„Robiliśmy wśród młodzieży różnego rodzaju ankiety i młodzi pytają nas często o rzeczy podstawowe, nawet czy Bóg istnieje i czy Chrystus naprawdę zmartwychwstał? W tym świecie, który dostarcza im wielu sprzecznych informacji nie potrafią się odnaleźć. To jest nasza rola – najpierw odpowiedzieć na pytania, a potem przekazywać zestaw prawd wiary, sakramentów i zasad moralnych”- dodaje.
„Od katechezy do ewangelizacji. Paradoks czy znak czasu?” to tytuł wykładu ks. Pawła Mąkosy z KUL podczas spotkań z księżmi, siostrami zakonnymi i świeckimi katechetami.
W tym roku mija 25 lat od powrotu nauczania religii do szkół publicznych. Wykładowca KUL zachęca katechetów, by dobrze wykorzystali dwie godziny religii w szkole.
„Przez te 25 lat dzięki szkole wypracowaliśmy podstawę programową i programy. Są coraz lepsze pomoce. Problemem jest to, że nie do końca potrafimy wykorzystać to, że mamy dwie godziny tygodniowo kontakt z dziećmi i młodzieżą. Gdybyśmy zrobili świetne katechezy, to nikt by nigdzie nie odchodził i nie narzekał, a byłoby to dla młodzieży interesujące i owocne” – dodał.
Ważnymi tematami poruszanymi podczas spotkania były także przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i duszpasterstwo dzieci. Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii podkreśla, że duszpasterstwo dzieci powinno się rozpoczynać jeszcze przed ich narodzeniem i dotyczyć rodziców i chrzestnych.
„Szczególną uwagę powinno się zwrócić na katechezę chrzcielną i przygotowanie do sakramentu małżeństwa, a więc także i do odpowiedzialnego i dobrego rodzicielstwa. Kolejnym etapem jest katecheza w szkole, która powinna być kontynuowana w parafiach. Dotyczy to szczególnie katechezy dzieci przygotowujących się do sakramentów świętych. Ponadto poprzez udział w wspólnotach i ruchach, dzieci mają wpływ na troskę duszpasterską, która ma miejsce w parafii – powiedział.
Temat Światowych Dni Młodzieży także ma się pojawić na katechezie. Przygotowano na ten temat specjalne konspekty. Zdaniem katechety ks. Bronisława Zielińskiego, ŚDM to wielkie wydarzenie i wyzwanie. „ Będzie to okazja do większej integracji młodzieży, dania im szansy działania i realizacji pomysłów. Wiele informacji o ŚDM jest w mediach, warto z nich korzystać, a także nawiązywać na katechezie do papieskiego nauczania i przypominać orędzia do młodych” – podkreśla.
Tymczasem ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego zachęca rodziców, by interesowali się tym jakie grupy są zapraszane do szkół.
„Są różne niebezpieczeństwa wynikające z działania niektórych grup, które odwiedzają szkoły i mają destrukcyjny wpływ na pracę wychowawczą . Tu jest wielka rola i odpowiedzialność rodziców, by się interesowali, zaangażowali i wiedzieli kto chce się spotykać z uczniami i w jakim celu” – dodaje.
Taka prawda powinni dużo czasu poświęcać z dziećmi z młodzieżą rozmawiać,przede wszystkim zachęcać a rodzice też muszą dać dużo z siebie.Powinny być dobrze przygotowane do Komuni Św