Na sygnale, Z ostatniej chwili
Sądecczyzna. (Nie)bezpieczny senior – trzy spotkania policjantów z osobami starszymi
Bezpieczeństwo to największa wartość i potrzeba człowieka, dlatego prowadząc działania profilaktyczne sądeccy policjanci starają się docierać do wszystkich grup. W ramach Europejskiego Dnia Seniora, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju i Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wspólnie z przedstawicielami sądeckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, spotkali się z osobami starszymi, by udzielić im wskazówek jak nie dać się okraść metodą „na wnuczka” i ostrzec przed zagrożeniami na drodze.
Ofiarami fałszywych wnuczków, córek, funkcjonariuszy i osób podających się za przedstawicieli różnych urzędów padają najczęściej osoby starsze, które również bardzo często narażone są na niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza gdy poruszają się samotnie i pieszo po zmroku. Dlatego też policjanci z Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju wzięli udział w spotkaniu Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych Nasz Dom w Piwnicznej, zorganizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Słuchaczom przedstawili metody stosowane przez oszustów oraz pokazali w jaki sposób należy właściwie reagować. Mł. asp. Mateusz Stawiarski oraz asp. szt. Rafał Maciak uczulili seniorów, że oszuści modyfikują metody swojego działania i próbują wyłudzić pieniądze na różne sposoby – powołując się na niepowtarzalną okazję (np. zakup samochodu czy mieszkania), nagłe nieszczęście (np. wypadek drogowy, chorobę, problemy finansowe), a nawet działania przedstawicieli różnych urzędów i policyjne akcje przeciw hakerom.
Policjanci wyjaśnili też zebranym jak mogą korzystać z wdrożonych przez Policję programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, tj. z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, programu Dzielnicowy Bliżej Nas oraz aplikacji Moja Komenda.
Z seniorami spotkali się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy w sądeckim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczulali seniorów na wizyty podejrzanych osób, które podając się m.in. za pracownika urzędu skarbowego, ZUS-u, opieki społecznej czy pogotowia, chcą wejść do domu i pod pretekstem wyłudzić lub ukraść pieniądze. Mł. asp. Barbara Przychocka-Serafin przypomniała słuchaczom by jak najszybciej w takich sytuacjach powiadomili Policję, natomiast mł. asp. Andrzej Knop-Skoczeń przybliżył seniorom zasady poruszania się po drogach, a także zachęcał do korzystania z elementów odblaskowych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo pieszych po zmroku.
Tej samej tematyce poświęcone było spotkanie dla osób w wieku 60+, które odbyło się w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Nowym Sączu. Mł. asp. Barbara Przychocka – Serafin apelowała o czujność i rozwagę gdy ktoś telefonicznie prosi o pieniądze, natomiast mł. asp. Andrzej Knop-Skoczeń tłumaczył seniorom jak być bezpiecznym pieszym, a dzielnicowy mł. asp. Maciej Michalik wyjaśniał jak za pośrednictwem aplikacji „Moja Komenda” zlokalizować najbliższą jednostkę Policji.
Wszystkie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów, którzy z zadowoleniem przyznali, że prelekcje wpłynęły na zwiększenie ich świadomości, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa.
Zdjęcia: ZUS Oddział w Nowym Sączu, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu
KMP NS
Pokaz mody, coby babciom i dziadkom dodać urody
Śp Zenon Janik, Mostki
Tresowanie motyli w Starym Sączu. Wstęp wolny
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm