Na sygnale
Sądeczanka padła ofiarą oszustwa „na funkcjonariusza CBŚ”
W całej Polsce wciąż dochodzi do kolejnych prób wyłudzania pieniędzy metodami wciąż modyfikowanymi przez sprawców. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. Ostatnio wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze
14 marca , około godziny 12.00 na telefon stacjonarny 45 letniej mieszkanki Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji .Rozmówca przekazał jej informację ,że prowadzą akcję pod nadzorem prokuratury która ma na celu zatrzymanie sprawców przestępstw którzy m.in. planują ją okraść. Poinformował ją że w celu uchronienia jej przed kradzieżą muszą zabezpieczyć pieniądze które posiada.
Przekazał jej również, że nawiążę z nią kontakt osobisty funkcjonariusz CBŚ któremu ma przekazać pieniądze. Kobieta zgodziła się na zaproponowane jej warunki a następnie udała się w umówione miejsce gdzie przekazała pieniądze w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Następnie kobieta miała oczekiwać na kontakt z funkcjonariuszami który nigdy już nie nastąpił.
Pieniądze odebrał od niej mężczyzna w wieku około 30 lat o szczupłej budowie ciała mający około 180 cm wzrostu. Poszkodowana kobieta zapamiętała, że mężczyzna miał identyfikator przewieszony przez szyję na którym było imię i nazwisko oraz napis CBŚ. Jak się później okazało identyfikator ten w żaden sposób nie odpowiadał wzorowi prawdziwej legitymacji .
W związku z zaistniała sytuacją sądeccy policjanci apelują :
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
- Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.
- We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112,
źródło: KWP Nowy Sącz
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm