Ogłoszenia parafialne

Dlaczego tak mało uczestników Mszy św. przyjmuje Komunię św?

Opublikowano: 4 czerwca, 2015 o 9:25 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Dlaczego tak mało uczestników Mszy św. przyjmuje Komunię św? – pytał w homilii w Boże Ciało biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podczas Mszy św. na Placu Katedralnym ordynariusz diecezji zachęcał, aby docenić niezwykły skarb Eucharystii.

Cytując w homilii badania Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego, biskup przypomniał, że przystępujących regularnie do Komunii świętej podczas niedzielnej Mszy św. – w skali Kościoła w Polsce – jest ok. 17 proc . W diecezji tarnowskiej ten współczynnik jest nieco większy. W roku 2014 wynosił 24,3 proc. Zdaniem biskupa, jest to jednak stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że uczęszczających na niedzielną Mszę św. w diecezji jest – według badań – 69,8 proc.

Biskup Tarnowski podkreślił, że jednym z istotnych powodów tego, że ludzie nie przystępują do Komunii św. jest brak wiary w nadprzyrodzoną jej wartość oraz brak świadomości w leczący dla naszej duszy charakter tego sakramentu. Zdaniem biskup Jeża, wielu powstrzymuje się od przystępowania do Komunii świętej, nie tylko dlatego, że tkwi w stanie grzechu ciężkiego, ale ponieważ nie wierzy dogłębnie w jego skuteczność i wartość.

Hierarcha wskazywał, że dar Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie pomaga nam zachować czystość naszych serc, szlachetność myśli i uczuć oraz wspomaga nas w czynieniu dobra. „Przyjmując Jezusa Eucharystycznego do swojego serca, możemy później wnosić Go w przestrzeń naszego życia, którą On chce wypełniać owocami dobra i świętości. Nieraz zastanawiamy się, dlaczego przy tak potężnym wysiłku indywidualnym czy zbiorowym, w naszych rodzinach, w społeczeństwie, w państwie, nie ma rzeczywistych, trwałych, przynoszących zadowolenie owoców dobra? Nie ma tych owoców, gdyż być może brakło Bożego błogosławieństwa! A nie ma Bożego błogosławieństwa tam, gdzie ludzie nie zwracają się do Boga, aby prosić o nie” – dodał.

Bp Andrzej Jeż apelował do diecezjan, aby nie zapominali o Chrystusie. „Adorujmy Go w drodze do domu, uświadamiajmy sobie Jego obecność w ciągu dnia, zwracajmy się do Niego w aktach strzelistych, na przykład słowami: „Bądź uwielbiony, Panie”, „Jezu, ufam Tobie”, „Pan mój i Bóg mój”, „Panie, Ty jesteś moją mocą”. W ten sposób będziemy żyć w Jego obecności; będziemy doświadczać Jego błogosławieństwa oraz Jego mocy na drodze ustawicznego nawrócenia i wzrastania w wierze” – powiedział.

Nawiązując do hasła uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej „Eucharystia mocą do nawrócenia i pokarmem dla wiary”, biskup przypomniał, że każdy grzech rodzi się w myśli, dojrzewa w wyobraźni i jest przyczyną złych uczynków. Ordynariusz diecezji wskazywał, że w obecnych czasach wyobraźnia wielu ludzi ulega deformacji i jest ustawicznie nasączana treściami, które gorszą, a w konsekwencji popychają ku złemu. „Szczególnie narażeni w tym zakresie są ludzie młodzi korzystający bardzo często w sposób bezkrytyczny z Internetu” – podkreślił kaznodzieja.

Biskup Tarnowski apelował też o odpowiedzialność za wypowiadane przez nas słowa – zwłaszcza te o drugim człowieku.

Pasterz diecezji celebrował Mszę św. na Placu Katedralnym wraz z biskupami pomocniczymi i księżmi. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządu, Bractwa Kurkowego, rzemieślników, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Były też władze wyższych uczelni, licznie w procesji szły siostry zakonne oraz alumni. Za Najświętszym Sakramentem podążały tłumy mieszkańców Tarnowa. Biskup tarnowski Andrzej Jeż szczególnie dziękował za obecność rodzinom z małymi dziećmi.

 

źródło: Diecezja Tarnowska

www.diecezja.tarnow.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"