Na sygnale

Seniorze! Uważaj na oszustów podających się za wnuczka, policjanta, urzędnika

Opublikowano: 2 listopada, 2019 o 9:47 am   /   przez   /   komentarze (0)

Pomimo licznych apeli mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, sądecka Policja nadal odnotowuje liczne przypadki przekazywania przez starsze osoby swoich oszczędności przestępcom. Sprawcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Podając się np. za wnuczka lub innego krewnego, policjanta, pracownika urzędu, oszuści próbują zdobyć zaufanie starszej osoby i wyłudzić jej oszczędności.

Schemat działania przestępców zazwyczaj wygląda podobnie. Wyszukują oni w książkach telefonicznych numery osób, których imiona są popularne wśród starszego pokolenia. Do seniora, na telefon stacjonarny, dzwoni osoba, która podaje się za jego krewnego (syna/córkę/wnuczka), policjanta lub urzędnika. Osoba ta informuje, że niezwłocznie potrzebuje pieniędzy np. na pokrycie kosztów spowodowanego wypadku drogowego lub w związku z przeprowadzaną akcją policyjną. Jednocześnie często nie pozwala przerwać połączenia, aby senior nie miał możliwości zastanowić się spokojnie nad zaistniałą sytuacją lub skonsultować jej z kimś bliskim. Przestępca tak prowadzi rozmowę, że starsi ludzie informują go gdzie trzymają swoje oszczędności. Od otrzymanej odpowiedzi zależy jego dalsze działanie:

· jeżeli uzyska informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu, poleca mu spakować je do koperty i przekazać swojemu „znajomemu”, który w ciągu kilkudziesięciu minut zjawia się w mieszkaniu,

· jeżeli oszust dowie się, że senior ma konto w banku, z dostępem do internetu, poleca mu podać login i hasło do tego konta lub przelać oszczędności na wskazany przez niego rachunek,

· jeżeli natomiast starsza osoba ma pieniądze ulokowane w banku, ale bez dostępu do bankowości internetowej, przestępca nalega, aby udać się do banku, wypłacić gotówkę, a następnie przekazać ją „znajomemu” lub przelać pieniądze na wskazane przez niego konto bankowe.

Sądecka Policja przypomina, że aby ustrzec się przed oszustwami należy:
· być ostrożnym w kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym,

· nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pieniądze,

· nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,

· zawsze potwierdzać taką „prośbę o pomoc”, poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z właściwą osobą (wnukiem, innym krewnym).

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Apelujemy również do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pożyczkę, zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny, nawet mimo protestów o niewykonywanie takiego telefonu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"