Efektem podjętych działań było dokonanie 18 zatrzymań osób, z czego 16 zatrzymań dokonano w PSG w Krakowie – Balicach, a 2 zatrzymania odnotowano w PSG w Zakopanem.
Zawrócono łącznie 11 osób (6 osób na lotniczym przejściu granicznym oraz 5 osób na granicy polsko – słowackiej). Brak ważnego dokumentu podróży stanowił podstawę do odmowy wjazdu dla 6 osób, natomiast 4 osobom odmówiono wjazdu ze względu na brak ważnego tytułu pobytowego (wizy).
Na szczególne podkreślenie zasługują działania funkcjonariuszy w Placówce SG w Krakowie – Balicach, w której do kulminacji natężenia ruchu podróżnych doszło przed i po ŚDM.
Przykładowo, w dniu bezpośrednio poprzedzającym ŚDM, do Krakowa przyleciało 9555 pasażerów, (podobnie było dzień wcześniej) z czego dużą część, ok. 6,5 tys. osób stanowili pielgrzymi. Od 18 do 25 lipca do Krakowa przyleciało prawie 63 tys. pasażerów, z czego w okresie od 22 do 25 lipca odprawiono 32, 5 tysiąca podróżnych (ogółem: Schengen i Non Schengen).
Odnotowano przyloty nawet z krajów takich jak m. in.: Burkina Faso, Burundi, Gwinea Równikowa, Ghana, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Tonga, Togo, Fidżi, Wybrzeże Kości Słoniowej. Pielgrzymi przylatywali samolotami rejsowymi lub specjalnymi samolotami czarterowymi.
Odprawy przebiegały sprawnie, funkcjonariuszy z Balic wspierali funkcjonariusze z innych przejść granicznych oraz 3 funkcjonariuszy z Agencji Frontex, którzy pomagali w odprawach, weryfikacji dokumentów oraz kierowali pielgrzymów do specjalnie oznakowanych przejść (monitory nad kabinami z oznaczeniem ŚDM).
Spośród 16 osób zatrzymanych w tej placówce w ramach TPKG, 15 osób stanowili obywatele RP. Z charakterystycznych sytuacji, do jakich doszło w związku z zatrzymaniem, należy wskazać przypadek posłużenia się przez obywatela RP przerobionym dokumentem tożsamości (przerobiona data ważności).
Wśród odpraw cudzoziemców, dokonywanych w PSG w Krakowie – Balicach, zdarzały się przypadki, w trakcie których (w toku dokonywanych przez funkcjonariuszy czynności weryfikacyjnych) ujawniano jako niezgodny z deklarowanym cel pobytu w RP, uzasadniany przez cudzoziemców chęcią udziału w ŚDM.
Z najbardziej charakterystycznych tego typu wydarzeń, których konsekwencją były: odmowa wydania albo cofanie wiz oraz wydawanie decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu, było ujawnienie 4 obywateli Demokratycznej Republiki Konga oraz 2 obywateli Pakistanu.
Do kolejnego natężenia ruchu na podkrakowskim lotnisku doszło po zakończeniu ŚDM. 1 sierpnia z Krakowa odleciało ponad 11 tys. osób, a 2 sierpnia ponad 10 tys. (ogółem: Schengen i Non Schengen). Bardzo duże natężenie ruchu, I – co za tym idzie – natłok zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy był częściowo rekompensowany panującą na lotnisku atmosferą. Zdarzały się przypadku, kiedy to poszczególne grupy pielgrzymów śpiewem dziękowały funkcjonariuszom PSG w Krakowie – Balicach za sprawne dokonywanie odpraw granicznych.
Zadania związane z TPKG realizowane były również przez funkcjonariuszy PSG w Zakopanem. W pierwszym dniu TPKG (4 lipca 2016 r.), funkcjonariusze PSG w Zakopanem, na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Chyżne, zatrzymali pojazd marki Mercedes Sprinter, który figurował w bazie INTERPOL jako skradziony na terytorium Wielkiej Brytanii. Pojazd ten został skradziony w 2010 r. i od tego czasu był poszukiwany przez INTERPOL w Manchesterze. Szacunkowa wartość zatrzymanego pojazdu to ok. 25.000 zł. Kierującym pojazdem był obywatel Ukrainy, któremu grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Funkcjonariusze wszczęli dochodzenie w sprawie o przestępstwo z art. 292 § 1 kk. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi KPP w Nowym Targu.
Wzmożone działania funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału SG oraz funkcjonariuszy i pracowników Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG były związane ponadto z różnego rodzaju zadaniami, realizowanych w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
Działania związane z ŚDM podejmowali również funkcjonariusze PSG w Tarnowie. Poza wykonywaniem czynności związanych z rozpoznawaniem i monitorowaniem środowisk cudzoziemskich z uwzględnieniem krajów podwyższonego ryzyka w ramach powołanych z udziałem funkcjonariuszy Policji zespołów roboczych, funkcjonariusze PSG w Tarnowie uczestniczyli również w działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań i Służby Zdrowia Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej, a także funkcjonariusze PSG w Krakowie – Balicach, czuwali nad bezpieczeństwem w trakcie uroczystości związanych z przylotem do Polski Ojca Świętego Franciszka.
28 lipca br., do działań związanych z zabezpieczaniem osób z kategorii VIP, osób objętych szczególnym poziomem bezpieczeństwa, a także do udziału w przedsięwzięciach mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom terroryzmem, poza wyżej wskazanymi funkcjonariuszami, zostali skierowani dodatkowo funkcjonariusze Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG.
Wspólnie z funkcjonariuszami PO(R) KOWSG i BOR, funkcjonariusze WZD przeprowadzali kontrolę bezpieczeństwa na Tauron Arenie w Krakowie, w trakcie której skontrolowano 6780 osób i sprawdzono 6590 bagaży.
Na podkreślenie zasługują również wykonywanie przez funkcjonariuszy WZD działań minersko – pirotechnicznych, przy współudziale funkcjonariuszy CSSG w Kętrzynie, ZG KGSG w Warszawie oraz przewodników psów służbowych z WZD NOSG i PSG Grzechotki W-MOSG. Działania te przeprowadzono na Jasnej Górze w Częstochowie, w Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w Centrum Jana Pawła II Kraków – Łagiewniki.
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania minersko-pirotechnicznego, pirotechnicy SG dokonali neutralizacji dwóch pozostawionych bagaży.
Podkreślenia wymaga również zaangażowanie w zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży funkcjonariuszy i pracowników Służby Zdrowia KOW SG w Nowym Sączu. Zespół Medyczny Służby Zdrowia Karpackiego Ośrodka Wsparcia SG w Nowym Sączu zabezpieczał wydarzenia towarzyszące ŚDM (jak choćby zabezpieczenie medyczne Diecezjalnych Dni Wspólnoty przed ŚDM, w których nad bezpieczeństwem uczestników czuwali funkcjonariusze PO(R) KOW SG). Ponadto, zespół uczestniczył podczas ŚDM w zabezpieczaniu medycznym wydarzeń związanych z tym przedsięwzięciem. W ramach działania, podjęto kilkanaście interwencji medycznych wobec funkcjonariuszy SG oraz innych służb podległych MSWiA oraz osób postronnych.
Nie można również nie docenić zaangażowania funkcjonariuszy KOW SG w zadania związane z pełnieniem funkcji reprezentacyjnej formacji w trakcie tego wielkiego, międzynarodowego wydarzenia, jakim były Światowe Dni Młodzieży. 28 lipca br. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza wystąpiła przed Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem, podczas uroczystego przekazania kluczy do bram Miasta, przez Prezydenta Miasta Krakowa. Uroczystości przed Oknem Papieskim w Krakowie towarzyszył przeszło dwugodzinny Koncert Orkiestry.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu funkcjonariuszy i pracowników KaOSG i KOW SG, przedsięwzięcia związane z realizacją lipcowo – sierpniowych, szczególnych zadań Straży Granicznej w Małopolsce, przyczyniły się do zapewnienia bezpieczeństwa w kraju.
źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm