Nawiązując do Roku Miłosierdzia, Metropolita Krakowski powiedział nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji tarnowskiej, by był dobrym Samarytaninem dla wszystkich, których spotka na drodze swojej służby – dla poranionych, rozbitych duchowo, dla szukających motywów życia i nadziei. „Niech Ci towarzyszy i niech cię umacnia wstawiennictwo św. Jana Pawła II. On był cały dla Boga, dla Maryi i dla Kościoła. Bądź podobnie cały dla Boga, Kościoła i człowieka” – powiedział kard. Dziwisz.
Metropolita Krakowski podkreślił, że w świecie, naznaczonym pokusą sekularyzmu, urządzania sobie życia bez Boga, biskup powinien być szczególnym świadkiem Boga. Ponadto powinien uczyć i przekonywać, że Bóg nie jest zagrożeniem dla ludzkiej wolności – dodał kardynał.
„Bóg niczego nie zabiera człowiekowi, a wszystko mu daje. On jest skałą, na której możemy i powinniśmy budować dom naszego życia, naszych rodzin, naszych środowisk nauki i pracy, i całego narodu. Bóg powinien być w centrum wszystkich naszych spraw, naszych trosk i nadziei, bo wtedy wszystko inne w naszym życiu będzie na swoim miejscu” – powiedział.
Mówiąc o zadaniach biskupa, kardynał Dziwisz podkreślił, że powinien on budować Kościół i troszczyć się o jego jedność. Wskazywał też, że w sercu biskupa uprzywilejowane miejsce powinni zajmować ludzie ubodzy duchowo i materialnie, cierpiący na duszy i ciele, błądzący, zagubieni, żyjący na marginesie Kościoła. „Papież Franciszek nieustannie zachęca biskupów i kapłanów, ale także wszystkich zaangażowanych w życie i misję Kościoła, aby wychodzili i docierali na granice, na peryferie nie tylko geograficzne, ale także peryferie życia społecznego, które stają się uprzywilejowanym miejscem ewangelizacji współczesnego, często zagubionego i niespokojnego świata” – przypomniał kard. Dziwisz.
Metropolita Krakowski zauważył, że w kapłańskiej biografii ks. Leszka Leszkiewicza uderza jego pasja misyjna. Mówiąc o pracy duszpasterskiej biskupa w Ekwadorze, kardynał Dziwisz podziękował Kościołowi Tarnowskiemu za jego niezwykłe zaangażowanie misyjne. „Obdarzony licznymi powołaniami, dzieli się nimi ofiarnie z innymi Kościołami na kilku kontynentach, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej. Z tej grupy – jak wiemy – wywodzi się również ks. Jan Piotrowski – obecny biskup kielecki” – dodał kardynał.
Konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami bp Wiesław Lechowicz i bp Stanisław Salaterski.
„Dzisiaj tarnowska katedra staje się początkiem biskupiej drogi trzynastego w historii diecezji biskupa pomocniczego, ks. Leszka Leszkiewicza” – powiedział na początku Mszy, biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Zwracając się do biskupa nominata Leszka Leszkiewicza, Biskup Tarnowski nawiązał także do hasła jego posługi – „In Gaudio Evangelii”.
„Kościół otacza Cię żarliwą modlitwą, abyś wpatrzony w naszego Pana Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, naśladował Go w miłości i oddaniu siebie do końca. Prosimy Boga Ojca, abyś przyjmując świętą konsekrację, którą umożliwia papieska nominacja, mógł „In Gaudio Evangelii” – „W radości Ewangelii” – owocnie służył Kościołowi na chwałę Trójjedynego Boga i ku pożytkowi ludu Bożego” – powiedział bp Jeż.
Witając uczestników uroczystości, ordynariusz diecezji szczególnie pozdrowił rodziców biskupa nominata – Halinę i Władysława Leszkiewiczów.
„Bóg zapłać za wytrwałe budowanie atmosfery domu rodzinnego, wypełnionego miłością, wiarą i nadzieją, w którym mogło zrodzić się i dojrzewać powołanie Waszego Syna” – powiedział bp Jeż.
W uroczystościach uczestniczyło ponad 20 biskupów m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Ponadto obecni byli: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Henryk Nowacki, Nuncjusz Apostolski w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii i inni biskupi z Polski.
Licznie zgromadzili się w katedrze kapłani, siostry zakonne oraz wspólnota tarnowskiego seminarium.
Osoby zaangażowane w misyjną działalność Kościoła także brały udział w uroczystości święceń biskupich ks. Leszka Leszkiewicza. Do Tarnowa przybył ojciec Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji KEP ds. Misji, a także byli misjonarze. Bp Leszek Leszkiewicz był bowiem misjonarzem w Ekwadorze, po powrocie do Polski przez cały czas pamięta o misjach.
W uroczystościach uczestniczyli ponadto parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, rektorzy i pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz wierni z całej diecezji tarnowskiej.
Głoszenie Ewangelii, sprawowanie sakramentów, przewodniczenie uroczystościom w parafiach – m.in. takie wyzwania stoją przed nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej Leszkiem Leszkiewiczem.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż zapowiada, że zadaniem nowego biskupa będzie też troska o misjonarzy i kapłanów pracujących poza diecezją. Z nowym biskupem będzie można spotkać się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ale większość czasu spędzi m.in. odwiedzając parafie.
„Mogę zapewnić biskupa Leszka, że podobnie jak inni biskupi będzie rozpoczynał dzień o 5.30 a kończył koło północy. Takie jest dziś życie biskupa, ale znając jego gorliwość i otwartość w stosunku do wiernych nie będzie to dla niego przeciążenie” – powiedział bp Jeż.
Z okazji święceń, bp Leszek Leszkiewicz otrzymał wiele listów gratulacyjnych od kardynałów i biskupów, Prymasa Polski, Przewodniczącego KEP a także Prezydenta RP i Premiera.
Na zakończenie uroczystości nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej podziękował wszystkim za modlitwę, wsparcie i udział w uroczystościach. – Wszystko cokolwiek mam i co osiągnąłem jest to dzięki Kościołowi – mówił bp Leszkiewicz.
„Nie wiem dlaczego Bogu spodobało się mnie wybrać, ufam, że potrafię odpowiedzieć na Boży wybór, powołanie i proszę Boga, by dał mi łaskę, bym sam dobrze zrozumiał Ewangelię, bym się nią cieszył i bym miał łaskę trafiać ze słowem Chrystusa do ludzi. Jemu zawierzam życie i posługiwanie” – powiedział bp Leszkiewicz.
Bp Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej. Po ukończeniu szkoły średniej i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1996 roku w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego.
Po święceniach kapłańskich pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Od 1 września 1999 do 15 stycznia 2001 roku przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W latach 2001-2006 pełnił posługę misyjną w Ekwadorze. Następnie w latach 2006-2009 podjął studia specjalistyczne z misjologii na Papieskim Uniwersytecie „Urbanianum” w Rzymie. W latach 2009-2010 był zastępcą Dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a od 2010 do marca 2015 roku pełnił urząd prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W 2011 roku został mianowany sekretarzem Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Od 20 marca 2015 roku pełnił urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, a także dziekana dekanatu Bochnia-Wschód i prepozyta Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.
Koncert Lachowska Wiara w Starym Sączu
Gniazdo i Przyjaciele na wspólnej scenie. „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm