Na sygnale, Z ostatniej chwili

Oszuści znów w natarciu. Telefony dzwonią w całej gminie

Opublikowano: 30 lipca, 2024 o 1:24 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W gminie Stary Sącz znów rozdzwoniły się telefony seniorów, od których oszuści chcą wyłudzić pieniądze metodami na wnuczka, policjanta i pracownika banku.

Od tygodnia oszuści polują na seniorów z terenu miasta i gminy Stary Sącz. Metod jest wiele. Najpowszechniejsza to wypadek komunikacyjny. Telefony bardzo często dzwonią późno w nocy, ale nie ma reguły. Oszuści są bardzo wyrachowani. Niektórzy zastanawiają się jak można tak łatwo dać się wkręcić telefonicznym oszustom. Otóż. Są oni doskonale przygotowani, znają imiona naszych bliskich a także -bardzo często -ich sytuację życiową.

Dzisiaj w nocy do starszej mieszkanki zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna, informując, że spowodował wypadek i grozi mu więzienie. Wmówił seniorce, że potrzebuje sporej sumy pieniędzy i poprosił, aby przygotowała wszystkie swoje oszczędności, a następnie przekazała je kurierowi. Tylko tej nocy odebraliśmy 12 zgłoszeń od naszych Czytelników.

W ostatnich dniach oszuści wykorzystując różne legendy, ponownie przypuścili atak na sądeckich seniorów. Starsze osoby odbierając telefon, usłyszały w słuchawce płaczącą kobietę lub mężczyznę, którzy przedstawiali się za ich krewnych (np. córkę lub syna). Twierdzili, że spowodowali wypadek i pilnie potrzebują pieniędzy na odstąpienie od aresztowania. Do rozmowy włączała się również osoba przedstawiająca się za funkcjonariusza, potwierdzając konieczność szybkiego zorganizowania pieniędzy, by krewny uniknął więzienia mówi rzecznik sądeckiej policji w rozmowie z naszym portalemZdarzało się, że do mieszkańców dzwonił bezpośrednio rzekomy policjant, który informował, że np. brat czy kuzynka rozmówcy spowodowali wypadek i potrzebują pieniędzy na adwokata. Oszuści dzwoniąc do seniorów i przedstawiając się jako mundurowi, wmawiali im także, że ich pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone, dlatego muszą postępować zgodnie z poleceniami i przekazać oszczędności „funkcjonariuszom”, by ich nie stracić. Niestety efekt był odwrotny od zamierzonego. Dwoje zdezorientowanych seniorów dało się zmanipulować i przekazali gotówkę oszustom – w pierwszym przypadku zostawiając spakowane pieniądze na ogrodzeniu posesji, natomiast w drugim wyrzucając je przez okno.

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami policjanci prowadzą teraz czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszustów. Jednocześnie funkcjonariusze ponownie apelują do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Jak nie dać się oszukać:
•    W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy albo przelania środków na wskazane konto bankowe, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
•    Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu – dokładnym odłożeniu słuchawki – lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!) Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca.
•    Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konto bankowe. 
•    Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Gdy pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"