny sądeckiej komendy odebrał zgłoszenie od kobiety, która informowała, że zgubiła kartę bankomatową należącą do jej męża i ktoś przy jej użyciu dokonał kilkunastu transakcji. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu sądeckiej Policji, natychmiast podjęli działania celem ustalenia tożsamości sprawcy i już kilka dni później w wyniku pracy operacyjnej ustalili, że jest nim 62-letni Sądeczanin.

Jak się okazało, mężczyzna przywłaszczył sobie kartę bankomatową, która umożliwiała dostęp do wspólnego konta małżeńskiego. W ciągu dwóch dni aż jedenastokrotnie zapłacił nią w trzech sklepach spożywczych na terenie miasta, a dwa razy bezskutecznie próbował dokonać płatności za zakupy.

Sądeccy policjanci postawili 62-latkowi czternaście zarzutów. Mieszkaniec Nowego Sącza przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał się karze. Za przywłaszczenie, a przede wszystkim kradzieże z włamaniem grozi mu nawet do 10 lat więzienia (art. 284 par. 3 kk oraz art. 279 par. 1 kk).

Aby uniknąć podobnych sytuacji sądeccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwońmy na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję.

Należy pamiętać również o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont.

Ponadto by ustrzec się przez działaniem kieszonkowców z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.

KMP Nowy Sącz

fot. poglądowe

 

Komentarze

Komentarze (1)

  • 23 września, 2017 o 2:35 pm Zzz

    Kobieta powinna zażywać Bilobil

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"