Na sygnale, Z ostatniej chwili
Sklepy z tzw. „dopalaczami” w centrum miasta Nowego Sącza zamknięte
Pod koniec 2015 r. sądeccy policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu przeprowadzili szereg czynności, które miały na celu tylko jedno: doprowadzić do zamknięcia sklepów w których sprzedawano tzw. „dopalacze”. Dzięki ich intensywnej pracy obiekty w których sprzedawane były substancje psychoaktywne zostały zlikwidowane.
Dzięki wspólnym działaniom sądeckich policjantów i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu prawie 1000 sztuk „dopalaczy” nie zostanie dopuszczonych do obrotu. Z chwilą powzięcia wiadomości o wprowadzaniu do obrotu tzw. dopalaczy przez właścicieli podejrzewanych sklepów podjęto natychmiast szereg czynności kontrolnych. Funkcjonariusze w wyniku prowadzonych działań w dwóch sądeckich sklepach, przechwycili szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje jakimi są dopalacze. Podczas kontroli, funkcjonariusze wraz z pracownikami sanepidu ujawnili około 1000 paczek substancji o różnych gramaturach i nazwach, których wygląd wskazywał, na to, że są to potocznie zwane „dopalacze”. Czarnorynkowa, szacowana wartość zabezpieczonych substancji to ponad 40 tys. zł. Wobec 30- letniego właściciela sklepu mieszkańca Pabianic, podjęto szereg czynności kontrolnych i wszczęto postępowanie administracyjne. W efekcie na przedsiębiorców nałożono m.in. łączną karę pieniężną na kwotę 280 tys. złotych.
Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne. Ich skład nigdy do końca nie jest znany, bywa często modyfikowany i może być różnego pochodzenia a każde ich zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia osób, które je przyjmują.
Przypomnijmy, że z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wykaz środków zakazanych, stanowiący załącznik do ustawy, został uzupełniony o 114 substancji, które zgodnie z nowymi przepisami, w świetle prawa traktowane są jak narkotyk.
Przypomnijmy również, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3, a w przypadku ich znacznej ilości, nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za handel narkotykami grozi natomiast kara do 8, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
W sprawie ujawnionych i zabezpieczonych substancji, kluczowa dla ostatecznej kwalifikacji jest opinia biegłego, wskazująca zawartość zabezpieczonych środków. Pamiętajmy też, że dopalacze to preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz bardzo mocno też uzależniające. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazana.
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm