Ogłoszenia parafialne
Pielgrzymka do Lewoczy
26.09.2015r. spod kościoła parafialnego w Starym Sączu wyruszyła pielgrzymka autokarowa z członkami Akcji Katolickiej i Klubu Seniora w stronę Lewoczy na Słowacji. Sobotni ranek przywitał nas chłodem i lekkim deszczem . Mimo złej aury z dobrymi humorami i błogosławieństwem ks. proboszcza Marka Tabora ruszyliśmy w drogę. Z ks. Dominikiem Furgał i panią przewodnik Barbarą Bałuc z modlitwą na ustach i zasłuchaniem opowieści pani Basi przemierzaliśmy pielgrzymi szlak.
Do Lewoczy dotarliśmy około godz 10.10 . Lewocza to mistrzowskie miasteczko mistrza Pawła . Jest ono również miastem partnerskim ze Starym Sączem. Obydwa miasteczka mają podobny , malowniczy klimat. . Lewocza leży na wysokości 570 m.n.p.m we wschodniej Słowacji .Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Jakuba z najwyższym gotyckim ołtarzem na świecie (18,62 metrów) autorstwa Mistrza Pawła z Lewoczy. Jego figury mają prawie 2,5 metra i są wyrzeźbione z jednego kawałka lipowego drewna. Poza ołtarzem głównym kościół szczyci się także aż dwunastoma gotyckimi ołtarzami, które od setek lat stoją na swoim miejscu. W miasteczku znajduje się rynek z pięknymi kamienicami , Dom Mistrza Pawła , Ratusz , Kościół Minorytów ,Mury miejskie z basztami i bramami, „klatka hańby” z 1600 r. oraz Mariańska Hora. Mariańska Hora to słowacka Jasna Góra – miejsce licznych pielgrzymek, gdzie zawitał też Jan Paweł II 3 lipca 1995 . W tym sanktuarium ks. Dominik odprawił mszę św.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Podolińcu .
Podoliniec pierwotnie należał do Polski i znajdował się w granicach ziemi sądeckiej, później (na kilkadziesiąt lat, do roku 1412) włączony został do Węgier. W XIX w. Podoliniec był zamieszkany przez wielokulturową społeczność – wśród mieszczaństwa liczni byli zwłaszcza Niemcy. Po II wojnie światowej Niemców spiskich wysiedlono, natomiast nieliczni Węgrzy wyjechali do kraju. Obecnie 94% mieszkańców stanowią Słowacy, pozostali to głównie Romowie. W miasteczku udało się nam zobaczyć Katolicki Kościół Wniebowzięcia NPM, z początków XIII w. przebudowany w końcu XIII i w połowie XIV w. rozbudowywany po pożarze w 1684 r. i w XVIII w. kiedy to dostał wystrój barokowy.
Spacerem przeszliśmy pod Klasztor Pijarów i kościół klasztorny, wybudowany w latach 1642-1648 po zewnętrznej stronie ówczesnych murów miejskich, przez wiedeńskiego budowniczego Poschbergera z fundacji księcia Stanisława Lubomirskiego, pana na zamku w Starej Lubowli. W 1950 r. władze komunistyczne zorganizowały tu obóz koncentracyjny dla słowackich prywatnych rolników, a potem do 1.08.1991 klasztor był bezprawnie własnością państwa. W 1991 r. budynki zwrócono kościołowi. Obecnie mieści się tu średnia szkoła i szkoła specjalne im. św. Klemensa Hofbauera.
Po małym spacerze ruszyliśmy w stronę nowego mostu w Piwnicznej łączącego Polskę ze Słowacją. Szczęśliwi, cali i zdrowi wróciliśmy do Starego Sącza.
Dziękujemy pani Grażynie Leśniak z Urzędu MiG Stary Sącz za wejściówki do Koscioła św. Jakuba gdzie mogliśmy delektować się historycznymi zabytkami.
Agata Wolak-Kowalik
Nowy radiowóz zasili tabor starosądeckiej Policji
Społeczność szkolna z Barcic pogrążona w żałobie. Odeszła nauczycielka Urszula Sopata
Katarzyna Zielińska wraz z mężem zostali członkami Towarzystwa Miłośników Starego Sącza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm