Na sygnale, Z ostatniej chwili

Woda wylała z rzek i potoków. Nieprzejezdne drogi

Opublikowano: 21 czerwca, 2020 o 8:41 am   /   przez   /   komentarze (0)

Opady, które punktowo wystąpiły w nocy z soboty na niedzielę w regionie spowodowały wystąpienie wody z potoków i rzek. Zalane zostały domy. Nieprzejezdna jest część dróg w regionie – najgorsza sytuacja jest na limanowszczyźnie w gminie Jodłownik, Tymbark, Dobra, Mszana Dolna.

W wielu miejscach powiatu działają strażacy, którzy wypompowują wodę z zalanych budynków, udrażniają przepusty, czy zabezpieczają drogi. Wiele dróg zostało uszkodzonych. Kierowcy muszą uważać także na drogach głównych jak DK 28, bo woda naniosła na nie kamienie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejne ostrzeżenia, tym razem na niedzielę 21 czerwca. Alerty dotyczą województw małopolskiego i śląskiego.Dzisiaj w ciągu dnia i w nocy prognozowane są intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do mieszkańców tych regionów o ostrożność i zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Małopolska zmaga się ulewnymi opadami deszczu. Prawie całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego (najwyższego) stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał rano sztab kryzysowy, na którym omówiono dotychczasowy przebieg gwałtownych zjawisk pogodowych, które miały miejsce w ciągu ostatniej doby, jak również ich rozwój w najbliższych godzinach.

– Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

INFORMACJA dotycząca sytuacji hydro-meteorologicznej na terenie województwa małopolskiego w okresie 20-21.06.2020 r.

Według ostatnich danych, w ciągu ostatniej doby PSP interweniowała 300 razy w związku z nawalnymi opadami deszczu, szczególnie w powiatach myślenickim, limanowskim, wielickim, i bocheńskim.

Interwencje PSP i OSP:

– powiat myślenicki: około 80 interwencji przy zaangażowaniu 600 ratowników,

– powiat limanowski: około 170 interwencji przy zaangażowaniu 1093 ratowników,

– powiat bocheński: około 50 interwencji przy zaangażowaniu 150 ratowników.

Aktualnie alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim.

Stany ostrzegawcze i alarmowe według ostatnich danych

TAURON DYSTRYBUCJA S.A.:

Informacja o nieplanowanych wyłączeniach dostarczania energii elektrycznej.

Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 24
Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 1397

Pomoc dla poszkodowanych

Przypomnijmy, że osoby/rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej. Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

Gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.

Bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego, wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się do Łapanowa, który znacznie ucierpiał wskutek ostatnich ulew.

 

fot.OSP Mszana Dolna

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"