Uroczystości zgromadziły głównie rodziców, których dzieci zmarły przed narodzeniem. To były wzruszające chwile zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli przed laty pochować swoich dzieci.
– Po dwudziestu czterech latach wracają te wspomnienia, myśli o dziecku, które się kiedyś utraciło. To miejsce jest bardzo potrzebne – mówi jedna z matek.
– Nie wiedziałam, że doczekam takiego dnia, po 12 latach pamięć o moich o dzieciach gdzieś zamieszka i to tak na stałe, że będziemy mogli tutaj przychodzić i pamiętać, że nasze dzieci były z nami przez 12 tygodni – dodaje wzruszona mieszkanka Tarnowa.
Podczas uroczystości odczytano imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Rodzice przynieśli kwiaty i znicze. Do grobu, razem z urną, złożone zostały kartki z imionami dzieci.
Takie pochówki mają odbywać się raz w roku. To inicjatywa Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.
– Powstanie tutaj instalacja w kształcie namiotu. Na wysokości ok. 3 metrów znajdzie się postać dziecka, które z naszej perspektywy nie jest do sięgnięcia. Od tego dziecka wychodzić będą promienie. Będzie można na nich umieścić tabliczki z imionami dzieci – mówi ks. Artur Ważny – dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej.
Aby powstało to miejsce potrzeba ok. 130 tys. zł. Komitet organizuje m.in. zbiórki przed kościołami mówi Joanna Sadowska z Komitetu SPES.
– Bardzo byśmy chcieli, żeby to miejsce pamięci było gotowe za rok. To zależy od tego jakimi funduszami będziemy dysponować. Kolejne zbiórki planujemy w parafii katedralnej i w Koszycach Wielkich – dodaje.
Pochówek dzieci utraconych poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Mościcach. Podczas liturgii modlono się w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.
SPES – Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zawiązał się 12 V 2016 r. w Tarnowie Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej.
Rada Miejska w Tarnowie w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.
Więcej na temat działalności Komitetu można znaleźć na www.dzieciutraconetarnow.pl
Znajduje się tam wirtualna Księga Pamięci. Wpisów cały czas przybywa.
Szkoła Muzyczna I Stopnia KOLĘDUJE! Zapraszamy do Kina Sokół
Protest przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach
„Betlejem polskie” Lucjana Rydla na scenie w Mostkach
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm