Na sygnale
Policja zatrzymała 18 –latka który składał niemoralne propozycje małoletniej
Policjanci apelują zwłaszcza do młodych osób. Internet to miejsce gdzie musimy mieć świadomość konsekwencji swojego zachowania. W wirtualnym świecie, to co z pozoru może wydawać się niewinnym żartem, niewybredną formą flirtu czy nieszkodliwą rozmową, w rzeczywistości może skończyć się przykrymi konsekwencjami prawnymi.
Na początku listopada br. 18-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego za pośrednictwem jednego z portali internetowych, nawiązał kontakt z osobą małoletnią. Następnie po zapoznaniu się z 13-latką zaczął składać jej propozycje seksualne. Rozmowy miały jednoznacznie seksualny podtekst.
Policjanci Wydziału Kryminalnego sądeckiej komendy, na podstawie własnych informacji i w toku pracy operacyjnej uzyskali informacje o prowadzonej korespondencji z erotycznymi propozycjami. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania i szybko ustalili tożsamość nadawcy. W efekcie 24 listopada zatrzymali 18-latka, który jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzuty.
Obecnie młodemu mężczyźnie za popełnione przestępstwo tj. składanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego propozycji obcowania płciowego małoletniemu poniżej lat 15 grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
W tym miejscu Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pomogą zrozumieć wyzwania dotyczące bezpieczeństwa online. Pamiętajmy, że przestępstwo popełnione w wirtualnym świecie ma realne konsekwencje, dlatego na terenie powiatu policjanci sądeckiej komendy prowadzą spotkania z młodzieżą w szkołach w ramach akcji m.in. „ zagrożenie w sieci” czy też „odpowiedzialność karna nieletnich” podczas których uczą młodzież jak być w sieci aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla rodziców (źródło: „Fundacja Dzieci Niczyje”):
- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
- Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
- Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości.
- Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profi, maksymalnie chroniący jego prywatność.
- Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie.
- Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!
- Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze działa zaktualizowany program antywirusowy, zapora sieciowa. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej oraz oprogramowaniafiltrującego
- Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku
9 . Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Dzieci i nieograniczony dostęp do internetu! – nieszczęście gotowe!