Wydarzenia
Jakie zmiany czekają przyszłych i obecnych kierowców?
Nowy rok przyniesie wiele zmian dla przyszłych i obecnych kierowców!
EGZAMINY
Od 1 stycznia 2015 roku zmienią się zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. Do elementów ocenianych dojdzie tzw. ekojazda. To sposób jazdy, który pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Kursanci powinni wiedzieć w jaki sposób hamuje się silnikiem, a także umieć poprawnie zmieniać biegi zgodnie ze wskazaniami obrotomierza. Osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy wówczas, gdy silnik osiągnie określoną wartość obrotów na minutę. Dodatkowo pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie prędkość 50km/h.
Podniesie się także liczba pytań na egzaminie teoretycznym. Pula pytań zwiększy się z obecnych 2500 do 3000. Jednak mają być one opublikowane i dostępne w internecie. Do egzaminu teoretycznego będzie można podejść jeszcze przed ukończeniem całego kursu. Dodatkowo zdany egzamin będzie ważny bezterminowo, a nie tak jak do tej pory jedynie przez pół roku.
Od 2016 roku zdanie egzaminu na kategorię B będzie uprawniało do otrzymania tymczasowego prawa jazdy, zaś w okresie od 4 do 8 miesięcy konieczne będzie zaliczenie dodatkowych, odpłatnych kursów – teoretycznego, z zakresu bezpieczeństwa jazdy (1 godzina w ośrodku ruchu drogowego) oraz praktycznego, w ośrodku doskonalenia techniki jazdy (2 godziny) – wyjaśnia ekspert.
W okresie próbnym młody kierowca – którego pojazd będzie musiał być oznakowany zielonym listkiem – będzie podlegał dodatkowym rygorom dotyczącym ograniczenia prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym, nawet jeżeli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy, a poza obszarem zabudowanym do 80 km/h. Dopuszczalna prędkość na autostradzie, dla początkującego kierowcy, wyniesie 100, a nie 140 km/h. Osoba w okresie próbnym nie podejmie pracy zawodowej jako kierowca, bez względu na to czy chodzi o zatrudnienie na etacie, czy w oparciu o własną działalność gospodarczą. Dopiero po pozbyciu się zielonego listka, czyli po pozytywnym zaliczeniu dodatkowych szkoleń, możliwe będzie podjęcie pracy związanej z prowadzeniem pojazdów.
UBEZPIECZENIA OC
Za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC trzeba będzie zapłacić więcej. Mogą to być być podwyżki ok 30 – 50 zł w skali roku.Podwyżka ma się przyczynić do unormowania zasad wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli. Do tej pory wypłaty z odszkodowania często były zaniżane, a zamiast oryginalnych zamienników podczas naprawy były montowane ich tańsze odpowiedniki. Komisję Nadzoru Finansowego stworzyła już 21 wytycznych, które będą wprowadzane w życie w przyszłym roku.Wraz z nowym rokiem trzeba się także liczyć ze wzrostem mandatu za brak ubezpieczenia OC. Właściciel pojazdu osobowego, który nie będzie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia, zostanie ukarany grzywną w wysokości nawet 3500 zł (przy ubezpieczeniu nieważnym przez co najmniej 14 dni). Kierowcy samochodów ciężarowych ponad 5000 złotych.
REJESTRACJA „ANGLIKÓW”
Od stycznia możliwa będzie rejestracja aut osobowych z kierownicą po prawej stronie tzw. „anglików”. Do tej pory możliwe to było po dokonaniu specjalnej opłaty, która wahała się od 4 do 10 tysięcy złotych. Do zakupu tych pojazdów zniechęcić ma ubezpieczenie OC , gdyż według ekspertów wzrost liczby tych pojazdów może także zwiększyć ryzyko wypadków. Należy się zatem spodziewać, że kwota OC będzie znacznie wyższa.
PARAGON OD MECHANIKA
Jeżeli po nowym roku wybierzemy się do mechanika uzyskamy od niego paragon. Od 1 marca wiele grup zawodowych, w tym także właściciele warsztatów samochodowych i stacji diagnostycznych, będą mieli obowiązek rejestrować sprzedaż za pomocą właśnie kasy fiskalnej. O tym pisaliśmy tu: https://www.starosadeckie.info/wydarzenia/kasa-fiskalna-dla-fryzjerow-lekarzy-prawnikow/
PIJANI KIEROWCY
W pierwszej połowie roku wejdą w życie, zaostrzenia kar dla pijanych kierowców. Projekt nowelizacji kodeksu karnego zakłada zwiększenie kwoty grzywny za jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Ma ona wynieść nawet 500 tysięcy złotych. Oprócz kar pieniężnych, pijani za kierownicą, mogą liczyć się z karą pozbawienia wolności (kara w zawieszeniu będzie zapadać tylko w wyjątkowych okolicznościach), ale także z pracami społecznymi, dozorem elektronicznym czy utracie części wynagrodzenia na rzecz pokrzywdzonych.
POMIAR PRĘDKOŚCI
W II kwartale nowego roku ruszy system odcinkowego pomiaru prędkości. Będzie on mierzył czas w jakim samochód przejeżdża monitorowany odcinek. Auto będzie rejestrowane przy wjeździe i wyjeździe z danego, kontrolowanego odcinka. Na tej podstawie wyliczana będzie średnia prędkość z jaką jechał samochód. Jeżeli będzie ona przekraczać obowiązujące ograniczenie prędkości wówczas dane pojazdu zostaną przekazane bezpośrednio do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Ostateczna lista lokalizacji urządzeń pomiarowych na drogach krajowych:
Miejscowość – Województwo – Droga krajowa – Długość odcinka (w km)
Tomaszów Mazowiecki – łódzkie – 48 – 2,15
Sulechów – lubuskie – 32 – 3,35
Wilcza – Nieborowice – śląskie – 78 – 2,15
Szymaki – mazowieckie – 7 – 2,2
Pawłowo – mazowieckie – 7 – 1,65
Sochaczew – mazowieckie – 50 – 2,9
Sulechów – lubuskie – 32 – 3,35
Wilcza – Nieborowice – śląskie – 78 – 2,15
Szymaki – mazowieckie – 7 – 2,2
Pawłowo – mazowieckie – 7 – 1,65
Sochaczew – mazowieckie – 50 – 2,9
Kanina – Wysokie – małopolskie – 28 – 0,95
Zakręt – mazowieckie – 2 – 1,4
Gorzyce – śląskie – 78 – 0,97
Gorzyce – śląskie – 78 – 0,89
Oborniki – wielkopolskie – 11 – 1,43
Łuszczów – lubelskie – 82 – 2,9
Strachówka – Warmiaki – mazowieckie – 50 – 3,1
Górno – świętokrzyskie – 74 – 4,1
Gniazdowo – Piecki – warmińsko-mazurskie – 59 – 5,83
Karniewo – mazowieckie – 60 – 1,83
Turzyn – mazowieckie – 8 – 1,7
Tarnowskie Góry – śląskie – 11 – 1,1
Rybitwy-Polesie – mazowieckie – 7 – 2,2
Borzęcin – Prusice – dolnośląskie – 5 – 7,4
Kołbiel – mazowieckie – 50 – 4,8
Kluki – łódzkie – 8 – 1,6
Złota – łódzkie – 72 – 3,3
Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna – podkarpackie – 9 – 3,6
Krościenko Wyżne – Iskrzynia – podkarpackie – 9 – 1,3
Babigoszcz – Gniazdowo – zachodniopomorskie – 3 – 4,82
Łosiów – opolskie – 94 – 2,175
Zwierki – Zabłudów – podlaskie – 19 – 3,8
Lubin – dolnośląskie – 3 – 2,25
Dodatkowo w 20 miejscach w Polsce zostanie zainstalowany system 200 kamer, które będą monitorować skrzyżowania i rejestrować wykroczenia związane z przejazdem na czerwonym świetle. Oprócz tych zaostrzeń na drogach przybędzie 100 radarów. Dlatego w nowym roku warto zdjąć nogę z gazu.
LOKALIZACJE REJESTRATORÓW WJAZDU NA CZERWONYM ŚWIETLE
Miejscowość, droga krajowa, gmina, powiat, województwo:
1. Olkusz, 94 Olkusz, olkuski, małopolskie,
2. Piła,10, Piła, pilski wielkopolskie,
3. Łaziska Górne, 81, Łaziska Górne, mikołowski, śląskie,
4. Marki, 8, Marki, wołomiński, mazowieckie,
5. Nakło nad Notecią, 10, Nakło nad Notecią, nakielski, kujawsko-pomorskie,
6. Zgierz, 91 (ul. Armii Krajowej), Zgierz, zgierski, łódzkie,
7. Stalowa Wola, 77, Stalowa Wola, stalowowolski, podkarpackie,
8. Mroków, 7, Lesznowola, piaseczyński, mazowieckie,
9. Anielin, 12i, Puławy, puławski, Lubelskie,
10. Jabłonna, 61a, Jabłonna, legionowski, mazowieckie,
11. Luzino, 6 (Wejherowska-Lęborska), Luzino, wejherowski, pomorskie,
12. Mosty (Lębork), 6 (Abrahama), Lębork, lęborski, pomorskie,
13. Komorniki, 5, Komorniki, poznański, wielkopolskie,
14. Łukanowice, 94, Wierzchosławice, tarnowski, małopolskie,
15. Polkowice, 3, Polkowice, Polkowicki, dolnośląskie,
16. Miszewo, 20, Żukowo, kartuski, pomorskie,
17. Kowal, 1c, Kowal, włocławski, kujawsko-pomorskie,
18. Ropczyce, 4, Ropczyce, ropczycko-sędziszowski, podkarpackie,
19. Grębocin, 15, Lubicz, toruński, kujawsko-pomorskie,
20. Pyskowice, 94 (ul. Toszecka), Pyskowice, gliwicki, śląskie.
źródło: motofakty.pl, dziennik.pl
fot.logo24.pl
Protest przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach
„Betlejem polskie” Lucjana Rydla na scenie w Mostkach
Wyjątkowa oferta na ferie w Małopolsce! Bilet za złotówkę
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm