Na sygnale, Z ostatniej chwili
Policjanci szukali zaginionego grzybiarza. Apelują o ostrożność podczas wypraw do lasu
Sądeccy policjanci wspierani przez strażaków i goprowców minionej nocy przeszukiwali tereny leśne w gminie Korzenna w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny, który wybrał się na grzyby i zabłądził w lesie. Na szczęście tym razem wszystko dobrze się skończyło, ale policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie i zachowywać szczególną ostrożność podczas grzybobrania.
Wczoraj, tj. 18 września br. około godziny 20:00 do sądeckiej komendy Policji wpłynęło zgłoszenie, że 40-letni mieszkaniec gminy Korzenna zgubił się w lesie. Mężczyzna dzwoniąc do swojego znajomego, poinformował, że jest na grzybach i poprosił, żeby przyjechał po niego samochodem w umówione miejsce, gdy będzie wracał z grzybobrania. Kiedy po pewnym czasie kolega zadzwonił do 40-latka, ten przekazał, że się zgubił i nie wie, w którym miejscu się znajduje. Kolejne próby kontaktu okazały się bezskuteczne, w związku z tym mężczyzna zwrócił się po pomoc do policjantów.
Mundurowi natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia podjęli działania poszukiwawcze, w które włączyli się również strażacy z PSP w Nowym Sączu, strażacy z pobliskich OSP oraz ratownicy Grupy Krynickiej GOPR. W przeszukiwaniu terenów leśnych na terenie gminy Korzenna wykorzystano drony oraz psy służbowe.
Mężczyzna dzisiaj nad ranem wrócił do domu. Jest cały i zdrowy.
Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.
- Udając się do lasu zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, latarkę i elementy odblaskowe, które w momencie zagubienia/prowadzenia akcji poszukiwawczej mogą okazać się bardzo pomocne.
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
- Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
- Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.
- Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach
FAKRO przekazało świąteczne prezenty do Domów Dziecka z Małopolski
Program KOLĘDY w Starym Sączu
Historyczna chwila w Barciczance. Nowy zarząd przejmuje stery
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm