Biskup Tarnowski podkreślił w homilii, że najtrudniejsze jest nasze chrześcijaństwo przeżywane na co dzień, kiedy nie dzieje się nic wyjątkowego i nie ma uroczystej atmosfery wielkich wydarzeń religijnych, ani też nie udziela nam się entuzjazm wiary innych.
„Niekiedy największy problem w nas dotyczy nie tego: jak żyć Ewangelią, lecz tego, aby się na takie życie zdecydować” – dodał.
Biskup Tarnowski podziękował pielgrzymom za świadectwo wiary głoszonej światu podczas dziewięciu dni pielgrzymowania. „Uczyniliście waszą wiarę widzialną i słyszalną. Takiego świadectwa wiary nieustannie potrzeba Kościołowi, który ma twarz każdego i każdej z was. Wasze życie, w którym można rozpoznać światło Chrystusowej Ewangelii jest istotnym narzędziem ewangelizacji – podkreślił biskup.
Ordynariusz diecezji prosił pielgrzymów, by w domu Jasnogórskiej Matki napełnili serca Bożą mocą i wracali do domów, parafii, miejsc nauki i pracy z nowym zapałem. „ Pamiętajcie, że istnieje tylko jedna droga, którą musi przejść każdy człowiek – Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka” – powiedział bp Jeż.
Pielgrzymów powitał na Jasnej Górze podprzeor o. Jan Poteralski, który dziękował im za trud drogi.
„Pokonując tyle kilometrów, idąc przez polskie wsie i miasta, idąc za krzyżem, z różańcem w ręku, byliście zwiastunami dobrej nadziei, świadkami wiary. Kiedy wrócicie do domów, parafii, rodzin, uczelni, tam trzeba będzie żyć atmosferą pielgrzymowania, kontynuować pielgrzymkę, bo ona się tutaj nie kończy. Ona się dopiero rozpoczyna” – mówił.
O tym, że pielgrzymowanie się nie kończy powiedział też na koniec ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT. Zapraszał na rekolekcje i spotkanie w Zabawie 24 września, kiedy to odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za ŚDM i PPT.
W 34. PPT na Jasną Górę uczestniczyło 8 tys. 465 osób. Najstarszy pielgrzym miał 84 lata, a najmłodszy 9 miesięcy. Pielgrzymka była poświęcona Bożemu miłosierdziu i przesłaniu Światowych Dni Młodzieży.
W ciągu dziewięciu dni, pielgrzymi przeszli ok. 230 km. Wędrówce towarzyszyły konferencje, modlitwy, śpiewy i tańce. Każdego dnia była Msza św. i nauka rekolekcyjna ks. Michała Dąbrówki. Na szlaku były też dwa śluby. Modlono się m.in. za misje, powołania, rodziny i dzieci.
W przeprowadzeniu „rekolekcji w drodze” pomagało ok. 133 księży, 9 neoprezbiterów, 16 diakonów, a także 82 kleryków i 28 sióstr zakonnych.
Na wędrowanie z pątnikami z diecezji tarnowskiej zdecydowali się także przedstawiciele: Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych , Francji i Meksyku.
W 34. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej szli także mieszkańcy m.in. Warszawy, Sopotu, Poznania, Rzeszowa, Krakowa, Radomia, Kielc i Łodzi
źródło: Diecezja Tarnowska
fot. Piesza Pielgrzymka Tarnowska/ profil Facebook
Orkiestra Dęta OSP Piwniczna-Zdrój zaprasza na Koncert Noworoczny
Barciczanka z nowym trenerem
Podegrodzie kolęduje! Zapraszamy!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm